renners krijgen bezoek van de controleur 'Als je wint, moetje naar de dopingcontrole. En ik win vaak' schaatser sven Kramer W v PZC Dinsdag 13 november 2007 11 De controleurs De Nederlandse Dopingautori- teit, in Capelle aan den IJssel, voerde vorig jaar 2.825 contro les uit. De kosten daarvan be droegen 780.093 euro. De dopingautoriteit contro leert een groep sporters van 59 bonden, waarbij het niveau (nationale top) het criterium is: van biljart tot voetbal. Sporters die een Nederlandse controleur treffen, hebben al tijd iemand tegenover zich die in dienst is van de Dopingauto riteit. Maar de opdrachtgever voor de controle is niet altijd dezelfde. Verreweg de meeste controles (2.211 in het jaar 2006) hebben plaats in het ka der van het nationale antido- pingprogramma, gefinan cierd door sportkoepel NOC*NSF. Daarnaast krijgt de Dopingauto riteit ook van (internationale) sportfederaties en de Wada op drachten. In het jaar 2006 ge beurde dat in totaal 614 keer. De Dopingautoriteit voerde in 2006 uitsluitend urinecontro les uit. Dat gebeurde in 33 pro cent van de gevallen out-of-com- petition: rondom trainingen of bij sporters thuis. Tegen 52 sporters (41 mannen, elf vrou wen) werd een zaak aanhangig gemaakt wegens overtreding van de reglementen. De krachtsporten waren daarin met zes gevallen het best vertegenwoordigd als het ging om prestatiebevorderende mid delen. Vijf rugbyers hadden in hun urine sporen die wezen op het gebruik van cannabis, cocaï ne of amfetamine. In totaal wer den twaalf sporters betrapt op het roken van een jointje, drie op gebruik van cocaïne. Soms zijn in Nederland ook buitenlandse dopingcontro- leurs actief. Die werken voor de mobiele brigades van de in ternationale sportfederaties en de Wada, die ook een eigen controleprogramma heeft dat zich uitsluitend concentreert op 'elite-atleten'. De Wada voerde vorig jaar in 72 landen 3.279 urine- en/of bloedcontro- les uit. Dat gebeurt in theorie slechts als aanvulling op de testprogramma's van de (inter nationale) sportfederaties en het zijn altijd out-of-competi- tion-c ontroles. Naast NOC*NSF, (internationa le) sportfederaties en de Wada kunnen particuliere organisa ties opdracht geven tot contro les. Het bekendste voorbeeld daarvan is de organisatie van de Ronde van Frankrijk. In Ne derland onderwerpt onder meer de Rabo-wielerploeg zijn renners aan dopingcontroles. Bronnen: jaarverslag Dopingautori teit, www.wada-ama.org Behalve wielrennen gelden atle tiek en zwemmen ook als doping- gevoelige sporten. Zwemster Mar leen Veldhuis (vice-wereldkampi oen) en de atleten Bram Som (Eu ropees kampioen) en Karin Ruckstuhl (Europees vice-kam- pioen) zijn met respectievelijk der tien, vijftien en tien controles na de schaatsers en de wielrenners de meest geteste atleten. Ook in deze sporten geldt dat hoe dichter een atleet de wereldtop na dert, hoe vaker de controleur langs komt. Zwemster Linda Balk deed wereldkampioen was geworden op de puntenkoers. „Daarvoor werd ik vijf tot tien keer per jaar gecontroleerd." Bij renner Ten Dam tikt het aantal controles vooral aan door de tes ten die zijn ploeg net als Veldhuis mee aan de WK, maar is een mondiale subtopper en werd vorig seizoen slechts drie keer gecontroleerd. Voetbal is met 170 controles na het wielrennen de meest gecontroleer de sport. Maar voetbal is verreweg de grootste sport van Nederland en daardoor blijft: het aantal testen per individuele speler beperkt. Aja- cied George Ogararu zegt zo'n twee keer per jaar gecontroleerd te worden, terwijl Klaas-Jan Huntel- aar in zijn hele loopbaan slechts vier keer een plas moest inleveren. zelf uitvoert. Voor elke koers waar aan hij deelneemt, ondergaat Ten Dam een bloedcontrole. „Dat wa ren er vorig seizoen zo'n acht." Schaatser Sven Kramer zegt vorig jaar 'zeker 25 keer' gecontroleerd te zijn. „Als je wint, moet je naar de dopingcontrole. En ik win vaak. Maar ik vind dat ze controles op basis van resultaat wel mogen halveren en in plaats daarvan out-of-competition-comvoles moeten gaan doen. Dat heeft veel meer ef fect."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11