Sport 'Rasmussen had nooit mogen starten' Erik Breukink denkt niet aan opstappen 33 34 35 Dinsdag 13 november 2007 talië is de weg cwijt na dood van iupporter in Rome Onbekende Japanner troeft alle toppers af bij WK driebanden Tip? sport@pzc.nl r M4 Onderzoek hekelt opstelling van renner, De Rooij en Breukink. door Rik Elfrink en Ad Pertijs UTRECHT - Michael Rasmussen is deze zomer door de Rabobank-lei- ding terecht uit de Tour de France gehaald. Ploegleider Erik Breukink en de reeds opgestapte teammana ger Theo de Rooij wordt, na een onafhankelijk onderzoek naar de zaak, verweten dat zij te weinig vragen stelden. Zij hadden de Deense renner niet in de Tour mo gen laten starten. De positie van ploegleider Breukink staat door de ze conclusie ter discussie. In het gisteren gepresenteerde on derzoeksrapport wordt Breukink verweten dat hij Rasmussen niet vroeg waar deze zich bevond. De renner hield zich schuil voor do pingcontroles, stelt het rapport. Rasmussen liet al drie maanden voor de Tour de France bij de Ra- bobank-leiding doorschemeren dat hij voora^aand aan de Tour een verblijf in Mexico wilde ensce neren. Onderzoeksleider Peter Vo gelzang. „De opzet van Rasmussen was het ontlopen van dopingcon troles." Rasmussen vroeg ploegleider Erik Breukink in april om een gepland trainingskamp in de Pyreneeën aan het einde van juni stil te hou den. „Omdat ik op dat moment in Mexico behoor te zijn", schreef de renner in een e-mail. Breukink stuurde het mailtje door naar teammanager Theo de Rooij, die antwoordde dat Rasmussen de UC1 van juiste informatie moest voorzien en dat de ploeg nooit zou meewerken aan een 'cover-up-operation'. Volgens Vogelzang had De Rooij na een waarschuwende brief van de UCI op 29 juni de renner ech ter uit de Tour moeten weren. „Het mailtje in april kon nog uitge legd worden als een verzoek tot een persvrij trainingskamp. Maar met de brief van 29 juni er over heen hadden alle alarmbellen moe ten gaan rinkelen." Volgens Vogelzang heeft De Rooij MEERLE - Rabobank-ploegleider Erik Breukink piekert er niet over om op te stappen bij de wieler ploeg. Hij vindt dat Rasmussen hoofdverantwoordelijk is voor zijn eigen aftocht tijdens de Tour de France. Onderzoeker Peter Vogelzang sprak gisteren harde woorden over Breukink. Hij verwijt hem onzorg vuldig handelen. „Achteraf kan Peter Vogelzang dat zeggen", rea geerde de ploegleider gisteravond. „Maar het is wel erg makkelijk. Ik heb in april niet ingezien dat er iets mis was met Rasmussen en in juni ook niet. Ik heb helemaal geen aandacht geschonken aan de zich ten onrechte verscholen ach ter het feit dat de UCI Rasmussen formeel geen startverbod kon op leggen. „Hij had het zelf beter moe ten uitzoeken. Theo heeft een gro te inschattingsfout gemaakt." Erik Breukink heeft volgens Vogel zang ronduit zitten slapen toen hij dezelfde brief onder ogen kreeg. Daarin stond dat Rasmussen aan de UCI had opgegeven dat hij van 4 tot en met 29 juni in Mexico was. Terwijl Breukink op 6 juni in brief van de UCI over de verblijf plaatsen van Rasmussen. Dat was iets dat altijd op het bord van Theo de Rooij lag." Breukink vindt dat Rasmussen de aandacht in de kwestie afleidt naar anderen. „Hij heeft het allemaal zelf bedacht en uitgevoerd. Hij wijst nu naar anderen. Dat ge beurt in dit soort gevallen wel va ker." Breukink wil de komende dagen vooral nadenken. „Ik wil het rap port eerst maar 's op me laten in