Zeeland Verdachten drugszaak Na de basisschool lonken er Advocaten Thuis PZC i De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Maandag 12 november 2007 PZC WIM HOFMAN Als je een tijdlang weg van huis bent geweest, en als je bijvoorbeeld in San Francisco hebt rondgelopen, de Golden Gate hebt bekeken of de nog indrukwekken der Bay Bridge die twee verdiepingen hoog is, je verbaasd hebt over de enorme verkeersstromen over heen en weer kronke lende betonnen viaducten, de enorme langzame golven van de Indische Oceaan hebt gezien, de rotsen, de pelikanen, een grote rode zeester met armen van wel twintig centimeter; als je in de bossen met de eeuwenoude sequoia's hebt gelopen (er was er een van achttienhonderd jaar oud, de onderste tak twee meter dik), de hoge, kale, grijs granieten pieken en ber gen van de Sierra Nevada hebt gezien, de diepe ravijnen en wa tervallen, kortom, als je een tijdlang in een andere wereld bent geweest, moet je wel even wen nen aan je wat koude huis en het weer thuis zijn. Je beseft dan dat in Zeeland een heleboel din gen min of meer gewoon zon der jou zijn doorgegaan, de ak kers zijn netjes geploegd, de aardappelen zijn eraf) de bladeren aan de bomen hebben gele herfstkleuren gekregen of zijn er al afgevallen, de bouw van een nieuwe wijk is weer iets verder gevorderd, een buurman heeft een paar operaties gehad, andere buren hebben hun hond en kat weggedaan, wethouders zijn weggestuurd. In huis ligt een stapel kranten, zodat je op de hoogte kunt raken van wat er allemaal is voorgevallen. Er is veel oud nieuws. Er ligt post, een kaart van iemand die ook op reis was en aan je dacht, een brief met een foto van een lachende baby, een uit nodiging voor een tentoonstelling, een paar overbodige tv-gid- sen, bankafschriften en een pakje met een nieuw boek. Maar ook een rouwbrief Want je denkt dan wel dat alles gewoon doorgaat, maar dat is niet altijd zo. Soms gaat het leven niet ge woon door. Het stopt dan opeens, alsof het niets is. 'Soms gaat het leven niet gewoon door. Het stopt dan opeens' COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail; redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres lk machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om m persoonsgegeven! In het cololon ireft u nadere informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl iö ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Het Openbaar Ministerie stelt dat de van handel en teelt van hennep verdachte leden van een Terneuzens- Turkse familie een criminele organisatie vormden. door Emile Calon In de vroege uren van dins dag 13 maart vallen zo'n t40 agenten een twintigtal pan den in met name Oost-Zeeuws-Vlaanderen binnen. Ze arresteerden daarbij vijf mannen. De dagen erna vol gen nog meer aanhoudingen. Daar bij ging het steeds om leden van de Terneuzens-Turkse familie Kilig of mensen die daarmee in nauw contact staan. In totaal gaat het om 27 verdachten. Deze week staan drie dagen lang de elf belangrijkste verdachten te recht voor de Middelburgse recht bank. Het Openbaar Ministerie ver denkt hen van het handelen in en het telen van hennep en -de hoofdaanklacht- het deelnemen aan een criminele organisatie. Het OM juichte na de aanhoudin gen en het ontmantelen van een tiental plantages dat deze vermeen de criminele organisatie een grote slag was toegebracht. De advocaten van de verdachten stellen op hun beurt dat hun cliën ten maar een beperkte rol speel den in de hennepwereld. Meestal was het niet meer dan een soort vriendendienst of wat bijklussen, minimaliseren ze stuk voor stuk de invloed van de verdachten. De aanhoudingen en het oprollen van de hennepkwekerijen had in ieder geval geen