Rond de kerk Gemeente wil beheerstichting Grote Kerk Goes te hulp schieten Koninklijke onderscheiding voor Sjaak Dekker 14 Maandag 12 november 2007 PZC B Dronken man raakt zijn rijbewijs kwijt 's-gravenpolder - De politie heeft zaterdagavond rond negen uur op de Schoorkenszandweg in 's-Gra- venpolder het rijbewijs ingeno men van een dronken bestuurder. De 36-jarige Goesenaar verloor de controle over het stuur en botste tegen een paar bomen. Twee passa giers. zijn 13-jarige dochter en 43-jarige vriendin zijn met onbe kende verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Jongenskamer Kapelle gevuld met vuurwerk kapelle - De politie heeft gister morgen uit de kamer van een 15-ja rige jongen uit Kapelle 380 nitraat- rotjes, enkele Chinese rollen en vuurpijlen, een 500-klapper en 96 rotjes in beslag genomen. De politie deed de huiszoeking na dat zatermiddag drie brievenbus sen in de Spaarlingsstraat, de Cox- straat en bij een school in de Ka pelle waren vernield door vuur werk. Drie jongens van 11 en 12 jaar, uit Kapelle en de gemeente Borsele, werden daarop gehoord. Inkomsten uit verhuur zijn te laag om te sparen voor onderhoud kerk. door Frank Balkenende goes - De Stichting Grote of Maria Magdalenakerk in Goes krijgt mo gelijk meer financiële steun van de gemeente Goes. De stichting heeft te weinig inkomsten uit de ver huur van het monument en kan nauwelijks sparen voor onder houd. Fracties als de WD en SGP/ChristenUnie maken zich daar zorgen over. Daarom wil wet houder S. van 't Westeinde in over leg met het stichtingsbestuur. Vorige week nam de gemeente raad een WD-motie aan. Daarin staat dat het college van burge meester en wethouders met een voorstel moet komen om vooral de niet-commerciële verhuur van de kerk op te krikken. Voor ama teurgezelschappen en non-pro- fit-instellingen zou de huur te hoog zijn. Die zoeken goedkopere Met glaasje op de bosjes van Tholen in tholen - Gisterochtend net na middernacht is een 61-jarige Thole- naar met zijn auto de bosjes in ge reden. Hij kwam uit de Grindweg gere den en had net voor het politiebu reau de bocht gemist. Omdat hij naar alcohol rook, moest hij een blaastest afnemen. Daaruit bleek dat hij ruim drieënhalf keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Hij raakte zijn rijbewijs kwijt. Rijbewijs ingevorderd van jonge bestuurder Goes - De politie heeft zondagoch tend om kwart voor vijf het rijbe wijs van een 21-jarige automobilist uit Bergen op Zoom ingevorderd. Dit gebeurde op de Van de Spiegel straat. De automobilist moest een alco holtest doen. De uitslag van de ademanalyse gaf 440 microgram per liter aan. Omdat dit ver boven de toegestane norm ligt, en de 21-jarige man een beginnende be stuurder is, werd het rijbewijs inge vorderd. alternatieven, bijvoorbeeld andere, kleinere kerken in de gemeente Goes. De Culturele Raad waarschuwde een jaar geleden al dat de Grote Kerk als cultuurpodium aan kracht inboet. Er gebeurt te weinig in de kerk, stelde voorzitter M. La- port van de Culturele Raad vast. Terwijl de kerk wordt beschouwd als een cultuurtempel voor exposi ties, (klassieke) concerten en cultu rele manifestaties. Het stichtingsbestuur staat met de rug tegen de muur. De stookkos ten zijn fors en die moet ze door berekenen in de huurtarieven. Een dagje stoken kost al gauw vierhon derd euro, los van andere verhuur kosten. Dat schrikt af De stichting is in 1996 opgericht om, na de restauratie van het ge- pw Op aandringen van de Goese raad knoopt de gemeente bin nenkort een gesprek aan met de beheerstichting van de Grote Kerk, die financieel krap zit. Automobilist rijdt tegen lantaarnpaal goes - Een 43-jarige automobilist is zatermorgen rond halfnegen met zijn auto tegen een lantaarn paal in de Patijnweg in Goes gere den. De Goesenaar