'Controle medicijngebruik' Gratis ziektepremie voor donor is eigenaardig Steun voor enquête misdaad Plotselinge hagelbui veroorzaakt serie ongelukken op A28 6 Maandag 12 november 2007 PZC CDA'er Van Geel wil onderzoek naar relatie onder- en bovenwereld. door Rudi Buis den haag - Criminologen steunen het voorstel van CDA-fractieleider Pieter van Geel voor een parlemen taire enquête naar de banden tus sen de onderwereld en bovenwe reld. Die enquête moet antwoord geven op de vraag of de laatste ja ren inderdaad miljarden euro's cri mineel geld zijn witgewassen, met name in de vastgoedsector. Het 'vervelende gevoel' van verwe venheid bestaat al jaren, zegt crimi noloog Cyrille Fijnaut van de Uni versiteit van Tilburg. Een reeks li quidaties in Amsterdam heeft dat gevoel verstevigd. Uit de vele ver klaringen in het nog lopende pro ces tegen topcrimineel Willem Holleeder blijkt eveneens dat er nauwe banden bestaan tussen het criminele milieu en de boven gronds opererende vastgoedonder nemers. Fijnaut: „Er is niets op te gen om dat goed in beeld te breng en. Je hoort over grote bedragen, miljarden euro's." CDA'er Van Geel pleitte in het af gelopen weekeinde op het congres van zijn partij voor een parlemen taire enquête, omdat in zijn ogen de criminele onderwereld steeds meer grip krijgt op de maatschap pij. Een dergelijk enquête is één van de belangrijkste machtsmidde len van de Tweede Kamer, omdat getuigen onder ede gehoord kun nen worden. Of Van Geel voldoen de politieke steun krijgt, is nog on duidelijk. De VVD liet weten geen brood te zien in een parlementaire enquête, coalitiegenoot PvdA en oppositiepartij SP twijfelen nog. Criminoloog Fijnaut vraagt zich wel af waarom er nü een enquête moet komen. Hij doet samen met enkele ministeries, justitie en de gemeente Amsterdam onderzoek naar de vermenging van onderwe reld en bovenwereld in de Amster damse binnenstad. In verzorgingshuizen sprake van verkeerde of te veel medicatie. door Jacqueline Steenwijk den haag - Er moet een verplich te, jaarlijkse controle komen op het medicijngebruik van kwetsba re ouderen en andere risicogroe pen. Daarvoor pleiten de apothe kersorganisatie KNMP en de oude renbond Unie KBO naar aanlei ding van onderzoek in zestien ver zorgingshuizen. De uitkomsten van dit 'medicatie veiligheidsproject' zijn volgens de organisaties 'schrikbarend'. Bewo ners bleken vaak de verkeerde of te veel medicijnen te krijgen. Volgens de DGV, het Nederlands instituut voor verantwoord medi cijngebruik dat de projecten in de verzorgingshuizen begeleidde, moest de medicatie van ouderen bij gemiddeld twee middelen wor den aangepast. Ouderen slikten te veel pillen, de verkeerde doses of juist verkeerde medicijnen. Bij de onderzoeken werden de medicatie dossiers van alle bewoners die meer dan vijf middelen gebruiken kritisch tegen het licht gehouden. De belangrijkste wijziging betrof het schrappen van een medicijn, omdat de oudere hier helemaal geen baat bij had. Met het aanpas sen van de medicatie werd gemid deld 160 euro per jaar per persoon bespaard. In één verzorgingshuis werd zelfs 400 euro per dossier aan medicatie geschrapt. De Unie KBO en de patiënten en consumenten federatie NPCF zijn geschrokken. „Huisartsen horen bij ieder herhaalrecept te controle ren of medicatie nog wel noodza kelijk is. Blijkbaar faalt dit sys teem", aldus een NPCF-woord- voerder. „Zorgverleners zouden verplicht moeten worden jaarlijks zo'n controle te doen", stelt een woordvoerder van de Unie KBO. Daarbij wijst de bond op de negen- PJI Er moet een verplichte, jaarlijkse controle komen op het medicijn gebruik van kwetsbare ouderen. Vaak krijgen zij de verkeerde of te veel medicijnen. tienduizend patiënten die jaarlijks onnodig in het ziekenhuis terecht komen door verkeerde medicatie. Ook de landelijke vereniging voor apothekers, de KNMP, pleit voor een verplichte controle. „Deze uit komsten zijn het bewijs dat er gro te winsten te boeken zijn, maar dan moet de minister die contro les wel in het basispakket opne men", stelt woordvoerder Jeroen van Wijngaarden. Het ministerie van Volkgezond heid is voorstander van een jaar lijkse evaluatie van medicatiedos siers. Maar een nieuwe wettelijke regeling is niet noodzakelijk. De zorgverzekeraars kunnen daar wat het ministerie betreft het voor touw in nemen. HOOGEVEEN - Zo'n zestien auto's waren gister- zaakten de aanrijdingen. Bij Spier