Binnenland Compromis nodig voor ontslagrecht 'Overheid spendeert onnodig veel aan onderzoeken en innovaties' Bijna alle orthodoxen geloven dat God zieke mensen kan genezen Granaten op stranden zijn 'markeringsgranaten' 4 Maandag 12 november 2007 PZC ANALYSE door Wierd Duk Het CDA-congres gaf Don- ner zaterdag het groene licht voor versoepeling van het ontslagrecht. Nu de vele critici buiten zijn partij nog. In de wandelgangen van de Jaar beurs in Utrecht analyseerden Agnes Jongerius (FNV) en René Paas (CNV) zaterdag de uit komsten van het CDA-congres. De partij had 'onze minister' Piet Hein Donner (Sociale Zaken) steun gegeven voor diens pogin gen het ontslagrecht te versoepe len. Resoluties die zich tegen Don- ners plannen keerden, werden door de leden verworpen. „Dat Donner nu de steun heeft: van het partijcongres zal hem kop piger maken", vreesde Jongerius. Het kabinet wil tweehonderddui zend extra mensen aan het werk helpen. Het plan is één van de 'kernstukken' van het regeringsbe leid, herhaalde CDA-fractievoorzit- ter Pieter van Geel zaterdag. Donner meent dat het werkgevers daarom gemakkelijker moet wor den gemaakt om mensen te ont slaan. „Het is nu eenmaal zo dat werkgevers minder snel mensen aannemen, als zij weten dat zij er weer moeilijk vanaf komen", bena drukte hij. Donner gaf aan dat hij een overgangsregeling wil om ouderen te ontzien. Vicefractie- voorzitter Mariëtte Hamer van de PvdA in de Tweede Kamer noemt PETER deze overgangsregeling echter on voldoende. De vakbonden zijn, evenals coalitiepartners PvdA en Christenunie, fel tegen een aantas ting van de rechtsbescherming van werknemers. „Dat makkelijker ontslaan de arbeidsparticipatie zou bevorderen, klopt niet", zei Paas. FNV-voorzitter Jongerius: „We stevenen af op een titanen strijd tussen Donner en Bos." Wouter Bos, vicepremier en Pv- dA-leider, herhaalt regelmatig dat de partijen een compromis zullen vinden. Maar wanneer? Bij het CDA verwacht men dat Donner met een 'typisch Donneriaanse op lossing' zal komen. Lees: een slim compromis. „Het ontslagrecht gijzelt dit kabi net", meent Jongerius. „Ook ande re belangrijke dossiers blijven lig gen zolang zij deze kwestie niet op lossen." Paas van het CNV ziet Donner in toenemende mate in een isolement terechtkomen. „De steun van het congres was niet overweldigend. Donner staat er al leen voor." Een bijkomend pro bleem voor de minister is dat een versoepeling van het ontslagrecht niet per se leidt tot meer banen. „Het hangt er maar van af welk on derzoek je leest", weet Paas. In De nemarken bijvoorbeeld is het ont slagrecht soepeler, maar het aantal werklozen is er hoger. De PvdA zegt over het ontslag recht eventueel een kabinetscrisis te zullen riskeren. Maar premier Balkenende doet alsof hij die drei gementen niet hoort. „Piet Hein heeft er alles aan gedaan om een oplossing te zoeken. Daarvoor ver dient hij onze steun en waarde ring", zei Balkenende tijdens het congres. Donner ziet het net zo. Hij is de 'meest flexibele' in de on derhandelingen, zei hij zelf Waar om? Omdat alle anderen alleen maar 'tegen verandering' zijn. SCHEVENINGEN - De granaten die za terdag zijn gevonden op de stran den van Scheveningen en 's Graven- zande zijn waarschijnlijk markerings granaten of rode fosforgranaten. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) komt voorlopig tot die con clusie, nadat de dienst een granaat bij 's Gravenzande tot ontploffing had gebracht. Aansluitend heeft de dienst de granaten bij Scheveningen opgeblazen. Naar nu blijkt zijn vori ge week ook vier fosforgranaten ge vonden op stranden in Noord-Hol land. foto Valerie Kuypers/ANP Adviesraad dringt aan op nationale strategie voor het investeren. door Thomas Olivier den haag - De Nederlandse over heid heeft de afgelopen jaren on nodig veel geld uitgegeven aan het stimuleren van onderzoek en inno vatie. Grote sommen geld zijn im pulsief aan te veel verschillende projecten toegekend. Dat leidt tot veel onrust bij de betrokken uni versitaire afdelingen en weten schappelijke instituten. Dat concludeert de Adviesraad voor Wetenschaps- en Technolo giebeleid (AWT) in een vandaag gepubliceerd rapport. „Het is noodzakelijk dat de over heid een nationale strategie ont wikkelt", zegt voorzitter Joop Sis termans van de AWT, een onaf hankelijk adviesorgaan. Nederland scoort volgens de raad op dat punt veel slechter dan de ons omringen de landen. Door het ontbreken van een natio nale strategie voor het investeren in onderzoek, ontstaat veel onrust. De overheid legt de nadruk tel kens op andere onderzoeksprojec ten. Het risico daarvan is dat niet het beste onderzoek wordt gefinan cierd. Extra investeringen in onderzoek en innovatie zijn volgens de AWT w* De overheid heeft veel geld 'on- nodig en te impulsief uitgege ven aan het stimuleren van on derzoek en innovatie. Dit veroor zaakt 'onrust en verspilling'. noodzakelijk, maar dat moet wel 'zorgvuldig' gebeuren. De samen werking tussen de ministeries van Economische Zaken en Onderwijs Cultuur en Wetenschap, die zich beide bezighouden met het finan cieren van onderzoek, is gebrekkig. Ook heeft Nederland te weinig oog voor de kansen en bedreigin gen vanuit de rest van Europa. Ter wijl de samenwerking met buur landen juist kan zorgen voor bete re resultaten. De overheid ver wacht daarnaast te veel van de sa menwerking met het bedrijfsle ven. Te vaak wordt zo'n samenwer king als eis gesteld voor het verkrij gen van subsidie. Dat levert vaak niet de gewenste resultaten op. Vooral voor het stimuleren van ra dicale innovaties is samenwerking met het bedrijfsleven ongeschikt. 'beNi u gitsTOITENP DECO^TIE. f Of HEEFT- u ook MOC EEN Onderzoek toont 'psychische component' bij veel van de kwalen. door Rudi Buis den haag - Negen op de tien or thodoxe christenen gelooft dat God ziekten kan genezen. Bijna 10 procent van de christenen heeft dat ook zelf ervaren. In vrijwel alle gevallen ging dat echter om klach ten met een 'sterke psychische component', zoals slapeloosheid, depressie en burn-out. Voor won deren is er geen bewijs. Dat stelt loke van Saane, docent godsdienst psychologie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, die met een col lega onderzoek deed naar de rela tie tussen geloof en gezondheid. „Bij gebedsgenezingdiensten zie je wel 'dingen' gebeuren, maar geen wonderen. Zieken die er in een grote zaal worden uitgepikt, krij gen veel aandacht. Dat is positief voor hun zelfbeeld, wat weer goed is voor psychische aandoeningen." Het is de eerste keer dat de relatie tussen geloof en gezondheid in Ne derland zo uitgebreid is onder zocht. Van Saane deed onderzoek onder bijna duizend leden uit de achter ban van de Evangelische Omroep. Van de ondervraagden zeiden er 8o a 85 procent te zijn genezen door gebed. Het ging daarbij uit sluitend om psychische klachten, of klachten als rugpijn en onver klaarbare onvruchtbaarheid. Bijna iedereen die genas (95 procent) schreef die genezing toe aan God. In haar onderzoek kwam Van Saane geen genezingen tegen van aandoeningen als kanker of een ge broken been. „Het gaat vaak om onbegrepen klachten, waarbij de 1^ Tien procent van de christenen heeft ervaren dat God ziekten ge neest. In bijna alle gevallen ging dat echter om klachten met een 'sterke psychische component'. arts met een mond vol tanden staat. Bij genezingsdiensten wor den die zieken aangesproken als persoon, en niet als iemand met al leen een klacht. Dat helpt." Gebedsgenezingdiensten zijn vol gens de docent dan ook 'zo gek nog niet', al schuilt er wel een ge vaar in. Van Saane bekritiseert de claim van gebedsgenezers als Jan Zijlstra uit Leiderdorp, die stellen dat alle ziektes te genezen zijn als je maar gelooft. „Daar moet je erg voorzichtig mee zijn. Want als je niet genezen wordt, zit je nog steeds met je ziekte én denk je dat er iets mis is met je geloof" Van Saane heeft kritische reacties gehad van gelovigen, die haar on derzoek een bedreiging van het ge loof vinden. In de bijbel staan veel passages over genezingen. „Maar wij zijn Jezus niet", aldus de onder zoekster, die vindt dat de huidige medische werkelijkheid niet zo maar kan worden vergeleken met de tijd van de bijbel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4