Sport Recordregen stopt een dag te vroeg Grote vorm Enrico Fabris baart Sven Kramer zorgen Zoeken naar 'het gevoel' BenZeker De goedkoopste autoverzekering van Nederland? pzc Maandag 12 november 2007 29 Bij Wüst komt het er niet uit, bij Timmer en Leenstra wel. door Maarten van Helvoirt salt lake city - „Eigenlijk vreemd hè, dat bij de mannen alle wereld records eraan gaan en bij de vrou wen niet één", merkte Marrit Leenstra zaterdag in de catacom ben van de Olympic Oval van Salt Lake City terloops op. Nou ja, eentje dan toch. De acht tienjarige Friese hield hoogstper soonlijk de eer van de vrouwen hoog door een juniorenwereldre cord neer te zetten op de 1500 me ter: 1 minuut 56.47 seconden. Ze dook 22 honderdsten van een se conde onder de oude toptijd van Ireen Wüst en bijna drie seconden onder haar persoonlijk record. De Brabantse schaatsster, die met 1.55.28 wel de beste Nederlandse was (vijfde) maalde er niet echt om, zij had andere kopzorgen. Want Wüst was in de wedstrijden nog steeds zoekende; zevende op de 1000, vijfde op de 1500 en acht ste op de tweede 1000 meter zijn immers geen uitslagen die bij de viervoudig wereldkampioene van vorig seizoen passen. „In de trai ningen heb ik het gevoel wel, maar in de wedstrijden komt het er niet uit. Maar er is geen reden voor paniek, mijn focus ligt op het EK en de WK's." Zo dacht Marianne Timmer er tot dit weekeinde ook over. De sprint ster zou alleen de 500 meters rij den, maar door het uitvallen van Paulien van Deutekom (te veel last van haar enkel), mocht de Gro ningse gisteren ook de 1000 meter rijden. In de B-groep kwam ze tot 1-14-55, slechts ééntiende boven haar pr. En dat staat al meer dan vijf jaar. Op de 500 meter dook ze voor de tweede keer in haar leven onder de 58 seconden (37.99) en ook dat was haar sinds de Spelen van 2002 in Salt Lake City niet meer gelukt. „Dit voelt goed. Er zit zelfs nog rek in als ik beter open." Alma Ata wordt concur rent voor wonderhaan van Salt Lake City. door Maarten van Helvoirt salt lake city - Handenwrijvend zaten de schaatsliefhebbers giste ren te wachten op nieuwe wereld records in de Olympic Oval. Vrij dag en zaterdag waren ze al ver wend met nieuwe toptijden bij de mannen op de 500 (Wother- spoon), 1000 (Koskela), 1500 (Wennemars) en 5000 meter (Fa bris). Met 860 millibar was de luchtdruk in de hal nog lager dan de dagen ervoor en dat was een gunstig voorteken dat de grenzen van 34 seconden op de 500 meter en 1 minuut en 7 seconden op de 1000 meter geslecht zouden gaan worden. Het bleek 'wishful thin king'. Al zat Jeremy Wotherspoon er op beide afstanden verrekte dichtbij (34.14 en 1.07.03). Een wereldrecord is van meer fac toren afhankelijk dan alleen maar een lage luchtdruk. Een hoge tem peratuur in de hal, een lage tempe ratuur van de ijsvloer (-6, -7 gra den is ideaal) en een uitgekiende samenstelling van het ijs zijn ook bepalend. En de vorm van de dag natuurlijk. En dat laatste is nou het meest opmerkelijke aan deze records. Normaliter groeien schaat sers naarmate het seizoen vordert en zijn ze op hun top bij de titel- toernooien. De worldcup in Salt Lake City was echter de eerste in ternationale wedstrijd van het jaar. Hoe lang zal de hegemonie van Salt Lake City nog duren? De regering van Kazachstan heeft groen licht gegeven om de baan van Medeo op te kalefateren. Het legendarische ijs in Alma Ata gaat een overkapping krijgen. En Me deo ligt nog 265 meter hoger dan Salt Lake. Het is geen garantie voor records, maar als ze een goe de ijsmeester aanstellen en niet be zuinigen op de stookkosten in de hal moet er aan de tijden van Salt Lake getornd kunnen worden. De Canadees Jeremy Wotherspoon benaderde gisteren het wereldrecord dat de Fin Koskela zaterdag van een seconde: 1.07.03. Shani Davis (achter) was éénhonderdste langzamer: 1.07.04. op de 1000 meter vestigde tot op driehonderdsten foto Vincent Jannink/ANP Italiaan schaatst wereldrecord op de vijf kilometer. door Maarten van Helvoirt salt lake city - Bij binnenkomst van de Olympic Oval in Salt Lake City keek Sven Kramer steevast even omhoog naar het bord dat er aan de balustrade hangt. Het gaf hem een machtig gevoel om daar twee keer zijn naam te zien prijken met een wereldrecord erbij, op de vijf en tien kilometer. Maar sinds zaterdag is hij dat eer ste record kwijt aan Enrico Fabris. Waar Kramer vierhonderdsten van een seconde boven die 6 minu ten 7.48 bleef steken, dook de Itali aan er met achthonderdsten on der. Fabris was drie seconden snel ler dan hij ooit was geweest. En vooral dat baart Kramer zorgen. „Kijk, ik baal dat ik mijn wereldre cord kwijt ben en dat ik voor het eerst in anderhalf jaar verslagen ben op de 5000 meter, maar het ergste is dat Fabris voor de all- roundtoernooien nu wel gevaarlijk dichtbij komt. De stap die ik hier Kramer: 'Het wereldrecord moet geen doel op zich worden' in Salt Lake gemaakt heb op de 1500 meter (de sterkste afstand van Fabris), heeft hij gemaakt op de vijf kilometer. Het was me al opgevallen dat hij ranker is gewor den, iets minder gespierd. We pro beren allebei een completere schaatser te worden en dat is mooi." Kramer drukte zich tame lijk ingetogen uit, kwam met tek sten als 'wie een grote winnaar wil zijn, moet ook groots kunnen ver liezen' en 'het zij zo, dit maakt sport juist zo mooi', maar van bin nen kookte hij. Toen hij Fabris' tijd zag, smeet hij op het midden terrein van woede zijn bidon te gen de grond. Zijn ogen, die nor maal na iedere zege glinsteren, spuwden een half uur nadien nog altijd vuur. Dat hij nu geklopt is door Fabris moet hij even verwerken. „Het we reldrecord moet geen doel op zich worden. Ik had hier in Salt Lake nog niet de vorm om hem te pare ren. Waar ik normaliter in de boch ten versnel, moest ik dat nu op de rechte stukken doen. Daardoor schaatste ik een stuk minder ont spannen." vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31