Zeeland 'Programma's Niet alleen een school, maar ook een thuis Kleine Schorre Dreischor breidt wijngaard uit met twee hectaren VERZAMELAARS JAARBEURS Jesmiatka bespreekt ziekten verzamelaarsjaarbeurs.nl Passagier deelt klappen uit aan buschauffeur 22 I Dinsdag 13 november 2007 PZC Eerste flessen rosé komen in 2012 op de markt. door Ton van den Nouweland dreischor - Wijnboerderij De Kleine Schorre in Dreischor breidt uit met ruim twee hectaren. Daar op komt nóg meer goed verko pend wit, maar wijnboer Johan van de Velde gaat ook rode drui ven verbouwen. Die zijn bedoeld voor de productie van rosé. De maatschap Van de Velde heeft nog 30 hectaren landbouwgrond. De Kleine Schorre (een bv met aandeel- en certificaathouders) huurt de extra twee hectaren van de maatschap. Op de uitbreiding komen volgens Van de Velde vooral witte druiven te staan. De Pinot Blanc en de Pi- not Gris van De Kleine Schorre gaan grif van de hand. De wijn gaard levert dit seizoen zo'n veer tigduizend flessen op. „We zitten ook te denken aan de aanplant van rode soorten. Momenteel heb ben we honderd stokken Pinot Noir staan. We hebben op proef een beetje rood gemaakt, maar de druif is meer geschikt om er rosé van te maken." Rosé is géén mengsel van wit en rood, benadrukt Van de Velde. Druiven waarvan niet alleen het sap, maar ook de schil gist, leveren rode wijn. „En je krijgt rosé door het gistingsproces van de pulp eer der te stoppen." De uitbreiding van De Kleine Schorre wordt komend voorjaar beplant. Dan duurt het nog zo'n vier jaar voor de stokken bruikba re druiven leveren. „In 2012 of 2013 kunnen we dan de eerste rosé leve ren", aldus Van de Velde. De Kleine Schorre omvat nu zes hectaren. Met de uitbreiding wordt de hoeve dus ongeveer een derde groter. Het bedrijf is in 2001 opgericht, toen Krijn-jan van de Velde het accent van zijn land- l"W Wijnboerderij Dreischor neemt een derde in omvang toe. Op de extra hectaren komen nog meer witte druiven, maar ook rode voor de productie van rosé. middelburg - Homeopathisch arts S. Jesmiatka geeft vandaag een le zing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Jesmiatka is de gast van de afdeling Zeeland van de Vereniging Homeopathie (KVHN). Hij gaat dieper in op de toepassing van homeopathie bij chronische ziekten, jesmiatka heeft een homeopathische artsen praktijk in Aagtekerke. De lezing in de aula begint om 20.00 uur. 17 18 NOVEMBER JAARBEURS UTRECHT incl. MEGA PLATEN CD BEURS met deze advertentie 1,50 euro korting op de entreeprijs (geldig voor één persoon) bouwbedrijf verlegde van uien en aardappels naar wijnbouw. Onder de klei van het bedrijf ligt een schelpenlaag. Deze kalkrijke grond is uitstekend geschikt voor de drui- venkweek. Kennis en eerste aan plant van De Kleine Schorre ko men van het Luxemburgse bedrijf Cep d' Or. De Pinot Gris van De Kleine Schorre werd onlangs bij een smaaktest van de PZC uitge roepen tot beste witte wijn van Zeeland. De Pinot Blanc is door luchtvaartmaatschappij KLM gese lecteerd om te worden geschon ken in de business-dass. Het Dreisters bedrijf begon begin november met proeverijen. Elke donderdagavond bereidt de Zierik- zeese kok Carlos de Mendon^a in de zaal van De Kleine Schorre streekgerechtjes, die worden verge zeld van een witte wijn uit Dreischor. De belangstelling voor een andere activiteit van de wijn boerderij, kerstpakketten van streekproducten, is groeiende. „We maken er enkele honderden in opdracht van vier