Zeeland PZCIs Onrust dorpshuizen duurt voort Test jeugdbrandweer Succesvolle middag actie kinderkanker SCHOUWEN-DUIVELAND 17 14 en 15 V <nr Jeuk 'Laat de kerk kerk blijven' Tevredenheid over resultaat voedselactie Dorcas Nigerezen doen weer landbouwkennis op in Zeeland Heel Holland Helpt: slopend maar wel leuk Maandag 12 november 2007 Tip? redzzee@pzc.nl mit Gemeente wil eerste helft volgend jaar duidelijkheid hebben. door Esme Soesman sirjansland - In de eerste helft van 2008 moet duidelijkheid ko men over de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland. De onrust is groot. De bezetting van de ge meenschapscentra moet omhoog. Ook wordt gewerkt aan de vor ming van één overkoepelende ex ploitatiestichting en aan de harmo nisatie van huren. Het plan om dorpsraden nadruk kelijk bij dorpshuizen te betrekken is van de baan. Daarvoor was geen animo, zo bleek tijdens de bijeen komsten die de afgelopen maan den met betrokkenen zijn gehou den. Wel wordt verder gewerkt aan het plan om te komen tot één overkoepelende exploitatiestich ting. Voordelen kunnen zijn dat er een pool van medewerkers be schikbaar komt en dat er gezamen lijk wordt ingekocht. Bij sommige beheerders bestaat de vrees dat in zo'n constructie de kleintjes door de grotere worden weggevaagd. Onterecht, reageert wethouder R. van der Wekken. „Juist bij de gro tere dorpshuizen zijn er weieens dubbele aanvragen. Je kunt beter gaan spreiden. Dat betekent ook een versterking richting klant, om dat je meer te bieden hebt." Feit is dat de bezetting van de dorpshuizen flink te wensen over laat. Veertien van de achttien dorpshuizen/MFC's op het eiland hebben een bezettingsgraad van minder dan 30 procent. In twee ge- Door onder meer de vorming van één exploitatiestichting moe ten dorpshuizen beter beheers baar worden gemaakt. Daarnaast moet het gebruik omhoog. vallen geldt de dorpsraad als enige vaste gebruiker. In de discussieno ta over harmonisatie dorpshuizen wordt gerept van een maatschap pelijk aanvaardbare bezettings graad van 50 procent. In 2010 zou die bezettingsgraad 75 procent moeten zijn. Voor de dorpsraad in Sirjansland is dat reden een drin gende oproep aan de bevolking te doen. „Ik weet niet wat ons boven het höofd hangt, maar we moeten met elkaar proberen de dorpshui zen in stand te houden", aldus dorpsraadslid A. de Jong. Volgens Van der Wekken hebben deze ge tallen over bezetting geen status, maar gelden ze puur als leidraad voor de discussie. De dorpshuizen blijven de komende tien jaar be staan, maar dat wil niet zeggen dat het gebruik niet omhoog moet. „Ze staan nu maar te staan. Ieder een praat over leefbaarheid, maar die zit niet in de dorpshuizen." In afwachting van de verdere dis cussie over de harmonisatie van de huren is de huurverhoging die 1 januari 2008 zou ingaan een jaar opgeschort. Verhoging naar 25 eu ro per vierkante meter is echter on afwendbaar. Het commerciële ta rief ligt tussen de 100 en 125 euro per vierkante meter. ZIERIKZEE - Het weer was niet best, dus temper de voorzitter Anne Griffioen van Dorcas werk groep Schouwen-Duiveland haar verwachtingen. Onterecht, zo bleek zaterdag na afloop van de Nationale Voedselactie van Dorcas. Verspreid over Schouwen-Duiveland (op dertien inzame- lingspunten) zijn er rond de 610 voedselpakket ten binnengebracht. „Ik ben heel tevreden. Vorig jaar zaten we rond de 625 pakketten", geeft ze de omvang van de actie aan. De voedselpakket ten gaan in december op konvooi naar Oost-Euro pa en zuidelijk Afrika. foto