Musharraf belooft verkiezingen Buitenland Mailer verwierf faam door niet aflatende provocaties Ex-rebellen doden terroristen Irak Rondkijken in mausoleum van Arafat PZC Maandag 12 november 2007 9 RAMALLAH - Enkele van de eerste Palestijnse bezoekers zing naar Arafats sterfdatum: 11-11-2004. De minaret kijken rond in het mausoleum van Yasser Arafat in Ram- van de bijbehorende moskee heeft een laser, die in de allah. De Palestijnse president Mahmoud Abbas onthul- richting van Jeruzalem straalt. Gisteren woonden tien de zaterdag het nieuwe graf van de Palestijnse oud-lei- duizenden Palestijnen in Ramallah een herdenkings der. Het bouwwerk meet elf bij elf meter, een verwij- dienst voor Arafat bij. foto Muhammed Muheissen/AP Benazir Bhutto kondigt 'lange mars voor democratie' aan. Islamabad - De Pakistaanse presi dent Pervez Musharraf heeft de 164 miljoen inwoners van zijn land gisteren beloofd dat er voor 9 januari 2008 'vrije en eerlijke' par lementsverkiezingen komen. In een verklaring, acht dagen nadat hij de noodtoestand uitriep in de kernwapenstaat, onderstreepte de generaal dat een precieze datum wordt vastgesteld door de kiescom missie. De noodtoestand blijft waarschijnlijk tot aan de stembus gang van kracht. Volgens Mushar raf is die noodzakelijk, onder meer omdat radicale religieuze groepe ringen de verkiezingen met ge weld zouden kunnen verstoren. Musharraf, in 1999 door een staats greep aan de macht gekomen, staat onder grote druk van bondge noten als de Verenigde Staten en van de populaire oppositieleidster Benazir Bhutto om de noodtoe stand op te heffen. Die ingreep van de president heeft volgens Bhutto en andere critici geleid tot arrestaties van duizenden ver meende tegenstanders, tot hard handig geweld tegen burgers en De Pakistaanse president heeft toegezegd dat er uiterlijk in ja nuari 'eerlijke' verkiezingen wor den gehouden. Oppositieleider Bhutto vindt dat onvoldoende. tot aantasting van de persvrijheid. Zowel Bhutto als de VS reageer den gisteren voorzichtig positief op de aankondiging van Mushar raf, maar vooral Bhutto gaf aan dat de president meer stappen moet zetten, zoals opheffing van de noodtoestand en het neerleggen van zijn functie als legerleider. Musharraf heeft op beide punten tot dusver alleen vage beloftes ge daan en dat zint Bhutto aller minst. De oppositieleidster werd voor het weekeinde nog kort onder huis arrest geplaatst om te voorkomen dat ze een massaprotest tegen het regime zou leiden. Nadat het huis arrest was opgeheven nam ze dit weekeinde weer voluit deel aan protesten. Ze deed eergisteren zelfs een - vergeefse - poging om toegang te krijgen tot de ontslagen opperrechter en politiek tegenstan der Iftikhar Chaudry, die nog wel huisarrest heeft in Islamabad. Bhutto heeft voor morgen een 'lan ge mars voor de democratie' aange kondigd tussen Lahore en de hoofdstad. De protestactie is be doeld om Musharraf verder onder druk te zetten. Onder de nood toestand is het houden van een dergelijke mars verboden en het is ook onduidelijk of de oppositie alle plannen volledig zal doorzet ten. Critici stellen dat de hele toestand in Pakistan alleen maar door Mus harraf zelf is bewerkstelligd om in het zadel te kunnen blijven. Amerikanen gevraagd weg te blijven bij onderlinge strijd. bagdad - Voormalige soennitische rebellen hebben zaterdag in de buurt van Samarra in een vuurge vecht met leden van 'Al Qaida in Irak' achttien opstandelingen ge dood. De politie en een leider van het 'Islamitisch Leger in Irak' heb ben dat gisteren bekendgemaakt. Het Amerikaanse leger werd tevo ren gevraagd weg te blijven, omdat de oud-opstandelingen wat uiter lijk betreft niet van de terroristen te onderscheiden zijn. De meeste strijders van het 'Islami tisch Leger in Irak' hebben zich aangesloten bij de Amerikanen en bevechten nu hun oude kamera den, naar eigen zeggen omdat Al Qaida-strijders veel te gewelddadig optreden. Volgens het Iraakse leger heeft een andere 'bekeerde' opstandelingen groep, de 'Brigades van de Revolu tie van de jaren '20', zaterdag in de oostelijke provincie Diyala even eens leden van Al Qaida aangeval len. In Jordanië zijn deze week zo'n veertig vertegenwoordigers van de verschillende etnische groeperin gen in Irak bijeengekomen om te praten over verzoening. Soennie ten, sjiieten en Koerden bespraken onder meer welke regeringsvorm Irak het best zou passen. Zij kwa men overeen 'terrorisme in al zijn vormen' te bestrijden. Syrië heeft nieuwe veiligheidsmaat regelen getroffen langs zijn lange en volgens de Amerikanen poreu ze grens met Irak om te voorko men dat strijders zich via Syrië bij het verzet tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Irak aansluiten. Langs de 570 kilometer lange grens in de woestijn staat nu op ie dere vierhonderd meter een wacht post met een zestal militairen, al dus Syrië. Controversiële Amerikaanse schrijver en grondlegger 'new