Zeeland Studenten ontwerpen Compromissen over alcohol AfVal in hartje Goes in ondergrondse bakken VERZAMELAARS JAARBEURS verzamelaarsjaarbeurs.nl 22 I Dinsdag 13 november 2007 PZC Vuilnis onder de grond De gemeente Goes gaat in de binnenstad ondergrondse containers aanleggen waarin inwoners hun vuilnis kunnen storten. Verzonken containers geven binnenstad een opgeruimde aanblik. door Frank Balkenende goes - De Goese binnenstad moet schoon en opgeruimd ogen. Afval voor de deur is uit den boze. Daar om wil Goes vanaf medio volgend jaar in het centrum het huisvuil ondergronds inzamelen. De gemeente is bezig met een grondige opknapbeurt van het koophart. Straten hebben een com binatie van chic natuursteen en klinkers gekregen, straatmeubilair is vernieuwd. Als je voor 9,4 miljoen euro ver spijkert - waarvan bijna de helft uit reclamebelasting moet binnen lopen - dan moet de stad er ook een beetje fris uitzien, vindt het college van burgemeester en wet houders. „De binnenstad is tenslot te het visitekaartje van Goes", zegt wethouder J. Adriaanse (SGP/ Christenunie, milieu en openbare ruimte). Dat is ook de reden dat Goes fors investeert in de ondergrondse af valinzameling. Bij elkaar een be drag van 1,7 miljoen euro. Daarin zit ook de aanschaf van een vracht wagen om de ondergrondse contai ners, die naar boven worden gehe sen, te kunnen legen. Dat gebeurt aan de zijkant van de vrachtwa gen. Daarnaast worden in de hele gemeente de glasbakken en de kle- dinginzamelbakken verzonken. Goes zamelt vanaf medio vol- gend jaar het afval in de binnen stad ondergronds in. Daarvoor moeten op 25 plaatsen grote con tainers de grond in. 17 18 NOVEMBER JAARBEURS UTRECHT incl. MEGA PLATEN CD BEURS met deze advertentie 1,50 euro korting op de entreeprijs (geldig voor één persoon) Afstudeerproject twee Zeeuwen gooit hoge ogen bij wedstrijden. door Lilian Dominicus kamperland - Een Zeeuws land schap in miniatuur moest het wor den. Een trekpleister voor de pro vincie, een attractie van het for maat themapark Neeltje Jans. Ri chard Goetheer uit Wolphaarts- dijk en Reyer Schouwenaar uit Krabbendijke werkten maanden lang aan een plan om een deel van de Soelekerkepolder, ten oosten van Kamperland, te veranderen in een buitendijks gebied waarin wo nen, recreatie en natuur samen gaan. Met het project studeerden de stu denten civiele techniek af aan de Hogeschool Zeeland. En ze eindig den in de finales van twee landelij ke wedstrijden: de VBKO-prijs van de Vereniging van Waterbou wers in Bagger-, Kust- en Oever- werken en de Bouw Civiel Award van detacheringsbureau Vi- tae. „Een hele eer dat je bij de bes ten van Nederland hoort", vindt Richard. De oud-studenten lieten hun fan tasie de vrije loop en creëerden op circa 150 hectare grond een 'nat' landschap van slikken en schor ren, meren en lagunes, duinen en dijken, gepotdekselde schuren en Zeeuwse boerderijen, vliedbergen en mottenkastelen, jachthavens en boulevards, bruggen en eilanden. Ze kozen voor de Soelekerkepol- In en net rond de binnenstad ko men 25 ondergrondse containers. Boven de grond is daarvan alleen een overmaatse afvalbak van krap een meter breed te zien. Een mo del moet nog worden gekozen, maar Goes gaat wel voor een bak met allure, eentje met rvs-delen. Direct rond de voet komen klin kers, waardoor de bakken niet al te zeer in het oog springen. De ondergrondse containers, die per stuk vijf kuub afval kunnen herbergen, zijn bedoeld voor cen trumbewoners en winkeliers en vervangen de huidige rolcontai ners en draagemmers. Ze kunnen er alleen huisvuil in kwijt. Daar voor krijgen ze een pasje. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat inwoners uit andere wijken er afval in storten. Met de introduc tie medio volgend jaar vervalt de inzameling op donderdag. De ge meente leegt de containers als het nodig is, wat een elektronisch meetsysteem zelf aangeeft. Winkeliers zijn niet verplicht er hun afval in te deponeren, als ze een contract met een afvalverwij- deringsbedrijf hebben. Wie wel een pasje wil, moet rekening hou den met een ommetje. De loopafstand mag maximaal 125 me ter bedragen en daaraan voldoet het bedachte containernet. Overi gens was het nog een hele toer om plekken te vinden waar geen lei dingen en kabels liggen. Het ingra ven van de containers begint in mei en vereist een bouwvergun ning. Over de ondergrondse afvalinzame- ling is vandaag tussen 16.00 en 20.00 uur in het stadskantoor een inloopbijeenkomst. Reyer Schouwenaar (links) en Richard Goetheer bedachten voor hun afstu deerproject een 'nat' recreatie-, woon en natuurgebied, foto Willem Mieras der, maar het ontwerp is volgens de twee 'kopieerbaar'. „Het had ook op Tholen kunnen liggen", verklaart Jaap van der Weele van Grontmij, waar de jongens stage liepen. Richard en Reyer rekenden