Onder de grond woedt een oorlog PZC Dinsdag 13 november 2007 31 Gewoon vuurzwammetje Een wat oudere, opgekrulde zalmzwam foto's Elias de Bree Duinstinkzwam, met aan de voet resten van het duivelsei Een wereld vol bovisten De groene knoiamaniet vergiftigt je door lever en nieren uit te schake len. Als alle sporen uit zouden komen, was de hele wereld in drie jaar be dekt met reuzenbovisten. Paddenstoelen vormen een belangrijke voedselbron voor grote en klei ne dieren (insecten). Of een paddenstoel giftig is, kun je niet proeven. Boven de duintoppen bidt een torenvalk. In het helm gras ver onder hem lopen voorovergebogen acht figu ren. Eef Arnolds staat stil, plukt een paddenstoel tus sen het gras uit en determi- De zeer giftige groene knoiamaniet. foto Mechteld Jansen gespot, maar is hier behoorlijk alge meen. Typerend is de kruisdistel- oesterzwam; die vind je bij kruis- distels, op de dijken. Zeeland is ook de grootste vindplaats van de lederster." In de binnenduinen is de kans op een ontmoeting met de zalm- zwam groot. Die was tot voor een jaar of vijftien zeldzaam, maar is dankzij de iepziekte sterk in aantal toegenomen. Deze mooie, roze paddenstoel parasiteert namelijk op dood iepehout en dat ligt er hier volop. Het is niet ongebruikelijk dat een inventarisatie honderd tot twee honderd soorten oplevert, maar het kan verkeren. Een nachtje vorst of een periode van oosten wind en alles is weg. Vandaag is een middelmatig dagje en toch wordt steeds weer een nieuwe vondst bij Arnolds aangemeld. De expert, die speciaal voor deze klus is ingehuurd, ziet razendsnel met welke soort hij te maken heeft. Hij streept in zijn hoofd tien, vijftien punten af en hoeft daarbij amper zijn handboek op te slaan. Een goed padden- stoelenboek geeft in formatie over kleur, steel, hoed, plaatjes, verkleuring bij breuk, kleur van de sporen, vindplaats, geur, smaak en zo nog wat zaken. Arnolds steekt een stukje in zijn mond. Zoet, bitter of scherp? Hij knijpt in de hoed en ruikt. De kleine russula geurt naar ingeblikte appelmoes, de zieken- huisboomkorst naar lysol, de gerib belde satijnzwam naar snijbonen. Andere soorten naar 'oude stoom locomotief, oranjebloesem, zwem bad, anijs, kokende topinamboer, levertraan of maggi. Echt waar. „Het mooie van paddenstoelen de- Vlnr. amateurmycologen Loek de Bruin en Roelof Bijl, en mycoloog Eef Ar nolds. foto Mechteld Jansen neert. Elias de Bree pakt zijn pen en noteert: duinveldrid- derzwam in kwadrant 30-402, de buitenste zeedui nen van Oranjezon. Vier uur later maakt de student bos- en natuurbeheer de balans van die middag op: 58 soor ten, waarvan vier die binnen het project nog niet eerder gevonden waren. Dat brengt het totaal, op 5 november 2007, op 590 soorten. door Ondinc van der Vleuten Onder onze voeten woedt een oorlog, zegt padden- stoelendeskundige (my coloog) Eef Arnolds. Pad denstoelen, dat zijn de vruchten - of bloemen, zo u wilt - van schim mels die in de aarde een strijd op leven en dood voeren. Ofwel, om grondgebied en voedsel. Ook hier, in het waterwingebied Oranjezon, is er geen stukje aarde meer dat niet al 'bezet' is. Vanmiddag trekt Arnolds als ex pert mee met een gezelschap ama- teur-mycologen, die voor het Zeeuwse Landschap inventarise ren hoe het in de provincie staat met de paddenstoel. Vraag aan Ar nolds: bestaan er typisch Zeeuwse paddenstoelen? „Jazeker. Soorten die normaal zijn voor het Middel landse Zeegebied kun je ook hier aantreffen, vanwege het zachte zeeklimaat. De populierleemhoed bijvoorbeeld wordt elders zelden termi- neren is dat je er al je zintuigen bij gebruikt", zegt Arnolds. „Ook de tastzin. Het ijszwamme- tje bijvoorbeeld voelt heel koud aan, door het slijm dat erop zit." Wat het determineren extra moei lijk maakt, is dat een paddenstoel in die één tot zeven dagen van zijn leven soms aanzienlijk van gedaan te wisselt. Zo zit de duinstink zwam aanvankelijk in een zoge naamd 'duivelsei'. „Determineren leer je door heel veel te kijken en vergelijken. En dan nog is het soms nodig micro scopisch onderzoek te doen om uitsluitsel te krijgen over de soort." Hij zet voorzichtig een vuurzwam metje terug. Mooi rechtop. Zo. Die kan weer doorgaan met het ver spreiden van sporen. Meer weten? De grote paddenstoelen- gids voor onderweg, door Ewald Ger- hardt. ISBN 90 50210 653-3 en www.my- cologen.nl. Een zeldzame waarne ming: misvormde duin- franjehoed. foto Elias de Bree

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51