Zeeland Via televisie in Muziekvereniging vermaakt met lichtshow en moedige leerlingen 'Voor kerst nieuw college Vlissingen' Oogstpalet van Klank en Kleur daagt uit Snelheidsmeter rouleert door de gemeente 1 4 Maandag 12 november 2007 PZC Jaaruitvoering van Witte van Haemstede is afwisselend genoeg. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Een jaaruit- voering zonder thema. De Konink lijke Muziekvereniging Witte van Haemstede kan het hebben. Dank zij een wervelende lichtshow, af wisselend repertoire en beurte lings optreden van harmonie, slag- werkgroep en leerlingen kreeg ver veling, zaterdag in dorpshuis De Schutse in Haamstede, geen kans. Die lichtshow dus. Matthijs Gel dof, die tussen de bedrijven door een speldje kreeg opgeprikt voor 12,5 jaar lidmaatschap, zette een paar jaar geleden de toon. „Hij heeft de aanzet gegeven en het wordt elk jaar groter", aldus voor zitter J. Vredenbregt. Het maakt de immer goed gevulde zaal een sfeer vol bad. De - ook mondeling uit stekend toegelichte - nummers worden geprojecteerd. Met als Ondanks de keuze dit jaar geen thema uit te werken, bleek er ge noeg te beleven in De Schutse bij de uitvoering van de muzikan ten van Witte van Haemstede. De muziekleerlingen lieten moedig van zich horen, na twee maanden mu ziekles. foto Marijke Folkertsma hoogtepunt een vertoning van de trailer van Pirates of the Carib bean, waardoor er even een op en top multimediaal sfeertje wordt ge creëerd. Maar ook het mindere spektakel is interessant. Moedig, die meiden die het podium bestijgen na twee maanden klarinet- of blokfluitles. Twee dagen voor de uitvoering be sloten zij, vanwege massale ziekte onder de blokfluitleerlingen, mee te doen. Ze hebben nog een lange weg te gaan, maar dan valt er wat musiceren betreft ook veel te genie ten. Dat bewijs werd geleverd door de optredens van de harmonie on der leiding van D. van Oijen en de slagwerkgroep onder leiding van R. de Roo. Fracties unaniem over inzetten informateur voor coalitievorming. door Maurits Sep vlissingen - Vlissingen heeft voor kerstmis een nieuw gemeentebe stuur. Dat verwacht waarnemend PvdA-fractievoorzitter F. van Spaandonk nu besloten is een in formateur aan te stellen die over twee weken in beeld moet hebben welke coalitie op brede steun in de raad kan rekenen. De verwijzing naar de kerstdagen heeft volgens PvdA, CDA en WD niets te maken met het rapport van het bureau Intégis, dat moge lijk rond die tijd verschijnt en ant woord geeft op de vragen over de handelwijze van ambtenaren en (oud-)wethouders in het project Scheldekwartier. Als het nieuwe college na de pre sentatie van dat rapport aantreedt, zouden de dan nog zittende wet houders T. Verhage (PvdA, verant woordelijk voor het Scheldekwar tier en voor personeelszaken) en T. Croné (Partij Souburg-Ritthem, PSR) het kunnen toelichten. De andere wethouders zijn dan al weg. C. Seijbel (CDA) is vorige week meteen opgestapt, E. Walra- ve (PvdA) vertrekt op 6 december. Als tijdelijk leider van de grootste fractie (8 van de 29 zetels) leidde Van Spaandonk zaterdag de bespre kingen over een nieuwe coalitie. In het anderhalf uur durende over leg op het stadhuis is unaniem be sloten dat een onafhankelijk en er varen politicus van buiten Zeeland de basis moet leggen voor een nieuw college van burgemeester en wethouders. Gisteravond hebben de andere par tijen er in meerderheid mee in gestemd dat de Rotterdamse oud-PvdA-wethouder Els Kuijper deze taak op zich neemt. De PvdA mocht van de anderen het voor touw nemen omdat de sociaal-de mocraten met acht zetels de groot ste fractie in de Vlissingse gemeen teraad zijn. Meedoen aan Heel Holland Helpt is slopend maar leuk. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Het was slo pend, maar alleszins de moeite waard. Miranda Dortwegt, haar moeder Nel Landman en EUy Hart uit Burgh-Haamstede reden in een week tijd 1500 kilometer en klop ten op ontelbaar veel deuren. Met Wendy van Dijk als visitekaartje hielp het drietal - verbluffend suc cesvol - goede vrienden in nood. Jan Jansen uit Haarlem werd begin augustus in Frankrijk van zijn mo tor gereden. Daarna brak de hel voor hem en zijn vrouw Dien los. Vastgezette enkel, geamputeerde grote teen, enzovoorts. Na elf we ken in het ziekenhuis te hebben doorgebracht, ging lansen (49) blij vend invalide naar huis. Tot over maat van ramp liet zijn werkgever weten dat zijn contract (als inter nationaal vrachtwagenchauffeur) niet werd verlengd. Twee keer slachtoffer, constateert Dortwegt droogjes. Met financieel vérstrekkende gevolgen. Uitkering en eventuele vergoeding van letsel schade moeten worden afgewacht, verhaalt Dortwegt. Het spaarpotje van de lansens was al leegge- schraapt om de reis van Dien naar het Franse ziekenhuis te betalen. Binnen de kortste keren zat het echtpaar aan de grond. Toen Miranda haar vriendin hui lend aan de telefoon kreeg, was de maat vol. „Jan zei: ze hadden me beter dood kunnen rijden. Toen besloot ik iets te gaan doen." Dort wegt meldde zich met moeder Nel („Ik heb niet snel medelijden met iemand, maar