een aantal elementen in het plan door op technische haalbaarheid. Ze moesten onder meer rekening hou den met het omleiden van de zee wering, uitzoeken welke oeverbe scherming er nodig is, hoeveel grond er vrij komt bij het afgraven van de polder voor het water en ze ontwierpen een tuibrug tussen het vasteland en een eilanden- groepje. Ze bedachten ook twee vliedber gen van 350 meter doorsnede in het landschap; de een tien meter, de ander twintig meter hoog. „We hebben geprobeerd het idee van de mottenkastelen die vroeger op de vliedbergen stonden te creëren. Het zijn zelfstandige dorpen ge worden met woningen, winkels, een plein, een jachthaven en een boulevard", vertelt Reyer. De twee verwachten niet dat de Zeeuwse gemeenten in de rij zul len staan om hun ideeën over te nemen. „Daarvoor is er te veel weerstand tegen buitendijkse ge bieden", zegt Richard. Deson danks gaf stagebedrijf Grontmij de studenten volop de ruimte om hun ideeën uit te werken. „Waar het ons om gaat is: waar loop je te genaan als je een vliedberg wilt bouwen. Ook de berging van slib is een hot item." Tempelman leest voor Zeshonderd cent op Borselse kunstroute voor een flesje wijn driewegen - Zestien Borselse kun stenaars stellen zaterdag en zondag hun ateliers open voor Kunstspeu- ren in de Zak. Eén van de deelne mers is Diana Stevens uit Driewe gen. Zij heeft een speciale gaste in haar atelier aan de Van Tilburgh- straat 39, schrijfster en dorpsgeno- te Dorothé Tempelman. Zij leest aan het begin van elk uur voor uit haar boek Helden van de Home. Het boek, geïllustreerd met pente keningen van Toon Capello, is ook te koop. Van de opbrengst gaat één euro naar het kindercentrum Cornel Ngaleku in Tanzania. De openingstijden zijn beide dagen van n.oo tot 17.00 uur. oud-vossemeer - Om geld in te za melen voor de jubileumactivitei ten rond het 600-jarig bestaan van Oud-Vossemeer gaan vrijwilligers van de Stichting Vosmeer 600 jaar eind deze maand langs de deuren met flessen rode en witte wijn. Die zijn voorzien van het logo van de stichting en een afbeelding van het monumentale ambachtsheren huis. Voor een flesje moet het toe passelijke bedrag van 600 cent wor den betaald. Oud-Vossemeer be staat pas in 2010 zeshonderd jaar, maar de stichting is nu al actief met het organiseren van activitei ten en het realiseren van blijvende voorzieningen voor het dorp. Belgische kampioen komt naar De Stenge heinkenszand - Twee topbrass- bands staan zaterdag in De Stenge in Heinkenszand: brassband Excel sior uit Kloetinge en regerend Bel gisch en Europees kampioen Wil lebroek. Het is voor het eerst dat Excelsior met de beroemde brass band een dubbelconcert geeft. Ex celsior dat op hoog niveau speelt in Nederland, heeft al jaren nauwe banden met Willebroek. Dirigent Bart van Neyghem is als besbassist aan Willebroek verbonden. De pre sentatie van de muziekavond is in handen van Omroep Zeeland-me dewerker Eric Rotte. Het concert, dat overigens al snel was uitver kocht, begint om 20.00 uur. Informatieavond over alcoholgebruik door jeugd trekt geen volk. door Rob Paardekam tholen - De belangstelling voor de informatieavond over het voorko men van alcoholgebruik door jon geren, gisteren in gemeenschaps centrum de Meulvliet in Tholen, viel tegen. En dat is een understate ment. Om precies te zijn nul men sen namen de moeite om naar het verhaal van Lucy Herbers te ko men luisteren. Dat had ze wel een beetje ver wacht, want er waren geen aan meldingen binnengekomen. „Nou was aanmelden niet verplicht", klonk het even voor half acht nog optimistisch, maar toen het zaaltje een kwartier later nog leeg was, werd duidelijk dat Herbers de trip naar Tholen voor niets had ge maakt. „Er is wat misgegaan in de communicatie", verklaart ze. „De ze avond was niet echt goed be kend gemaakt." Op avonden die eerder plaatsvon den in onder meer Hulst en Ter- neuzen kwamen wel veel ouders af Daar werden ze dan ook gecom bineerd met de gewone ouder avond op de scholen. In Tholen komt nog een herkansing, want la ter deze maand gaat Herbers naar de middelbare scholen om daar ouders voor te lichten over het voorkomen van alcoholgebruik door hun kinderen. Ze doet dat na mens Indigo, een tak van Emergis, die als doel heeft de geestelijke ge zondheidszorg laagdrempelig te maken door bijvoorbeeld avonden te beleggen en spreekuren bij huis artsen te beginnen. „Voorlichting over alcoholgebruik is echt nodig, hoor", zegt Herbers. „Ik kom op scholen en zie dan dat in groep zeven en acht maar één 'Veel ouders onderschatten de invloed die ze hebben. Kinderen luisteren echt wel' of twee kinderen nog nooit ge dronken hebben. Mensen hebben gewoon nog niet door hoe schade lijk drinken op jonge leeftijd is. Zo zijn de hersenen pas volgroeid als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32