Italiaans voetbal opnieuw in rouw Storm doet schepen zinken Staat van beleg blijft in Georgië Turken en Koerden straat op Slovenië krijgt linkse president Nog 14 dagen PZC Maandag 12 november 2007 7 Voetbalsupporters protesteren in Milaan na de dood van Lazio-supporter Gabriele Sandri door een politiekogel. foto Alberto Pellaschiar/AP Lazio-fan tweede dode dit jaar als gevolg van supportersgeweld. rome - Het Italiaanse voetbal heeft gisteren opnieuw een dreun te ver duren gekregen. Supportersgeweld eiste een tweede dodelijk slachtof fer in 2007. De 26-jarige Gabriele Sandri, fan van Lazio Roma, kwam op een parkeerplaats langs de snelweg om het leven door een politiekogel. Dat gebeurde tijdens ongeregeldhe den tussen Lazio-fans, op weg naar Milaan voor het duel met In- ternazionale, en supporters van Ju- ventus die onderweg waren naar Parma. Een schietende politie agent trof Sandri. „Het was een tra gische fout", verklaarde politiechef Vincenzo Giacobbe tegen de krant Gazzetta Dello Sport. De precieze omstandigheden zijn nog onduide lijk. De Italiaanse minister-president Romano Prodi sprak zijn bezorgd heid uit over de gewelddadighe den, die zich later op de dag ook uitbreidden naar steden waar an dere wedstrijden werden gespeeld. Bij schermutselingen tussen sup- Ook orkaanachtige stormen in Oostenrijk en Griekenland. moskou - In een een zware storm zijn gisteren op de Zwarte Zee drie schepen vergaan. Een milieu ramp dreigt, volgens de Russische autoriteiten. Een Russische tanker brak in de Straat van Kertsj in tweeën en ver loor zeker de helft van zijn lading. Zo'n tweeduizend ton stookolie is vijf kilometer uit de kust in het wa ter gekomen. De opvarenden zou den zijn gered. In de Straat van Kertsj, een nauwe zeestraat tussen de Zwarte Zee en de Zee van Azov, zijn daarnaast Noord-Ierse UDA zweert geweld af dublin - De Noord-Ierse paramili taire groepering Ulster Defense As sociation (UDA) heeft gisteren for meel bekend gemaakt besloten te hebben het gebruik van geweld af te zweren. Of de UDA ook bereid is zich te ontwapenen, bleef in het midden. De officieel verboden UDA telt naar schatting driedui zend leden en houdt zich sinds 1994 min of meer aan een be stand. Finse jongen opgepakt om YouTube-filmpje helsinki - De Finse politie heeft een 16-jarige jongen gearresteerd wegens bedreiging nadat hij een vi deo over zijn school op het inter net had geplaatst. De tiener imi teerde de 18-jarige Pekka-Eric Auvi- nen, die woensdag acht mensen en vervolgens zichzelf doodschoot op een school in Finland. Pek ka-Eric had zijn actie aangekon digd op de videosite YouTube. porters en politie raakten meerde re agenten gewond. Het duel tus sen Atalanta en AC Milan in Berga mo werd gestaakt toen supporters van de thuisclub de glazen wand vernielden die hen van het veld scheidde. De politie zette daarop twee vrachtschepen met een la ding zwavel gezonken. Van één vrachtschip is de voltallige beman ning in veiligheid gebracht, acht bemanningsleden van het andere schip zijn nog vermist. Vanwege het zware weer is het niet mogelijk de olievlek snel op te ruimen. Daardoor is schade aan het milieu onontkoombaar, zei het hoofd van Rosprorodnadzor, het staatsorgaan voor milieuveiligheid. Waarschijnlijk duurt het nog 'ja ren' voordat de olie is opgeruimd. Volgens Rosprorodnadzor zal de gelekte zwavel van de twee gezon ken vrachtschepen geen milieu schade veroorzaken, maar kunnen de vaartuigen wel olie lekken. In de regio liepen ook twee andere Congo en Rwanda eens over bestrijden bendes Kinshasa - Congo en Rwanda zijn het eens geworden over de nood zaak gewapende bendes in het noordoosten van Congo daad krachtig te bestrijden. Beide lan den lieten dit gisteren in Kinshasa in een verklaring weten. De Congolese strijdkrachten gaan volgens de verklaring een offen sief beginnen om de milities die in de regio rondschuimen te ontwa penen. Vrijgelaten Turkse militairen weer vast Istanbul - De acht Turkse militai ren die vorige week vrijkwamen na een gijzeling door rebellen van de PKK, zijn achter de tralies be land. Ze zijn aangeklaagd wegens onder meer het negeren van or ders. De acht zijn ook al onder meer ver raders genoemd omdat ze zich zonder zomaar aan PKK-strijders zouden hebben overgegeven. traangas in. Ook aanhangers van AC Milan gedroegen zich, overi gens al voor het duel, agressief te gen de politie. De Italiaanse voetbalbond stelde het duel tussen Inter en Lazio tot nader order uit, de overige Russische tankers aan de grond en strandde een Turks vrachtschip. Griekenland werd zaterdag getrof fen door een zware storm. Daar door werden alle veerdiensten stil gelegd. Een onder Turkse vlag va rend schip met aan boord 275 ille galen kwam in Griekse wateren in moeilijkheden. De Griekse koop vaardij heeft het schip naar de kust gesleept en de