dit was zo'u diepe put") en Elly aan bij het televisie programma Heel Holland Helpt met presentatrice Wendy van Dijk. Het drietal kwam door de se lectie en kreeg een beginkapitaal van duizend euro en een camera mee. „Dan sta je wel even te gil len", blikken Dortwegt en Land man op dat moment terug. „Maar daarna ga je meteen aan de slag." Op zoek naar mensen die wilden helpen het leven van Jan en Dien weer op de rails te krijgen. Belang rijkste streven was de maandlasten van het tweetal naar beneden schroeven. Daarnaast werd ingezet op aanpassing (en tevens opknap beurt) van huis en tuin. Natuurlijk bleef er weieens een deur gesloten, maar er werd vooral veel gehol pen. Aangepaste auto, inclusief au toverzekering en een benzinepas voor twee jaar. Gratis internet, op knapbeurt van huis en tuin en al- 'Dan sta je wel even te gillen, maar daarna ga je meteen aan de slag' lerlei cadeaus die het leven van het getroffen echtpaar weer wat aangenamer maken. Zoals een compleet verzorgde vakantie op Schouwen-Duiveland. Want ook door ondernemers in deze regio werd diep in de buidel getast. Na een week moest het verhaal aan Jan en Dien worden opge biecht. Landman: „Ik heb 'm niet vaak zonder woorden gezien, maar nu zei hij alleen: oh." Dort wegt: „Ik zou me drie keer beden ken voor ik dit weer zou doen, want het is slopend. Maar het geeft wel een heel voldaan gevoel. Dit is voor hen een nieuwe start." „Heerlijk", v Kïd't haar moeder. „En zij verdienen dit ook echt." Het resultaat van de inzet van het trio uit Burgh-Haamstede Het beginkapitaal van 1000 euro is vergroot tot circa 21.000 euro. Daarvan is, naar schatting, zeker 5000 euro door ondernemers op Schou wen-Duiveland bijeen gebracht. Het is gelukt de maandelijkse lasten met 300 euro te verlagen. Heel Holland Helpt is een RTL-programma. Na vier afleveringen is al meer dan een miljoen euro opgehaald. De uitzending over de hulpactie vanuit Burgh-Haamstede is in november gepland. Driedaags festijn in kerk Zonnemaire mondt uit in een dankdienst. door Esme Soesman zonnemaire - Bij binnenkomst in de hervormde kerk van Zonnemai re liggen kool, ui en spruiten op grote tafels uitgestald. Een aantrek kelijk tafereel dat uitdaagt stil te staan bij de oogst die gedaan is en de opbrengst daarvan. Dankdag heeft in Zonnemaire met het drie daags festijn Oogstpalet van Klank en Kleur een bijzondere invulling gekregen. „Er is niet alleen een dankdienst, dat is te mager. Alle delen van het palet komen aan bod", omschrijft pastor Ruud Baas de opzet van het Oogstpalet - dat gisterochtend wel met een dankdienst voor gewas en arbeid werd afgesloten. Aanslui tend brachten de kinderen fruit- mandjes rond bij de ouderen in het dorp. Al voor die tijd loopt er heel wat volk in het Zonnemairse kerkge bouw rond. Koffie drinken. Oogst- tafel bewonderen en een rondje maken langs de expositie. Aan de wanden hangt veelzijdig werk van Nelly Nelisse-lumelet. Kleur is één van de aspecten van het oogstpa let die aan bod komt. Klank is het andere aspect. Dus treedt vrijdag de plaatselijke har monie Nut en Uitspanning op. Een dag later gevolgd door inter kerkelijk gospelkoor Laetare uit ^Burgh-Haamstede. Zaterdagmid dag is het de beurt aan het kerkor gel, afwisselend bespeeld door Baas en J. van 't Veer-van Dijke. Als alles volgens plan verloopt zal het Flaesorgel bij de volgende edi tie van Oogstpalet niet te horen zijn. Het bijzondere orgel uit 1871 (het is het enige Flaesorgel dat nog Pastor Ruud Baas bij de uitgestalde landbouwproducten. foto Marijke Folkertsma in oorspronkelijke staat is) wordt in 2008 gerestaureerd. Dat is hard nodig, geeft Baas aan. Van de twaalf stemmen die het orgel heeft zijn nog maar acht registers bruikbaar. Met de opknapbeurt is veel geld ge moeid. De kosten zijn geraamd op 160.000 euro, waarvan een groot deel (bijna 97.000 euro) door de Rijksdienst voor Monumenten zorg wordt betaald. Blijft er echter nog altijd een flink bedrag over. De kerkelijke gemeente heeft zelf - met acties en giften - al zo'n 21.500 euro gespaard. Meerdere ac ties en het benaderen van diverse fondsen zitten er aan te komen. Met de restauratie is, schat Baas in, zeker wel een jaar gemoeid. In die tussentijd wordt een vervangend orgel geregeld. nieuwerkerk - Het ding staat nu op de Stolpweg in Nieuwerkerk, maar verhuist begin volgende maand naar een ander stekje op Schouwen-Duiveland. De gemeen te Schouwen-Duiveland heeft een zogenaamd snelheidsinformatiedis- play gekocht. Een apparaat dat in lichtgevende cijfers aangeeft hoe hard een nade rende automobilist zijn gaspedaal indrukt. Zo kunnen automobilis ten zien of zij zich aan de toegesta ne snelheid houden. De display is geen flitser en gemeten worden be tekent dus niet dat er een bekeu ring volgt. Wel kunnen meetgege vens worden opgeslagen en aan de politie worden doorgegeven. De politie kan aan de hand van die kennis bepalen of ze op een be paald punt (vaker) gaat controle ren. In de eerste helft van decem ber verhuist de display naar de Ho- geweg in Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56