Cultuur Jazz ontmoet muziek uit Suriname Zeeuws Orkest schrikt van notitie Eerste plaats voor koor A58 tijdens festival Popmuzikanten geven collega's tips voor succes PZC Dinsdag 13 november 2007 29 Saxofonist James Carter samen met De Nazaten in café 't Schuttershof. door Mischa Beckers MIDDELBURG - De Nazaten spelen een aanstekelijke mengeling van onder andere Surinaamse kaseko en jazz. Het concert morgenavond bij Muziekpodium Zeeland, in ca fé 't Schuttershof in Middelburg, maakt deel uit van hun november- tour met het Amerikaanse saxo- foonwonder James Carter. Carter is een veelzijdige saxofo nist, multi-instumentalist en en semble-speler. Een journalist van Rolling Stone noemde Carter 'de belangrijkste saxofonist sinds Son ny Rollins' en het toonaangevende jazzblad Downbeat verkoos hem in 2006 tot baritonsaxofonist van het jaar. Middelburg maakte dit voorjaar li ve kennis met Carter. Tijdens het Jazzfestival verzorgde hij op het Abdijplein met zijn Organ-trio een spectaculair optreden. In zijn openingsimprovisatie overdonder de hij het publiek met een stort vloed aan tonen uit het hele regis ter van de saxofoon en technische staaltjes zoals circular breathing en slap tongues. In de daaropvolgende set swingde en improviseerde het trio er met veel gevoel voor show op los. Improvisatie staat bij het optreden met de Nazaten ook hoog in het vaandel. Deze Nazaten staan te boek als 'hofleverancier' van 'bas- taardblaasmuziek': muziek geënt op Surinaamse kaseko, jazz, Antilli aanse walsen, mardi grass, klez- mer, Europese fanfaremuziek, ca lypso en geïmproviseerde muziek. Het programma van de november- tour bevat zes nieuwe composities van gitarist Robby Alberga, te norsaxofonist Keimpe de Jong en bassaxofonist Klaas Hekman. Deze zijn speciaal voor Carter geschre ven en met hem ingestudeerd. Hekman: „We spelen hot kaseko and more. Onze ritmesectie is zoals die voorkwam in de traditionele kaseko-bezetting uit de jaren vijf Saxofonist James Carter, in mei van dit jaar op het Abdijplein tijdens het Jazzfestival Middelburg. foto Ruben Oreel tig van de vorige eeuw. Dat bete kent skratyi - basdrum op houten schraag - als solo-instrument in de ritmesectie, snaredrum, conga's, sousafoon afgewisseld met bas saxofoon en de banjo die bij ons vervangen is door de gitaar." Kaseko is een van de bekendste muzieksoorten van Suriname. De Surinaamse componist en fluitist Ronald Snijders schreef er een boek over, getiteld Surinam kaseko music. Volgens Snijders is kaseko op de eerste plaats 'populaire ste delijke muziek met een opgewekt karakter, waarop bij feestelijke aan gelegenheden graag wordt ge danst'. „De naam is een verbaste- 'De muziek van Suriname beschouw ik als die van verwante geesten' ring van casser le corps wat letter lijk lichaamsbreken betekent. De naam ontstond in Frans Guyana tijdens de slavernij en werd gege ven aan een 'duivelse snelle dans', die niets met Surinaamse kaseko te maken heeft", zegt Hekman. Carter kende de muziek van de Na zaten en trad al eens met ze op. Tij dens eerdere concerten van de saxofonist stopte Hekman hem na melijk cd's van de Nazaten toe. In 2005 stelde Ad Peijnenburg, organi sator van het Zuid-Nederlands Jazz Festival, aan Carter voor om samen met de Nazaten op te tre den. Carter hapte toe. Want, zo zei hij, „de muziek van Suriname, die ontmoeting van het tropische Ca- raïbische gevoel met dixieland, be schouw ik als die van verwante geesten." De Nazaten en James Carter, mor- gen in 't Schuttershof, Middelburg, 21.00 uur. Ook presentatie Naza- ten-cd On Stage. Bezetting: James Carter (sax), Robby Alberga (gitaar), Setish Bindraban (trompet), Klaas Hekman (sax), Carlo Ulrichi Hoop (conga's, Surinaamse percussie), Keimpe de Jong (sax), Gregory Kra nenburg (drums), Chris Semmoh (skratyi, percussie) en Patrick Vot- rian (trombone, sousafoon). TIEL - Het Zeeuws-Brabantse koor A58 heeft zondag tijdens het Ne derlands Koorfestival in Tiel een eerste plaats behaald in de catego rie 'gemengd koor, groot, lichte muziek'. A58 mag nu zaterdag 26 januari deelnemen aan het Laurea- tenconcert, eveneens in Tiel, waar uit de winnaars van alle twaalf ca tegorieën het Koor van het Jaar zal worden gekozen. A58 bracht zondag een gevarieerd programma, met nummers in het Ests Kaelakee Haal, inzending van Estland voor het Eurovisie Songe festival), Spaans (Hijo de la luna van Mecano), Engels Wade in the water, Rhythm of lifeen Neder lands PastoraleMijn vlakke land). Het gezelschap wist de jury daar mee te overtuigen, maar ook met zijn choreografie en een energiek optreden. Het koor bestaat sinds 1999. Het wordt begeleid door de beroeps musici Rob van der Meule en Christian Blaha. Raad voor Cultuur wekt verbazing en ergernis met 'prikkelende' visie. