Zeeland Donner zwijgt over ontslagrecht Wens voor gratis boeken technisch onderwijs Poli's ziekenhuizen even op laag pitje Gemeentesecretaris en gedeputeerde met belangstelling voor Zeeuwse geschiedenis PZC Dinsdag 13 november 2007 j 27 Regio commiteert zich aan betere afstemming op arbeidsmarkt. .L door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Werkgevers, scho lingsinstituten, arbeidsbemidde laars, kenniscentra-adviseurs, standsorganisaties en overheden sloten gisteren in Terneuzen een intentie-overeenkomst om de ko mende jaren vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, alsmede scho lingstrajecten, beter op elkaar af te stemmen. Daardoor moeten uitein delijk meer mensen aan een baan geholpen worden. De Zeeuws-Vlaamse participanten verplichten zich voorts om mee te werken aan het project 'Iedereen doet mee'. In het kader van dat project willen minister Donner en staatssecretaris Aboutaleb 200.000 mensen aan een baan helpen. De bewindslieden van Sociale Zaken zoeken steun voor dat project in de regio's. Gisteren was Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt. Voordat het symposium in het ROC Westerschelde begon, be zocht minister Donner het CWI in Terneuzen en ging de staatsse- creatris op visitie bij havenbedrijf Verbrugge. Bij aankomst bij het op leidingencentrum werden de be windslieden opgewacht door een groep van vijftig vakbondsleden (CNV en FNV) die protesteerden tegen een mogelijke afschaffing van de ontslagbescherming. John Kerstens van FNV Bouw overhan digde de minister een petitie. „Even koesterde ik de illusie dat u hier in Terneuzen, op deze koude stoep, ons een toezegging zou doen", zei Kerstens. Donners weer woord was duidelijk: „Ik dacht het niet." De minister zei de verwachting te hebben uiteindelijk met voorstel len te kunnen komen die op een breed draagvlak kunnen rekenen. Wanneer wilde hij evenwel niet kwijt. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De MBO-raad zal het kabinet vragen om ook gratis boe ken van rijkswege te verstrekken voor leerlingen van het middel baar beroepsonderwijs. Dit zei Toi- ne Huijsmans, directeur van het ROC Westerschelde gisteren tij dens een symposium in het kader van het project 'Iedereen doet mee'. Met dit project ijvert het mi nisterie van Sociale Zaken ervoor 200.000 'moeilijk plaatsbaren' aan het werk te krijgen. Tijdens het symposium kwam het tekort aan goedgeschoolde techni sche krachten voor de bedrijven di verse malen aan de orde. ROC-directeur Huijsmans vroeg de bewindslieden Donner en Aboutaleb, die de bijeenkomst bij woonden, nadrukkelijk in het kabi net te pleiten voor gratis school boeken voor scholieren die middel baar beroepsonderwijs willen vol gen. „Doet u dit niet, dan zullen leerlin gen, als ze voor een keuze komen te staan, toch kiezen voor de havo, omdat ze dan duizend euro per jaar minder kwijt zijn aan studie kosten", aldus Huijsmans. Oud-ambtenaar, oud-Staten lid en oud-gedeputeerde Van den Bosse overleden in Axel. Voor het burgemeesterschap van Veere voelde hij zich in 1981 te oud. Pieter Gerrit van den Bosse - liever P.G. van den Bosse, want hij heeft nooit echt kunnen wennen aan de ge woonte in de politiek elkaar met de voornaam aan te spreken - had trouwens al een mooie baan. Van 1978 tot 1982 was hij gedeputeerde voor Economische Zaken. Een be kroning van in totaal twintig jaar lidmaatschap van de Zeeuwse Staten (eerst voor de CHU, later voor het CDA). Vóór zijn benoe ming tot gedeputeerde was hij twintig jaar gemeentesecretaris van Axel. De in Koudekerke geboren Van den Bosse gaat in Middelburg naar de hbs. Daar heeft hij les van een