werken. Of ik als ploegleider ver der kan? Ik vind van wel, ik heb absoluut geen verkeerde intenties gehad." Bergamo (Italië) zelf nog een ge sprek had met Rasmussen. „Over de positie van Mentsjov. Niet over zijn trainingsplannen", zei Breukink later tegen de onder zoekscommissie. De ploegleider komt in het rap port naar voren als de exponent van een volgens Vogelzang achter haalde wielercultuur. Hij gaf ren ners alle vrijheid zich alleen voor te bereiden op wedstrijden en stel de daarbij weinig vragen. Vogel Rasmussen reageert morgen op rapport kopenhagen - Michael Rasmussen reageert pas morgen op het rap port van de commissie-Vogelzang, die de affaire rond de Deense wiel renner in de Tour de France heeft onderzocht. Die commissie conclu deerde gisteren dat de Rabobank de Deen dit jaar nooit van start had mogen laten gaan in de Tour. Rasmussen reageerde kort via het Deense persbureau Ritzau. „Ik wil de tijd hebben zelf het rapport te lezen en het uitgebreid te bespre ken met mijn advocaat en mana ger." Theo de Rooij, voormalig alge meen directeur van de Rabobank Wielerploegen, gaat vooralsnog niet in op het rapport. „Ik kom er misschien later op terug, nu even niet", liet De Rooij weten. zang: „Er was wel contact in de pe riode van twintig dagen dat Ras mussen zogenaamd in Mexico zat, maar de eerste vraag was nooit: waar zit je. De vraag was: hoe gaat het." Vogelzang stelt dat het belang en De Rabobank-ptoeg had Michael Rasmussen nooit van start mo gen laten gaan in de Tour de France. De Deen had in de aan loop al regels overtreden. Rabobank blijft in de wielersport utrecht - Piet van Schijndel, lid van de Raad van Bestuur van Ra bobank, noemde de zaak rond de ontslagen wielrenner Michael Ras mussen een crisis die hij niemand toewenst. „We moeten leren van dit rapport, maar de Rabobank fietst door", aldus Van Schijndel gisteren bij de presentatie van het rapport over de zaak. „Uit het rap port kunnen we duurzame conclu sies trekken, voor de sport, voor de ploeg en voor onszelf als spon sor. We moeten hiervan leren maar willen doorgaan als sponsor. Het risico van doping hebben we altijd gelopen en in wezen is dit niet eens een dopingzaak. Ik denk dat we open en adequaat hebben gereageerd. De wielersport blijft mooi en heeft ons veel gebracht." gewicht van de zogenaamde whe- re-abouts (verblijfsinformatie) door de leiding van de ploeg te lang als een hinderlijk administra tief iets is gezien. „Niet als een middel om dopinggebruik te be strijden. Waarvoor het bedoeld is", aldus Vogelzang. Dat de Ra- bo-leiding besloot voor aanvfng van de Tour de France niets te mel den aan de pers en Rasmussen te laten starten, noemt Vogelzang 'dom'. UCI had Rasmussen uit koers moeten halen utrecht - Onderzoeker Peter Vo gelzang plaatst vraagtekens bij de rol die de internationale wielren- unie UCI heeft gespeeld in de affai re Rasmussen. „Als de UCI zijn-re glementen normaal zou hebben toegepast, had men Rasmussen niet mogen laten starten in de Tour." Volgens Vogelzang lagen er voor en tijdens de Tour voldoende offi ciële waarschuwingen (recorded warnings) om Rasmussen uit. te sluiten. „Men heeft besloten ze niet op te tellen. Het is vreemd dat alle overtredingen in de maand juni - vier in totaal - zijn samenge pakt in slechts één recorded war ning." De reglementen zeggen vol gens hem dat dat er vier hadder moeten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53