reed vanaf de Buys Ballotstraat richting de Patijn weg, maar raakte door onbekende oorzaak-de macht over het stuur kwijt. De auto was dusdanig vernield dat een takelwagen hem moest wegsle pen. Man met mes opgepakt voor bedreiging 's heerenhoek - De politie heeft gisterochtend rond half vier in de Marktstraat in 's Heerenhoek een een 21-jarige man uit de gemeente Borsele aangehouden. Na een opstootje in de plaatselijke disco was hij de deur uitgezet. Even later kwam hij echter terug met een mes, waarmee hij voor de deur heeft gestaan. Meerdere men sen voelden zich daardoor be dreigd. De 21-jarige man is aange houden en overgebracht naar het politiebureau in Goes. bouw, geld binnen te halen uit ver huur van de kerk. Aan de restaura tie is destijds een onderhoudsplan gekoppeld om te voorkomen dat de kerk opnieuw verpaupert. Van sparen voor onderhoud komt weinig terecht. Tot nu toe houdt de stichting het hoofd boven wa ter met een gemeentelijke garantie subsidie van 25.000 euro. Elk jaar moet ze er een beroep op doen. De SGP/CU opperde vorige week die subsidie op te trekken naar 50.000 euro. Van t Westeinde wil eerst een ge sprek met het stichtingsbestuur. In steek is dat het gebruik van de kerk door amateurverenigingen (een wens van de WD) stijgt en dat de stichting meer financiële armslag krijgt. Of de wethouder een zak geld meeneemt, wil ze nog niet zeggen. „Duidelijk is wel dat de Grote Kerk zo niet goed kan draaien. Dan moet je ook kijken naar het verwarmingssysteem. Ik wil me er in elk geval sterk voor maken." Niemand had verwacht dat vondsten zo dicht aan het oppervlak lagen. door Lilian Dominicus goes - Her was een verrassing voor de gemeente. Ze wisten wel dat er oude graven en funderingen onder de bestrating van de Zuster en Singelstraat lagen, maar dat die zó aan het oppervlak zouden lig gen, hadden ze niet gedacht. „luist omdat we die kennis hadden, heb ben we tegen de aannemer gezegd dat -ie niet meer dan dertig a veer tig centimeter mocht afgraven", zegt wethouder Joost Adriaanse (SGP/CU, cultureel erfgoed). Ondanks de voorzorgsmaatregelen stuitten stratenmakers op de Sin gelstraat ten zuiden van de Grote Kerk of Maria Magdalenakerk vori ge week op oude graven, schedels en botten, een oude kerkhofmuur en de fundering van de oude stads school. De werkzaamheden wer den stilgelegd en archeologen na men het terrein over. Om met de nodige voorzichtigheid de vond sten bloot te leggen, te onderzoe ken en de graven te bergen. De ar cheologen legden vorige week ze ker zo'n twintig lijkkisten bloot. „De skeletten worden met de meeste piëteit en respect herbegra ven op de algemene begraafplaats van Goes", zegt Adriaanse. Volgens archeologe Gudrun Labi- an van het Archeologisch Dien sten Centrum uit Amersfoort, dat het onderzoek uitvoert, zijn er op vallend veel baby- en kinderlijkjes gevonden. „Omdat er geen grafgif ten in de kisten lagen, is het moei lijk om ze te dateren. We denken rond de zestiende of zeventiende eeuw. Op sommige plekken vin den we twee skeletten bovenop el kaar", zegt ze. „Dat kan kloppen", beaamt wet houder Adriaanse. Naast wethou der voor SGP/ChristenUnie is hij geschiedschrijver. Hij is auteur van het boek Wandelingen door Goes in de 18e eeuw en werkt aan het ver volg op het boek van prof dr. C. Dekker: Een schamele landstede. Waar Dekker zich concentreerde op de geschiedenis van Goes tot aan de Satisfactie in 1577, gaat Adriaanses onderzoek over de pe riode erna. „Het is onvoorstelbaar hoeveel mensen in en rondom de Grote Kerk moeten zijn begraven", ver telt Adriaanse. Het kerkhof is van 1550 tot 1795 in gebruik geweest, een periode van circa 250 jaar. „De notabelen lieten zich begra ven in de preekkerk. Het meren deel van de mensen, ambachtslie den zoals de bakkers en de sme