illegalen van boord gehaald. Orkaanachtige windstoten en hevi ge sneeuwval hebben in het week einde delen van Oostenrijk moei lijk begaanbaar gemaakt. Gister nacht kwamen twee mensen om het leven door verkeersongeluk ken die direct te wijten waren aan de sneeuwval. Op veel plaatsen is Spaanse koning baalt van kritiek Chavez santiago - De Spaanse koning Juan Carlos heeft tijdens een top ontmoeting van Spaanse, Portuge se en Latijns-Amerikaanse leiders in Chili fel uitgehaald naar de Ve nezolaanse president Hugo Chavez. „Houd je waffel eens dicht", zei de koning tegen Chavez. Steen des aanstoots wa ren opmerkingen van Chavez over de vorige, rechtse premier van Spanje, José Maria Aznar. Spaanse politie ontmantelt bommen madrid - De Spaanse politie heeft bij een rechtbank in de buitenwij ken van Bilbao in Baskenland twee bommen onschadelijk ge maakt. Dat heeft de politie zondag bekendgemaakt. De politie had zondagochtend vroeg telefonisch een bommelding binnengekregen. De beller zei dat hij namens de Baskische afscheidingsbeweging ETA sprak. wedstrijden werden wel afge werkt, zij het met tien minuten vertraging. Rondom het stadion van Inter werd het later op de middag onrus tig. Supporters van Lazio die al in Milaan waren gearriveerd, schol den agenten uit voor 'moorde- „Het was een tragische fout", verklaarde politiechef Vincenzo Giacobbe. naars'. Fans van zowel Lazio als In- ter bekogelden vervolgens politie posten met stenen. Het slachtoffer, Gabriele Sandri, was een vrij bekende discjockey uit Rome. Op 2 februari van dit jaar overleed een politieman in Ca tania tijdens een veldslag tussen politie en hooligans. Sandri is de veertiende voetbaldode in Italië sinds 1962. Na de dood van de politieman ver scherpte de regering de wet om hooligans beter te kunnen bestrij den. Zondag kondigde minister van justitie Clemente Mastella aan met nog hardere maatregelen te ko men. een meter sneeuw gevallen. De plaatsen Lech en Zürs zijn door sneeuw en lawinegevaar van de buitenwereld afgesloten. ljubljana - De 55-jarige Danilo Turk is gisteren overtuigend tot president van de voormalige Joego slavische republiek Slovenië geko zen. Het kleine Alpenland Slove nië wordt in januari EU-voorzit- ter. Het presidentschap is er voor namelijk een ceremoniële functie. De linkse presidentskandidaat en voormalig functionaris van de Ver enigde Naties Turk heeft volgens de voorlopige einduitslag moeite loos gewonnen van de conservatie ve kandiaat Lojze Peterle. Turk, die op 23 december formeel aan treedt, kreeg bijna 69 procent van de stemmen. Peterle kreeg in de eerste ronde nog de meeste stem men maar in de beslissende twee kamp met Turk kozen de Slove- nen in grote meerderheid voor de laatstgenoemde. President Saakasjvili weigert noodtoestand in zijn land op te heffen. TBILISI - De noodtoestand die afge lopen week in Georgië werd uitge roepen, blijft net zo lang van kracht als nodig. Dat heeft de Geor gische president Michail Saakasjvi li eergisteren voor de televisie ge zegd. Hij reageerde kennelijk op oproepen van verscheidene mo gendheden de noodtoestand on middellijk op te heffen. Die werd afgekondigd na botsingen tussen betogers tegen de regering en de hard optredende oproerpolitie. De Georgische miljardair Badri Pa- tarkatsisjvili doet bij de verkiezin gen op 5 januari een gooi naar het Georgische presidentschap. Dat maakte zijn PR-kantoor eergiste ren bekend. Patarkatsisjvili wordt door het regime van zittend presi dent Mikhail Saakasjvili afgeschil derd als de drijvende kracht achter een vermeende couppoging. Protesten tegen voorgenomen aanval op PKK in Noord-Irak. dordrecht - Op diverse plaatsen in Europa gingen Turken en Koer den het afgelopen weekeinde de straat op naar aanleiding van de spanningen rond het Turkse voor nemen de Koerdische verzetsbewe ging PKK in Noord-Irak aan te val len. In Nederland demonstreerden gis termiddag in Dordrecht ruim dui zend Turken tegen 'het internatio nale terrorisme en het geweld van de PKK in het bijzonder'. Zowel de politie als de organisatie sprak van een rustig verloop. De deelne mers droegen Turkse vlaggen en spandoeken mee. De politie was duidelijk aanwezig met onder meer agenten te paard. Ook werd een peloton ME achter de hand ge houden. In de Duitse steden Frankfurt en München gingen eergisteren dui zenden Turken de straat op om te demonstreren tegen de PKK. In geen van beide steden werden pro blemen gemeld. Eerder kwam het in Duitsland tot confrontaties tus sen groepen Koerden en Turken. In Wenen demonstreerden eergis teren zo'n 1200 mensen tegen een eventueel Turks offensief tegen de PKK in Noord-Irak. De meeste be togers waren Koerden. Ook in We nen verliep de betoging rustig. ie Russische schepen n zondag tijdens een Drm gezonken in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7