Economie Nooit verdwalen met interactieve wegwijzer Vrij op Goede Vrijdag of met het Suikerfeest ite van Zonnatura Nieuw van Johma Vliegen wordt duurder Computergestuurd systeem uitkomst in hotels of musea. eindhoven - Een vriendelijke stem die je in je eigen taal voorgaat op weg naar je hotelkamer. Die je via een reeks luidsprekertjes in de muur vraagt links- of rechtsaf te slaan of de lift te nemen. Snuffe lend achter een geurspoor aan rich ting restaurant. Of aan de hand van een lichtspoor in het tapijt je weg vinden naar een vergaderzaal of het fitnesscentrum. De Creative Conversion Factory op de High Tech Campus in Eind hoven werkt aan zo'n interactieve wegwijzer. Hotel en congrescen trum Koninghof in Veldhoven wordt de proeftuin. Begin volgend jaar start een experiment op be scheiden schaal, later wordt dat groter van omvang. In eerste instantie is het wegwijs- systeem bedoeld voor hotels of amsterdam - Vliegen wordt duur der door de hoog opgelopen olie- prijs. Veel luchtvaartmaatschappij en berekenen de hogere kerosine- kosten door aan de reiziger door de brandstoftoeslag die op elk tic ket wordt geheven, op te schroe ven. KLM maakte gisteren bekend dat de toeslag met onmiddellijke ingang is verhoogd met 2 euro per ticket voor Europese vluchten en met 10 euro voor intercontinenta le vluchten. KLM-passagiers beta len nu per ticket 27 euro brandstof toeslag binnen Europa en 80 euro per ticket op intercontinentale vluchten. Dochter Transavia vraagt vanaf vandaag gemiddeld 3,50 euro extra per passagier om de opgelopen brandstofprijs te compenseren. conferentiecentra. Maar ook in pretparken of musea kan zo'n indi viduele wegwijzer worden toege past. Wie zich aanmeldt bij de ba lie krijgt een unieke code, geeft via een computerscherm aan waar hij naar toe wil en hoeft nooit meer te verdwalen. In de Eindhovense 'creatieve werk plaats' die gisteren ten doop werd gehouden moeten dergelijke veel belovende, technologishe ideeën worden omgezet in concrete plan- 'Je krijgt bij de balie een unieke code en raakt nooit meer de weg kwijt' nen. Het initatief komt onder an dere van Philips Research, Philips Design, de Design Academy, de Technische Universiteit Eindho ven en Brainport. 'Omgevingstech nologie' moet vooral gemak, ple zier en een grotere productiviteit zeist - Werknemers van Achmea en Interpolis mogen jaarlijks één extra religieuze dag aanwijzen waarop ze vrij zijn. Ze kunnen kie zen voor Goede Vrijdag, dankdag of het islamitische Suikerfeest, da gen die geen nationale feestdag zijn. Dit staat in de nieuwe cao die loopt van januari 2008 tot juni 2009. De vrije dag komt bovenop het aantal reguliere verlofdagen. Dit gebeurt om 'ruimte te bieden aan werknemers van verschillende religieuze afkomst', zegt een woordvoerder van Achmea. Ach mea en Interpolis gingen eind 2005 met elkaar in zee. Van oudsher hadden werknemers bij Opnieuw grote orders voor Airbus in Dubai dubai - Airbus heeft gisteren op nieuw een grote order binnenge haald. Dubai Aerospace Enterprise (DAE) koopt zeventig vliegtuigen van het type A320 en dertig A35o's (waarde 13,5 miljard dollar). Zon dag bestelde maatschappij Emira tes zeventig A3So's en elf A380-SU- perjumbo's (waarde 20,2 miljard), de grootste order in de historie van de Europese vliegtuigbouw. Prijzen brood en boter aanzienlijk gestegen voorburg - Zuivelproducten en brood zijn de afgelopen tijd fors in prijs gestegen. Melk is nu bijna 12 procent duurder dan een jaar gele den, boter 19 procent en brood bijna 7 procent. Dat bleek gisteren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Over het hele linie bezien, zijn voe- sh dingsmiddelen 1,5 procent duur der dan een jaar geleden. Dat is on geveer gelijk aan de inflatie. Boskalis verhoogt winstverwachting papendrecht - Boskalis heeft zijn winstprognose voor dit jaar naar boven bijgesteld. Het bedrijf voor ziet nu een stijging van de netto winst met zeker 65 procent, zo liet het gisteren weten. In augustus ging het baggerbedrijf nog uit van een stijging met 40 procent. Boska lis verwacht dat de omzet 30 pro cent stijgt ten opzichte van 2006, toen deze 1,4 miljard euro beliep. Consument