bedrij ven", aldus Van de Velde. zierikzee - Een 17-jarige jongen uit Hulst heeft zondagavond twee vuistslagen uitgedeeld aan een 51- jarige buschauffeur. De jongen was samen met zijn vriendin in de bus gestapt in Oude Tonge. Hij had weliswaar een kaartje gekocht in Rotterdam, maar was dit kwijt geraakt en moest daarom opnieuw betalen. Aangekomen in Zierikzee wilde hij zijn geld terug en deed een greep in de kassa van de bus chauffeur. Die sloeg de hand weg en duwde de jongen de trap af Daarop stompte de jongen hem twee maal in het gezicht en ging er met zijn vriendin vandoor. La ter die avond is hij aangehouden en opgesloten in Torentijd. De zaak wordt nog onderzocht. Omroep Nomen Nescio al twintig jaar muzikale ruggensteun. door Piet Kleemans zierikzee - Het besef dat je als pro grammaker mensen een muzikaal steuntje in de rug kan geven. Dat is wat de mensen van ziekenom roep Nomen Nescio drijft. „Als je de dankbaarheid van mensen er vaart, dan weet je weer waar je het allemaal voor doet. Daarom blijft dit werk nog steeds ontzettend leuk om te doen", aldus Nomen Nescio-voorzitter A. Bongers. De omroep viert zaterdag 17 novem ber het 20-jarig bestaan. Bongers weet waar hij het over heeft. Hij is naast voorzitter van het werkbestuur gepassioneerd ra diomaker en sinds 1987 van de par tij. Op technisch gebied is er in de 20 jaar dat Nomen Nescio bestaat het nodige veranderd, maar de for mule is eigenlijk nog steeds onver anderd. Muziek voor een heel breed publiek. Met een accent op Nederlandstalig en lekker in het ge hoor liggende middle-of-the-road. Geen Snoop Dog of dj Tiësto, maar wel Abba, BZN en de Car penters. En Hazes, Bauer en Jan Smit om er maar een paar te noe men. Bongers: „]e mag nooit al leen maar draaien wat je zelf leuk vindt. Je moet je verplaatsen in je luisteraars, muziek brengen die zij willen horen. Een programma voor jezelf maken mag nooit." Het muziekbestand van Nomen Nescio is indrukwekkend. In over zichtelijke rekken staan - gerang schikt op alfabet - 1351 cd's met popmuziek, 192 met geestelijke lie deren en 200 met klassieke mu ziek. „En we weten precies wat we in huis hebben", zegt Bongers niet zonder trots. „Op de computer staan lijsten met alle nummers die we hebben en op welke cd ze te vinden zijn. Dat wordt heel goed bijgehouden." Nomen Nescio verzorgt uitzendin gen voor de bewoners van thuisba sis verpleeghuis Cornelia, maar trekt er ook regelmatig op uit om bewoners van zorgcentra op het ei land op muzikale vitaminen te trakteren. Dankbaar maar tijdro vend werk. „Daar staan mensen vaak niet bij stil, maar als wij een uurtje of anderhalf uur ergens gaan draaien kost dat ons een com plete ochtend, middag of avond. Want je moet alles opbouwen en afregelen en na afloop alles weer inpakken en opbergen", aldus Bon gers. Om er in één adem aan toe te voegen dat dat hem en zijn colle ga-vrijwilligers er niet van weer- 'Als je die dankbaarheid ziet, weet je weer waar je het allemaal voor doet' houdt eropuit te trekken. „Ge woon omdat het zo mooi is te zien wat muziek bij mensen te weegbrengt. Ik herinner me een uitzending in zorgcentrum Duin oord in Haamstede. Ik draaide daar en op een gegeven moment begonnen een man en vrouw te dansen. Dat is gewoon schitte rend. Dan hebben die mensen een leuke middag gehad, maar ik ook." Nomen Nescio viert het twintigja rig bestaan zaterdag 17 november met een open dag in de kerkzaal van verpleeghuis Cornelia. Shanty- koor Neptunus