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest is verbijsterd over het standpunt van de Raad voor de Cultuur Zee land. Die vindt dat het gezelschap minder op subsidies zou moeten leunen en stelt in zijn notitie Het spel op de wagen de 'instandhou ding' van het orkest zelfs ter dis cussie. „Ik schrik daar heel erg van", zegt secretaris Wietske Lelie van het Zeeuws Orkest. De Raad voor de Cultuur wil een 'prikkelende aanzet' geven voor de discussie over het cultuurplan, waarin de subsidiegelden voor de periode 2009-2012 worden ver deeld. De raad zet vooral in op kleinschalige, hoogwaardige initia tieven die zorgen voor 'dynamiek' in het culturele leven. Activiteiten die toch wel volle zalen trekken, zoals het Zeeuws Orkest, moeten meer hun eigen zaken regelen. Volgens secretaris Lelie van het or kest moet de raad zich eerst goed verdiepen in de situatie alvorens dergelijke uitspraken te doen. Zij wijst erop dat het orkest hèt voor beeld is van wat de raad graag ziet: de combinatie van amateur- en professionele kunst. Op die basis kunnen regelmatig concerten wor den gegeven. „Als je een beroepsor kest hierheen moet halen, praat je over heel andere bedragen." Het orkest heeft de subsidie hard nodig: de sponsormarkt is al maxi maal benut, de toegangsprijzen zit ten aan hun grens ('anders jaag je de mensen weg'), de organisatie bestaat uit hardwerkende vrijwilli gers en de beroepsmusici worden 'zwaar onderbetaald'. „We vinden juist dat we te kwetsbaar zijn." De raad stelt ook dat in verhou ding te veel cultuurgeld gaat naar ondersteunende instanties, waar door er te weinig ruimte is voor in- De Raad voor de Cultuur wil min- der subsidie voor gezelschappen die toch wel volle zalen trekken, zoals het Zeeuws Orkest. Het or- kestbestuur reageert verbijsterd. novatie. De betrokken partijen zo als Scoop, Zeeuwse Bibliotheek en SCEZ (cultureel erfgoed) zeggen in een eerste reactie - zij kennen de notitie nog niet - dat zij discus sie op zich niet verkeerd vinden, maar dat de waarde van die 'basis infrastructuur' niet mag worden vergeten. „Dat je alleen nieuwe dingen kunt doen door het geld er gens anders weg te halen, is zeer aanvechtbaar", vindt SCEZ-direc- teur Wim Scholten. „De raad zou zich ervoor moeten inzetten dat er méér geld voor cultuur komt." Dick van den Bout, directeur van Scoop, wijst op de betekenis van de bestaande infrastructuur voor de amateurkunst en cultuureduca tie, zaken die ook de Raad voor de Cultuur hoog in het vaandel heeft staan. Dat de huidige situatie leidt tot verstarring, bestrijdt hij en noemt diverse recente, vernieu wende projecten, zoals Popaanzee en het cultuurplein in Zierikzee. „Er gebeurt eigenlijk verschrikke lijk veel in Zeeland. Het is wel heel makkelijk om dan te zeggen: gooi dat maar weg." GOES - Het popproject Bands 8c Beyond doet morgen 't Beest in Goes aan. Diverse bekende muzi kanten vertellen over de zakelijke kant van hun bezigheden: hoe breng je als band je muziek het beste onder de aandacht? In 't Beest bieden de uit Goes afkomsti ge Jan Chris de Koeijer van Gore- fest, Bas Barnasconi van VanKa- toen, Maurits Westerik van GEM en Kevin Aper van The Apers een kijkje achter de schermen en ge ven tips aan geïnteresseerde muzi kanten die nog wat minder ver zijn. Het gesprek staat onder lei ding van Jasper van Vugt van mu ziekblad Oor. De bijeenkomst is gratis en begint om 20.00 uur. Bands 8c Beyond, georganiseerd vanuit Stichting InMusic, maakt deze maand een tournee door het land en doet na Goes nog Den Haag en Enschede aan, waarna het project op 28 november in Den Bosch wordt afgesloten. Zie ook: www.myspace.com/bandsbeyond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49