spaar de wereld B Groen spaarvarken zonder risico PZC Dinsdag 13 november 2007 17 Pleitbezorgers van duur zaam investeren hebben een droomjaar. Al Gore's spraakmakende film over de klimaatverandering, ophef over de beleggingen van Ne derlandse pensioenfondsen in fa brikanten van clusterbommen en beroering over de investeringen van Westerse olieconcerns in Bir ma; niet eerder stonden ethiek en zakendoen zo in de schijnwerpers. 15 miljard euro wordt dit jaar al leen al in Nederland duurzaam ge spaard en belegd, stelt de Vereni ging voor Duurzaam Sparen en Be leggen (VBDO). „De opgaande trend is niet te stuiten", aldus woordvoerder Ernst van Weperen. „Al twintig jaar groeit 'duurzaam' sneller dan 'gewoon' sparen en be leggen en de rek is er nog lang niet uit." Maar wat is 'duurzaam' eigenlijk? „Het gaat om spaar- en beleggings producten die oog hebben voor mens, milieu én rendement", legt Van Weperen uit. Ofwel de drie P's van het Engelse 'People, Planet, Profit'. Maar een heldere definitie ont breekt, erkent hij. „Beleggers bepa len uiteindelijk zelf wat ze duur zaam vinden." De Consumentenbond verwijst naar het overzicht van alle duurza me spaar- en beleggingsproducten van Nederlandse aanbieders in de Duurzaam Geld Gids (www.consu- mentenbond.nl). Meer informatie over duurzaam be leggen en sparen is te vinden op on der meer: www.duurzaam-ondernemen.nl Kenniscentrum opgezet door adviesbureau DHV. www.duurzaam-beleggen.nl Met overzicht van koersen en rendementen van duurzame en groene fondsen. www.duurzaamheidsverslag.nl Hier kunnen duurzaamheids- verslagen van beursgenoteer de ondernemingen worden ge- download of besteld. www.vrom.nl Op deze site van het ministerie staat uitgebrei de uitleg over het hoe en waarom van de Groenrege- ling. Rekenvoorbeeld Stel: je stopt op 1 januari 40.000 euro in een fonds dat onder de Groenregeling valt. Dat fonds behaalt een rende ment van 2 procent, zodat jouw vermogen op 31 decem ber is gegroeid tot 40.800 eu ro. Niet spectaculair. Maar de fiscus helpt een hand je. Groene investeringen zijn vrijgesteld van de 1,2 procent heffing op eigen vermogen bo ven 20.014 euro. Dat scheelt 240 euro op de belastingaangif te. De vrijstelling geldt tot maximaal 53.421 euro. Bovendien krijg je een extra be lastingaftrek van 1,3 procent over de inleg, ook weer tot maximaal 53.421 euro. Dat le vert nog eens 520 euro op. Op geteld bespaar je 760 euro ten opzichte van 'gewone' beleggin gen. Inclusief belastingvoordeel is het rendement 3,9 procent. De Groenregeling geldt ook voor sociaal-ethische fondsen die kredieten verstrekken aan kleine ondernemers in ontwik kelingslanden. Fiscale partners mogen de vrijstellingen en af trek bij elkaar optellen en profi teren dus van een maximale vermogensvrijstelling van 106.842 euro en maximale be lastingaftrek van 1,3 procent over 106.842 euro eleggen betekent risico's lo pen. De bewuste consument die dat te heftig vindt, kan ook duurzaam spaten. ASN en Triodos zijn in Nederland al tien tallen jaren actief op dit gebied. Het verschil met een gewone spaarreke ning of deposito (waarbij het geld voor een bepaalde periode wordt vastgezet te gen een vastgestelde rente) is dat de bank belooft het spaartegoed niet in 'foute' bedrij ven of projecten te steken. Soms kan (een deel van) de rente direct aan een goed doel worden uitgekeerd, wat fiscaal gunstiger uitpakt. Net als bij beleggen kent ook duurzaam sparen een be- lastingvriendelijke variant waarbij geld wordt geïnves teerd in door de overheid goedgekeurde groenprojecten. Met de aanschaf van een 'groencertificaat' profiteert de spaar der van de gunstige fiscale regels zoals die ook voor groene be leggingen gelden, waardoor de lage rente niet zo'n probleem is. Dat betekent een vrijstelling van 1,2 procent op de vermogensren- dementsheffing in box 3 tot 53.421 euro per persoon (en 106.842 eu ro met partner) en een extra belastingaftrek van 1,3 procent over de inleg, tot een maximum van 53.421 euro (en 106.842 euro met partner). Een speciale vorm is de 'groene bankbrief die gedurende de loop tijd een vaste rente uitkeert. Af en toe stil zijn, is goed voor creativiteit Praten op het werk is weliswaar noodzakelijk om informatie te de len en om tot gezamenlijke beslis singen te komen, maar nadenken in stilte kan de creativiteit bevorde ren. Dat blijkt uit een onderzoek door Arne de Vet van de Universi teit van Tilburg. De Vet vroeg zich af of minder praten in onderne mingen bevorderend werkt op in novatie. Hij concludeerde uit het onderzoek onder studenten dat het tijdens een groepsdiscussie in lassen van vijf minuten nadenken, het aantal nieuwe ideeën van de groep vaak sterk vergroot. illustratie BrunoStock Veel vrouwen gruwen van kussende collega's Voor veel vrouwen is de verjaar dag op het werk een nachtmerrie. Die boze droom wordt veroor zaakt door zoenende collega's. Eén op de vier vrouwen gruwt van kus sende collega's. Onder de mannen is dat aantal iets minder: één op de vijf Deze cijfers blijken uit het zogeheten verjaardagsvergelijkings- onderzoek van Vergelijk.nl. Uit het onderzoek blijkt verder dat 18 procent van de ondervraagden er gert zich aan het verplicht trakte ren op het werk. Eén op de acht mensen haat het zingen. Kwart flexwerkers krijgt jaarlijks een vaste baan Ronald Dekker van de Universiteit van 1\vente onderzocht de door stroming van werknemers uit flexi bele banen naar vast werk in Ne derland, Duitsland en Groot-Brit- tannië. Hij stelde onder meer vast dat 25 procent van de werknemers met een flexibele baan jaarlijks doorstroomt naar vast werk, dat flexibele werknemers minder be taald krijgen en dat werknemers met een tijdelijke baan niet alleen meer risico lopen om werkloos te worden, maar dat ze dat ook rela tief lang blijven. Taalhulp voor wie het niet meer zo goed weet Wie in zijn werk met de Engelse taal te maken heeft, weet dat een 'receipt' wat anders dan een re cept. Maar voor wie even vergeten is dat een 'receipt' hetzelfde is als een kwitantie, is er nu een handig boek English for High-Flyers is spe ciaal bedoeld voor zakelijk gebruik van Engels. Het is een handzaam hulpmiddel voor wie een woor denboek te omslachtig vindt. [Tl D. Butterman - English for High-Flyers, Uitgeverij Boom. 24,50 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17