journalism' overlijdt op 84-jarige leeftijd aan acuut nierfalen. Hij was waarschijnlijk het liefst gegaan zoals hij heeft geleefd: luidruchtig en spraakmakend. Omgekomen bij een dramatisch ongeluk, of tijdens een heldhaftige knokpartij, in ie der geval op een manier die de ge moederen nog lang zou beroeren. Norman Mailer, een van de promi nentste schrijvers van de Verenig de Staten, zou als hij het voor het zeggen had gehad waarschijnlijk geen 'oude mannendood' verko zen hebben, schreef The Observer afgelopen zaterdag. Mailer stierf za terdagochtend in een ziekenhuis in New York aan de gevolgen van acuut nierfalen. Hij werd 84 jaar. Mailers immer controversiële en spraakmakende bijdrage aan het publieke debat in Amerika besloeg een periode van ruim zestig jaar, van de Tweede Wereldoorlog tot de oorlog tegen het terrorisme. Sa men met collega's als Truman Ca pote en Tom Wolfe was hij een van de grondleggers van de stro ming 'new journalism', nieuws- stukken geschreven in een literaire stijl, die vooral verschenen in tijd schriften als The New Yorker, Es quire en The Atlantic Monthly. Mailer was een van de eersten die in de jaren zestig en zeventig actu ele gebeurtenissen, autobiografi sche elementen en politiek com mentaar samenbundelde in non-fictieromans. Norman Mailer verwierf zijn grootste bekendheid met zijn niet aflatende provocaties. Een optre den in Nederland kwam Mailer zes jaar geleden in eigen land nog op een storm van kritiek te staan. Tijdens een lezing op het Crossing Border Festival, kort na de aansla gen van 11 september, zei hij niet te treuren om de ineenstorting van het World Trade Center in New York, een bouwwerk dat hij omschreef als 'een gruwel'. „Alles wat er mis is aan Amerika, heeft geleid tot het punt waarop het land een toren van Babel bouwde, die dan ook vernietigd moest worden." Norman Kingsley Mailer werd op 31 januari 1923 geboren in Long Branch, New Jersey, en groeide op in Brooklyn. In 1939 ging hij naar Harvard University, waar hij in 1943 afstudeerde in vliegtuigbouw- kunde. Tijdens zijn studie zette hij al zijn eerste schreden op het lite raire pad, maar in 1948 vestigde hij definitief zijn naam met de oor logsroman The Naked and the Dead (Helden zonder glorie), geba seerd op zijn eigen ervaringen als marinier in de Pacific tijdens de Tweede Wereldoorlog. De 'macho-prins van de Amerikaanse letteren', zoals The Washington Post Mailer omschreef, kreeg twee maal de prestigieuze Pulitzerprijs, in 1968 voor Armies of the Night en in 1979 voor The Executioner's Song. Mailer werd tijdens zijn zeer pro ductieve literaire carrières - naast reportages, essays, biografieën, pamfletten en filmscripts schreef hij meer dan dertig boeken - voor al geprezen om zijn journalistieke kwaliteiten. Minder enthousiast waren de critici over zijn romans, die door de jaren heen kwalifica ties meekregen die varieerden van 'briljant' tot 'uiterst grillig'. The White Negro, een semi-autobiogra- fisch sociologisch essay, Advertise ment for myself, een verzameling van essays, verhalen, interviews en artikelen uit de jaren veertig en vijftig, en Why we are in Vietnam, een roman over de rol van geweld tijdens de Vietnam-oorlog, wor den beschouwd als literaire hoogte punten in zijn oeuvre. Harlot's ghost, een bijna 1300 pagi na's dikke roman over de CIA, was volgens Mailer zelf een van zijn beste boeken. Hij schreef ook bio grafieën over Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van John F. Kennedy, en Marilyn Mon roe. Hij was politiek geëngageerd, deed meermalen verslag van De mocratische en Republikeinse conventies, en werd in 1967 gear resteerd tijdens een anti-oorlogs demonstratie. Twee jaar later deed hij, tevergeefs, een gooi naar het burgemeesterschap van New York. Mailer, die bekend stond als groot verbruiker van drank en drugs, was een fel criticus van de vrou wenbeweging, wat onder meer tot uiting kwam in de roman The Prisoner of Sex (1971). Een aantal vooraanstaande feministes maakte Mailer uit voor 'typisch mannelijk, chauvinistisch varken'. Zij wezen ook nog eens fijntjes op een inci dent uit i960, toen Mailer op een feestje, hevig onder invloed van al cohol, zijn tweede vrouw Adele Morales neerstak met bijna fatale afloop. Mailer trouwde zes keer en heeft negen kinderen. Hij was kort stondig gehuwd met Lady Jeanne Campbell, journaliste en dochter van een steenrijke Schotse graaf Actrice Kate Mailer is hun dochter. Mailer was sinds 1980 samen met zijn huidige vrouw Norris, met wie hij twee zonen heeft. Tot vlak voor zijn dood werkte Mailer nog aan het vervolg op zijn laatste roman, The Castle in the Fo rest, een fictieve reconstructie van het leven van Adolf Hitler, die eer der dit jaar verscheen. Zijn laatste boek, On God: An Uncommon Con versation, verscheen een maand ge leden. Norman Mailer 1923-2007 door Berrit de Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9