den, lieten zich in de wandelkerk begraven. Het kerkhof buiten was voor de kinderen, de weduwen en de arme lieden. Daarom vinden we er ook geen grafgiften", ver klaart Adriaanse. „Het ging in de Grote Kerk om 30 a 40 begrafenis sen per jaar. Stel je voor dat op het kerkhof 50 mensen per jaar wer den begraven. Over een periode van honderd jaar hebben we het over vijfduizend mensen." Naast de houten kisten en de men selijke resten kwamen vorige week de oude kerhofmuur en de funde ring van de oude stadsschool van Goes bloot te liggen. Adriaanse: „De restanten van de kerkhof muur waren nog tot begin deze eeuw zichtbaar, getuige de foto (rechts, red.) die we er nog van hebben." De wethouder wil de res tanten van de kerkhofmuur terug laten komen in het herinrichtings plan van de Zuster- en Singel straat. Het gebied rondom de kerk wordt autovrij en er komen weer bomen, zoals vroeger. De gemeen te houdt er nu rekening mee dat ook op de andere stukken Singel straat, die begin volgend jaar wor den afgegraven, archeologische vondsten worden gedaan. De fundamenten van de oude stadsschool, op de hoek van de Singelstraat en de Kreukelmarkt, ongeveer op de plek van café The New Inn, worden straks weer be dekt. De restanten van de buiten muur zouden de doorgang voor het autoverkeer versperren. „De stadsschool stond er om streeks 1550. De muren staken ver der uit dan in de huidige situatie. De school is weggebroken om de toegang tussen de Schuttershoven (waar nu - V8cD is) en de Grote Kerk te verbreden", vertelt Adriaanse. Hij wil wel proberen de contouren van de school terug te laten komen in de nieuwe bestra ting. „Misschien met steen in een afwijkende kleur." W* Dat de restanten van onder meer een oud kerkhof in het gebied Zuster-/Singelstraat zo dicht aan het oppervlak lagen, was een complete verrassing. Goesenaar krijgt lintje voor jarenlange inzet als vrijwilliger. door Lilian Dominicus goes - „Wat doet de burgemeester van Goes op de Zeeuwse zendings dag, vraagt u zich misschien wel af', zo sprak burgemeester Dick van der Zaag zaterdag in de Sion- kerk in Goes. „Wel, allereerst wil ik u feliciteren met het bedrag van circa 277.600 euro dat u het afgelo pen jaar bij elkaar heeft verza meld. Zoals ik heb begrepen is de doelstelling met 30 procent over schreden. Een verdienste van alle vrijwilligers die zich hiervoor heb ben ingezet. Om één van die vrij willigers gaat het: de heef Dekker." En zo kreeg Sjaak Dekker uit Goes, onder het toeziend oog van een paar honderd leden van de ge reformeerde kerk een koninklijke onderscheiding opgespeld. Ze wa ren zaterdag bijeen om de Zeeuw se zendingsdag te vieren. Daar werd onder meer de jaaropbrengst van de Zeeuwse oud-papieractivi- teiten bekend gemaakt. Het opge haalde bedrag gaat dit jaar naar di verse projecten in Guinee. Dekker kreeg het lintje omdat hij zich inzet bij de organisatie van de ze oud-papieracties voor de kerk, omdat hij klusjesman is op de Koelmanschool, omdat hij leerlin gen begeleidt met rekenproble men en omdat hij manus-van-al- les is in het zorgcentrum Reho- both in Goes. „De heer Dekker is al sinds 1962 ac tief als vrijwilliger. Hij is betrok ken bij de jaarlijkse bloemenactie en mede-organisator van de zen dingsfamiliedag in 2004 en 2005. Sinds 1985 is hij lid van de Zen dingscommissie en vanaf 2000 lid van de Evelangeliecommissie", zo 'De doelstelling van de oud-papieractie is met 30 procent overschreden' somde de burgemeester op. „Hij zich dus geruime tijd ingespannen ten bate van de samenleving." Waarop Van der Zaag dus volmon dig kon zeggen: „Het heeft Hare Majesteit behaagd." De gedecoreerder vrijwilliger Sjaak Dekker (rechts) uit Goes op de receptie na afloop van de bijeenkomst in de Sionkerk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60