Terneuzen staan terecht andere verleidingen Oorzaak brand nog onbekend vechten lidmaatschap criminele organisatie aan Automobiliste ziet haven aan voor weg pzc Maandag 12 november 2007 3 In mei werd in Terneuzen actie gevoerd voor vrijlating van de verdachten. foto Wim Kooyman Onder advocaten doet deze verge lijking de ronde als het gaat om de rechtszaak tegen de Terneu- zens-Turkse familie. Leden daar van worden verdacht van het kwe ken en handelen van hennep en het lidmaatschap van een crimine le organisatie. Het eerste feit wordt door recht banken in de regel niet echt zwaar bestraft. Meestal gaat het om werk straffen en soms wordt daar ook nog eens een voorwaardelijke cel straf aan toegevoegd. Het lidmaatschap van een crimine le organisatie is echter andere koek. Daarvoor kan zo een gevan genisstraf van een tot twee jaar worden opgelegd. Om die reden zullen de raadslie den dan ook benadrukken dat er absoluut geen sprake was van een 'Reden van machtsvertoon bij arrestaties blijft met raadselen omgeven' strakke organisatie. Het Openbaar Ministerie is er ech ter van overtuigd dat die er wel de gelijk was. Volgens justitie had ie dereen z'n taak en was daar niets vrijblijvends aan. De politie hield de bewuste familie al jaren in de gaten en heeft volgens het OM daarbij flink wat bewijsmateriaal verzameld. Het OM is er echter (nog) niet in geslaagd te achterhalen of de fami lie de afgelopen jaren veel geld richting Turkije sluisde. Onder zoek daarna staat voorlopig nog op een laag pitje omdat de Turkse justitie niet erg meewerkt bij het opsporen van het onroerend goed in de regio Emirdag. De advocaten op hun beurt stellen dat daar niets valt te halen. Alleen de vader van hoofddader had in Turkije volgens hen wat onroe rend goed. Advocaten breken zich ook het hoofd over de vraag waarom de po litie in maart met zoveel machts vertoon optrad. Volgens hen moet deze actie vooral gezien worden als een signaal naar Den Haag, de buurlanden en de wereld van de softdrugshandelaren. De politie wil volgens hen laten zien dat er ook in Zeeland hard wordt opgetre den tegen de hennepteelt. niets meer. Ben je jong, dan zie je minder angsten." Aan het aanbod hoeft het volgens Strijbos niet te liggen. In mijn jeugd kon je kiezen tussen de fanfare en de voetbal. Nu zijn er zo'n vijftig verschillen de verenigingen waar je bij kunt. Hij roept een landelijke proef met de 'sportstrippenkaart' in herinne ring en betreurt het dat het experi ment na een jaar een stille dood is gestorven, 'omdat te veel instan ties zich er mee bemoeiden'. „Kin deren konden vier keer gratis een sport bij een club uitproberen. De drempel om ergens verder te gaan, wordt dan veel lager." Hij herkent zich in de constatering van het Muiier Instituut dat scho len te weinig doen om leerlingen aan te zetten tot sport in hun vrije tijd. Het feit dat slechts vier op de tien basisscholieren actief zijn, komt hem echter vreemd over. „Misschien in de grote steden, maar dat klopt hier zeker niet. Niet op de basisschool althans. De kin deren zijn stuk voor stuk gemoti veerd voor de gymles. Op het voortgezet onderwijs wordt het an ders. Vooral pubers proberen de sportles nogal eens te ontwijken." Het scheidsrechte rfluitje snerpt voor de laatste keer dat uur door de sporthal. De gymles van groep zeven van 't Kofschip is gedaan. Niet gelijk te veel water drinken", geeft Strijbos de kinderen als wijze raad mee de kleedkamers in. Ach ter zijn rug pikt een jongen nog snel een paar extra buikspieroefe ningen mee. „Collin, genoeg zo!" Een traditionele gymles met toestellen óf balsport, basisscholieren zijn vol gens vakleraar John Strijbos altijd gemotiveerd. foto Marijke Folkertsma Volgens brandweer geen gevaar voor volksgezondheid. door Maurits Sep middelburg - Het is nog niet be kend hoe de zeer grote brand in het bedrijf Fabory op het Middel burgse bedrijventerrein Arnestein is ontstaan. Verder onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak is. Ook over de omvang van de scha de, in geld uitgedrukt, was gistera vond nog niets te zeggen. De brand, die gisteravond het be drijf in gereedschappen en meta len producten heeft verwoest, heeft waarschijnlijk geen gevaar opgeleverd voor de volksgezond heid. Weliswaar kwamen bij het blussen dikke rookwolken vrij, maar doordat het vuur van vier kanten werd bestreden, zijn vol gens de brandweer geen schadelij ke stoffen verspreid. „We hebben het vuur als het ware vierkant ingepakt met waterscher- men", legde hoofdofficier van dienst W. van Haveren van de stadsgewestelijke brandweer uit. Of schadelijke stoffen zijn vrijgeko men voordat de brandweer met blussen begon, durfde hij niet te zeggen. Het bedrijf dat in vlammen is op gegaan is een wereldwijde produ cent van gereedschappen en beves tigingsartikelen zoals bouten en moeren. Fabory heeft behalve in Middelburg nog tal van vestigin gen in Nederland. Het zat sinds en kele jaren op Arnestein, aan de Hertzweg. De brandweer had 35 mensen en ongeveer anderhalf uur nodig om het vuur te blussen. Omdat ener giebedrijf Delta de hoofdgaskraan nog moest afsluiten, bleef een blus- voertuig achter. Pas toen de gas kraan dicht was gedraaid, kon ook die wagen terug naar de kazerne. arnemuiden - Het spiegelende wa ter van de haven van Arnemuiden leek voor een 65-jarige vrouw uit Noord-Beveland op het natte weg dek van de snelweg. Die vergissing werd haar zaterdag aan het einde van de middag bijna fataal. De vrouw belandde even voor zes uur met haar auto in het water langs de Westwal. Omdat ze erin slaagde zelf haar gordel los te ma ken en het raam van de auto open te maken, kon ze zichzelf redden. Al voordat de brandweer bij de ha ven aankwam, stond de vrouw on der een warme douche bij een van de buurtbewoners. Uit onderzoek door medewerkers van de opgeroe pen ambulance bleek dat zij niks mankeerde. De Noord-Bevelandse was ver dwaald. Ze had een verkeerde af slag van de A58 genomen en wil de terug naar de snelweg. Doordat de weg door de regen nat was, reed ze rechtdoor de haven in. De duikers van de brandweer hebben met behulp van een takelwagen haar auto terug op de kant gezet. foto's Wim Kooyman, Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3