en muzikant-enter tainer Ad Hagestein zorgen voor de muzikale omlijsting van het ju bileum van 11.00-14.00 uur. Nomen Nescio brengt muziek als medicijn Nomen Nescio is Latijn voor 'de naam ken ik niet'Op Schouwen-Duive- land is Nomen Nescio een begrip. De ziekenomroep is eigenlijk geen ziekenomroep meer maar brengt nog wel steeds muziek ais medicijn. Nomen Nescio is sinds 1976 zelfstandig. Daarvoor was de lokale zieken omroep onderdeel van Nomen Nescio Goes. De ziekenomroep draait geheel op vrijwiiligers. Kinderen aan de maaltijd in de nieuwe school. foto Laura Loeve Noordwellenaar op bezoek bij project Schouwse noodhulp. door Meiita Lanting NOORDWELLE - De stenen staan weer op elkaar. De kinderen krij gen eten en de lessen zijn weer vol op bezig. Drie jaar na de tsunami is de nieuwe Schooi in Phang nga in de regio Khao Lak (Thailand) weer volop in bedrijf De school was drie jaar geleden één van de projecten waar inwoners van Schouwen-Duiveland geld aan hebben gegeven. Martin Loeve, oud-bestuurslid van de stichting Schouwen-Duiveland helpt Azië, is onlangs teruggegaan om te kij ken wat er van de school is gewor den. Vlakbij de plek waar vroeger de school stond, is een nieuwe school verrezen. Vele, vele malen groter dan de oude die maar 125 leerlin gen had. Nu zitten ongeveer 1000 kinderen op de school. Het overgrote deel daarvan (ongeveer 800 kinderen) verblijft daar 24 uur per dag, zeven dagen per week. Het is niet alleen hun school, maar ook hun thuis geworden. „De meeste kinderen zijn één of twee ouders kwijtger aakt bij de tsunami", zegt Loeve. Mede dankzij alle financiële hulp uit binnen- en buitenland én een levenslange verbintenis met de in ternationale school in Bangkok is het helemaal goed gekomen met de school. Misschien zelfs hier en daar een beetje té goed. „Er zijn bijvoor beeld heel veel computers die on der een plastic stofkap staan, ge sponsord door bedrijven. Prachtig, maar een fastsoenlijke internetver binding is er niet dus ja, wat kan je er mee?" Andere zaken, zoals de mogelijk heid om te spelen of een sportveld zijn er niet of nauwelijks, terwijl de kinderen daar wel wonen, ook tijdens de schoolvakanties. De eer ste aandacht heeft zich vooral ge richt op gebouwen en leermidde len en de kinderen hebben in hun vrije tijd meegeholpen om bijvoor beeld de tuin aan te leggen. Dat heeft Loeve bijzonder geraakt. De kinderen mogen dan wel goed te eten krijgen, een dak boven hun hoofd hebben, goed verzorgd wor den en naar school kunnen, toch missen ze de warmte van een ge zin, van ouders. „Door simpel even te zwaaien of te lachen naar een kind maak je het al gelukkig." En dan zijn er nog de hartver scheurende verhalen. Zoals van de jongen die samen met zijn gehan dicapte zusje naar de school is ge bracht. Iedere avond loopt hij naar het hek om te kijken of zijn moe der hem weer komt halen, maar ze heeft zich nooit meer laten zien. Dit jongetje en z'n zusje wor den een beetje opgevangen door een Amerikaanse vrijwilligster. Juist deze behoefte aan genegen heid en geborgenheid heeft Loeve aan het denken gezet. „Je denkt als je hieraan begint in termen van fondsen werven of gebouwen, maar het zou goed zijn dat je ook kijkt naar de fase daarna. Hoe gaat het verder met traumaverwerking, met de kinderen. Dat is voor mij wel een les als er zich nog zoiets zou voordoen. Er moet meer ge beuren dan alleen maar stenen sta pelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38