Marijke Folkertsma KRUININGEN - Het eerste team van de Goese junioren en de aspiran ten Westerschouwen hebben zater dag de hoogste punten gescoord bij de vaardigheidstesten van de jeugdbrandweer in Kruiningen. Bij de junioren deelden Middel burg en Westerschouwen een tweede plaats. Bruinisse eindigde als derde. Op de aspirantenlijst neemt Bruinisse de tweede plaats in. Vlissingen werd derde bij de toets. Beide vaardigheidstesten (voorheen aangeduid als Zeeuwse jeugdbrandweerwedstrijd) werden gehouden op twee terreinen van Loonbedrijf Boogert. Daar kregen de ploegen een theoriedeel en een praktijkproef voorgeschoteld. De junioren kregen een brand in een bollensorteermachine voor de kiezen. De aspiranten werden met een op bedrijfsgebouwen over slaande autobrand geconfronteerd. De enorme inzet van de Reimers- waalse brandweerpost Kruiningen is bijzonder, benadrukt wedstrijd leider R. van de Werfhorst. Dit korps heeft zelf geen jeugdbrand weer. NIEUWERKERK - Met nog een uurtje te gaan, vielen er al grote gaten op de verkooptafels. De actiemiddag voor de Stichting Helpen Helpt! za terdag in Nieuwerkerk trok vele gulle bezoekers. De actie, waarvan het geld bestemd is voor onder zoek naar kinderkanker, leverde 1050 euro op. Initiatiefnemers Ma rina Kleppe en Jacqueline Willem- sen liepen tevreden in het Nieu- werkerkse dorpshuis rond. Daar heerste een gezellig en kindvrien delijk sfeertje, dankzij de aanwezig heid van zigeunerin Caroline Cri noline, tekentafel en springkussen." „Ik heb zelfs vijf zoenen ver kocht", gaf Willemsen de sfeer weer. Het belang van de actie is in één zin te vatten. „We zijn beiden zelf moeder." Het succes smaakt naar meer, gaven de organisatoren aan. Over het hoe, wat en wan neer buigen zij zich later. ZEEUWSE ÜM mm Tip? redactie@pzc.nl Jill van drie zit met haar oudere zus in bad. De peuter is moe en een beetje opstandig. Ze heeft dus ook geen zin om als eerste uit bad te komen. Moeder raakt geïrriteerd, maar haar jongste spruit trekt zich niets van het gemopper aan en speelt vrolijk verder. Als moeder ten langen leste jill maar uil bad tilt, stribbelt de peuter fel legen. Als ze ook tij dens het afdrogen niet stil blijft staan, verliest haar moeder haar geduld. Boos bijl ze haar dochter toe: „Als je zo doorgaat krijg je een klap op je billen. Mijn hah- den jeuken!Het meisje kijkt haar aan en antwoordt laconiek: „Mijn rug jeukt ook." zierikzee - „Laat schitterende din gen zien, maak gebruik van de kerk, maar respecteer het gebouw. Na afloop is de kerk weer kerk." Met die woorden maakte voorzit ter Mar van der Veer van de Stich ting Vrienden van de Nieuwe Kerk zaterdag - tijdens de dona teursavond van de vrienden - kor te metten met de suggestie dat zijn stichting ovetstag is gegaan in de discussie over wat er nu precies met de kerk mogelijk moet zijn. Aanleiding voor zijn insteek zijn de plannen voor Centree; het cul- Zierikzeese Zowel de Vrienden als de plaatselij ke commissie Oude Zeeuwse Ker ken willen de historische kerk be waren zoals hij is. Tegelijkertijd komt de Nieuwe Kerk een plaats midden in de samenleving toe, geeft Van der Veer aan. „Waar alle geledingen van de bevolking voor zingevende en kunstzinnige activi teiten gebruik van kunnen ma ken." De vriendenstichting heeft daar, aldus Van der Veer, altijd zo over gedacht en is die gedachte trouw gebleven. Mits, en ook dat is niet nieuw, er geen sprake is van onomkeerbare verbouwingsplan nen voor de kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55