geschiedenisleraar die hem sterk NECROLOGIE Pieter Gerrit van den Bosse 1922-2007 door Ben Jansen beïnvloedt, de latere hoogleraar Pieter lan Bouman. Van den Bos ses belangstelling voor geschiede nis wordt gestimuleerd. Blijvend. Als voorzitter van de commissie van advies voor de geschiedschrij ving van Zeeland 1940-1945 is hij nauw betrokken bij het standaard werk van Levinus de Bree, Ger Taal en Gijs van der Ham over Zee land in de oorlogsjaren. Van den Bosse publiceert zelf ook: De Maand der Bevrijding over de na dagen van de Tweede Wereldoor log in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Aan het begin van die oorlog weet Van den Bosse samen met mede scholieren nog een deel van het ge meentearchief van Middelburg te redden wanneer het centrum van de stad in brand is geschoten. Na de hbs wordt hij ambtenaar van de Walcherse gemeente Serooskerke en slaagt er in die functie in jonge mannelijke inwo ners van die gemeente uit handen van de Duitse bezetters te houden. Via Kortgene en Kloetinge - vijf jaar gemeentesecretaris - belandt Van den Bosse in dezelfde baan in Axel. Daar moeten ze hem in de eerste helft van de jaren zestig een halfjaar missen voor een voor die tijd ongewoon uitstapje. Van den Bosse wordt gevraagd deel te ne men aan het project van de Vere nigde Naties om ambtenaren in Iran wegwijs te maken in een nieuw - Amerikaans - begrotings systeem. Als gedeputeerde voor Economi sche Zaken maakt Van den Bosse er een gewoonte van zich elke maand in een gemeente op de hoogte te stellen van de stand van zaken bij het bedrijfsleven. Stee vast afgesloten met een persconfe rentie, waarin hij doorgaans niet veel meer weet te melden dan dat het goed gaat met het bedrijfsle ven. Van den Bosse wordt donderdag in Axel begraven. Informatie over patiënten wordt uitwisselbaar. door Claudia Sondervan GOES - De komst van een nieuw patiënteninformatiesysteem in de Oosterscheldeziekenhuizen en Zie kenhuis Walcheren zet de medi sche onderzoeken en consulten donderdag en vrijdag op een laag pitje. Beide ziekenhuizen krijgen op alle vier locaties (Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee) hetzelf de Ziekenhuis Informatie Systeem (ZIS), een basis voor het toekom stig elektronisch patiëntendossier. Daarin worden alle behandelin gen, onderzoeken, scans en rönt- genopnamen, medicatie, medische familiegeschiedenis, levensstijl, eventuele verslavingen opgeno men. Elke arts of verpleegkundige kan die informatie per patiënt inzien, legt hoofd automatisering J. Huys- man uit. Tot nu toe werken beide ziekenhuizen met een eigen sys teem, maar waren de gegevens uit Goes en Vlissingen niet uitwissel baar. Ook vijftien huisartsen op Schou- wen-Duiveland, Walcheren en de Bevelanden krijgen inzage in het ZIS om te zien wat er met hun pa tiënten gebeurt. Komend voorjaar kunnen alle huisartsen boven de Westerschel de via het ZIS poli-afspraken boe ken voor hun patiënten. Midden 2008 kunnen zij voor eenvoudige diagnosen, zoals spataders of staar, direct een behandeling bij oogarts of chirurgie boeken. Huisartsen in Goes deden daar afgelopen jaar al ervaring mee op. Onderzoeken worden sneller toegankelijk omdat de patiënt vantevoren beter be kend is bij de behandelaar en ra dioloog, zegt Huysman. Donder dag en vrijdag zijn veel poli's dicht of beperkt open door de systeem wisseling. De spoedeisende hulp in Goes en Vlissingen blijft vol in bedrijf Vanaf maandag kunnen poli's ver traging oplopen door onwennig heid met het ZIS. Staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Aboutaleb arriveert bij het ROC Westerschelde. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29