belandden au- ten zwaargewond, nog eens zes licht. In de rich- middag betrokken bij een serie ongevallen op de to's in de berm, over de kop geslagen of op el- ting van Hoogeveen waren elf auto's betrokken A28 tussen Hoogeveen en Assen. Een plotselinge kaar gebotst. De traumahelikopter en hulpdien- bij de ongevallen. In de richting van Assen ging 'gigantische' hagelbui en een glad wegdek veroor- sten waren snel ter plaatse. Twee mensen raak- het er minder heftig aan toe. foto Gerrit Boer/GPD Wie bij leven een nier do neert, betaalt nooit meer ziektekostenpremie. Met dit voorstel wil de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg het tekort aan orgaandono ren terugdringen. Van diver se kanten komt kritiek. Het is een stap in de goede richting, stelt Andries Hoitsma, bijzonder hoogle raar orgaantransplantatie en dona tie. Toch betwijfelt hij of meer mensen bij leven een nier done ren als zij de rest van hun leven geen ziektekostenpremie meer hoeven te betalen. „Misschien trek je er hiermee een paar extra over de streep. Donoren die er tóch al over denken, krijgen een extra ggggpgS ANALYSE door Rudi Buis prikkel, maar het bedrag is te laag om veel mensen te bewegen een nier af te staan." Hoitsma maakt een rekensommetje: iemand van 50 jaar profiteert een jaar of 25, wat neerkomt op ruim 25.000 eu ro. Te weinig, stelt Hoitsma, die voor de zomer de waarde van een nier nog op 50.000 euro schatte. De vraag naar (nier)donoren is groot Uit cijfers van de Nederland se Transplantatie Stichting blijkt dat 1365 mensen op een orgaan wachten, van wie de meesten nier patiënt zijn. De wachttijd bedraagt meer dan vier jaar. De meeste nier- patiënten overlijden, voordat zij een nieuwe nier krijgen. Hoewel er in Nederland 2,9 miljoen dono ren zijn, komt maar een fractie van de organen beschikbaar. „Vroe ger kwamen meer mensen om bij verkeersongevallen en dat leverde veel geschikte donoren op. Dat is niet meer zo, waardoor wij nu iets moeten doen", zegt Marieke Bolle van de Raad voor de Volksgezond heid en Zorg (RVZ). Een financiële prikkel moet extra donoren trekken. Het gaat niet om simpelweg een zak geld ineens, verklaart Bolle. „Het is geen snelle winst. Wij willen niet dat mensen denken 'ah, nu ga ik eens even mijn nier verzilveren'. Wij hopen vooral familieleden en vrienden van zieken te stimuleren." Nu al is meer dan 40 procent van de do nornieren afkomstig van een part ner of familielid. De RVZ heeft nog meer voordeel tjes in petto voor donoren: bij in schrijving als donor zou een een malige korting op de ziektekosten premie verstrekt moeten worden. Ook zouden donoren een hoger plaatsje op de wachtlijst moeten krijgen als zij zelf een orgaan no dig hebben. En nabestaanden die toestemming geven voor donatie, zouden als compensatie voor de uitvaartkosten een geldbedrag moeten krijgen. Dat is een rigou reuze omslag: organen mogen in Nederland nu alleen vrijwillig voor transplantatie worden aange boden. Het is verboden daar geld voor te vragen. Minister Ab Klink van Volksge zondheid noemt het advies van de RVZ interessant. In maart komt hij met een Masterplan Orgaando natie. Dan moet blijken welke on derdelen van het advies beleid wor den, want de minister ziet ook 'ethische aspecten' die tegen het advies pleiten. Immers: door al die voordeeltjes bestaat tóch het risico dat mensen die in geldnood zitten een orgaan afstaan. Voorbeeldje: een student die op zijn 25e een nier doneert, bespaart als hij nog vijftig jaar leeft liefst 55.000 euro aan ziektekostenpre mies, bij de huidige gemiddelde zorgpremie van 1100 euro per jaar. Zorgverzekeraars Nederland meent dat de oplossing van de RVZ 'te ver gaat', zegt Eric Bas- sant. „]e introduceert een eigenaar dige bonus. Het effect is dat je mensen met weinig geld stimu leert een nier af te staan." De RVZ wil dat probleem omzeilen door donoren uitgebreid te screenen. Ook uit de hoek van patiëntenver enigingen klinkt kritiek. Het baart de Stichting Transplantatie Nu! 'ernstige zorgen' dat met name le vende donatie wordt gestimuleerd. „Wat de nieren betreft kun je daar mee het probleem oplossen", ver telt voorzitter Simone de Leeuw van de koepelorganisatie van vijf patiëntenverenigingen. „Maar er staan ook vele tientallen zieken op de wachtlijst voor een hart, long of lever." De Leeuw is bang dat die patiënten vergeten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6