zuinig met Sinterklaas en Kerstmis den haag - De consument is zui nig in december. Volgens het jaar lijkse sinterklaas- en kerstonder- zoek van adviesorganisatie Deloit- te geeft de Nederlander deze feest dagen minder uit dan vorig jaar. Als belangrijkste redenen noemen consumenten een lager inkomen, minder beschikbaar spaargeld en de hogere prijzen voor eten. Ook verwachten mensen minder uit te geven aan sociale activiteiten. pzc Dinsdag 13 november 2007 15 opleveren. Zo wordt inmiddels druk gewerkt aan een interactieve speeltuin, waarin licht, geluid, vi deobeelden en elektronica een gro te rol spelen. De speeltoestellen en interactieve muren en vloeren moeten kinderen aanzetten meer te bewegen. Volgens initiatiefne mer Emile Aarts, wetenschappe lijk directeur van Philips Research, 'zal omgevingstechnologie en het scheppen van sferen en belevin gen uiteindelijk uitgroeien tot een nieuwe hightech pijler onder de Westerse economie'. De Creative Conversion Factory gaat zich voor alsnog richten op drie speerpun ten: sensortechnologie, licht en psychologie. De creatieve fabriek moet leiden tot meer samenwer king tussen uitvinders, ontwer pers, techneuten financiers en be drijven. De werkplaats wil ook be staande ideeën oppakken die te lang blijven liggen bij bedrijven, omdat ze niet passen binnen een bedrijfsstrategie. Nu is er Zonnatura Zachte Soja, een sojamelk met een zachte, milde smaak en al het goede van biologische soja. Zonnatura Zachte Soja is 100% natuurtijk. lactosevrij. bevat geen cholesterol en is een bron van goede plantaardige eiwitten. Heerlijk om zo te drinken en vanwege zijn luchtige structuur zeer geschikt voor het bereiden van pannekoeken, milkshakes en cappuccino's. En in handige hersluitbare te-liter flessen, dus gemakkelijk in gebruik. Zonnatura Zachte Soja is er in de smaken 'Naturel' en 'Premium' (met calcium en agave). -te C Interpolis op Goede Vrijdag een (betaalde) vrije dag, omdat de kan toren dan dicht waren. Achmea kende zo'n bepaling niet. Volgens een woordvoerder van de de verze keraars betekent de nieuwe 'diversi teitsdag' dat Interpolis-medewer kers met een moslimachtergrond niet meer verplicht vrij zijn op Goede Vrijdag. Zij kunnen dan werken en op een islamitische feestdag betaald verlof nemen. De regeling geldt niet voor nationale feestdagen als T\veede Pinksterdag. Een moslimmedewerker bij Ach mea of Interpolis kan straks dus niet aangeven op Tweede Pinkster dag te willen werken en met het Suikerfeest verlof te willen. Handelsoverschot China naar record peking - Het handelsoverschot van China beliep in oktober 27,1 mil jard dollar (18,5 miljard euro), het hoogste bedrag ooit. Dat kwam vooral door de grote stijging van de export (22 procent). In septem ber kwam het overschot uit op 23,91 miljard dollar (16,8 miljard eu ro). Het vorige record stamt uit juni, toen het surplus 26,9 miljard dollar (18,4 miljard euro) bedroeg. Telefonica is goed af met verkoop Endemol madrid - Het Spaanse telecomcon- cern Telefonica boekte in de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst van 7,85 miljard euro. Dat is 51 procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar en veel hoger dan verwacht. De winst- sprong van het op een na grootste telefonieconcern van Europa is deels het gevolg van meevallende belastingafdrachten na de verkoop van Endemol aan Mediaset. Verschillende momenten vragen om verschillende salades. Daarom introduceert Johma salades speciaal voor de lunch en salades speciaal voor de borrel. De nieuwe borrelsalades zijn rijk gevuld en vol van smaak. Erg lekker op een toastje of een stokbroodje. Terwijl de nieuwe lunchsalades weer heel anders zijn. namelijk licht, verantwoord en makkelijk smeerbaar. Heerlijk voor op de boterham of op een broodje. Verkrijgbaar in uiteenlopende, verrassende smaken. Het verschil proeft u zeker! www.iohma.nl Vul hel diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 5 6 3 7 1 3 8 6 9 4 7 5 4 6 3 2 6 7 5 4 5 3 8 4 9 3 2 Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail-. info©nrp nl o.v.v Nieuws getipt voor y*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15