merkbare invloed op de prijs van de genotmiddelen in de Zeeuws-Vlaamse koffie shops. Dat het niet om echt grote crimi nelen gaat blijkt ook wel uit het feit dat de verdachten op twee na inmiddels allemaal thuis zitten in afwachting van de rechtszaak. Zelfs de hoofdverdachte, de 43-jari- ge pater familias, mocht al twee maal wegens familieomstandighe den het huis van bewaring verla ten. Deze hoofdverdachte is een in drukwekkende man. Het meest op vallend is wel zijn doordringende norsige blik waarmee hij iedereen schot en zocht vruchteloos naar de wapens en (hard)drugs. Dat bij de hoofdverdachte, noch bij de andere familieleden wapens werden gevonden, toont volgens advocaat Theo Hiddema aan dat de familie zich echt niet meer in het criminele circuit beweegt. De familie, en zeker de hoofdverdach te, heeft zich echter wel degelijk in dat circuit bewogen. Hij heeft in middels tien jaar cel achter de rug. Dat was onder andere voor het ver moorden, veertien jaar geleden, van Peter-Jan Rietbergen. Deze 24-jarige inwoner van Hoek werd indertijd door hem doodgescho ten toen de hoofdverdachte een koffieshop in de Terneuzense bin nenstad wilde beroven. Twee jaar eerder was hij ook be trokken bij de brandstichting van een Terneuzense nachtclub door met molotovcocktails te gooien. Het gaat niet om echt grote criminelen, want ze zitten op twee na thuis in afwachting van de rechtszaak. vorsend opneemt. Zelf beschrijft hij zich als een 'man van eer' en 'een man van zijn woord'. De hoofdverdachte maakte enkele maanden terug grote indruk tij dens een voorlopige zitting van de rechtbank toen hij verhaalde over zijn aanhouding en de traumati sche gevolgen daarvan voor zijn ge zin. Die bewuste ochtend blies een ar restatieteam in de Corellistraat zijn voordeur open, stormde naar binnen, hield iedereen onder Arrestatie van een van de verdachten in Terneuzen. foto Camile Schelstraete Ook zijn verschillende familiele den betrapt bij de handel in (hard)drugs. Na de aanhouding in maart is de machtspositie de familie flink aan getast. Dat merkte ook de zoon van pater familias die, direct na het opschorten van zijn celstraf, werd neergestoken door een lid van een andere Turkse familie. Dat zou in de tijd dat de pater fa milias nog rondreed in zijn dure BMW uit de X-serie nimmer ge beurd zijn. Volgens raadslieden was er geen sprake van een strakke organisatie. door Emile Calon Wie 's nachts op een fiets rijdt zonder verlichting kan door de politie be boet worden omdat hij zich niet aan de verkeersregels houdt, in theorie kan die fietser echter ook veroordeeld worden voor het in ge vaar brengen van het verkeer. In dat geval krijgt hij een veel zwaar dere veroordeling. Gymles stimuleert volgens onderzoek onvoldoende tot sport. door Marcel Modde zierikzee - Gymlaar John Strijbos kijkt verbaasd op wanneer hij hoort dat één van zijn leerlingen buiten schooltijd niet spon. De 11-jarige Bonita Simmens vormt een uitzondering. Haar klasgeno ten doen allemaal wel iets, vertel len ze tussen het touwtje springen en kastklimmen door. Voetbal, paardrijden, dansen, tennis, judo, atletiek, zwemmen en zeilen zijn favoriet. „Ik vind sporten gewoon niet zo leuk", zegt de Zierikzeese. Televi sie kijken heeft meer haar voor keur. „En zomers trampolinesprin gen." Dik is ze allerminst. Alleen bij bepaalde oefeningen valt op dat Bonita niet uitblinkt in sou plesse. Maar dat geldt voor de meeste van haar klasgenoten. Volgens het Muiier instituut voor sociaal-wetenschappelijk sporton- derzoek zetten de gymlessen kin deren onvoldoende aan tot bewe ging buiten schooltijd. Terwijl dat juist wel een belangrijke doelstel ling is. Vier op de tien basisscholie ren zegt aan sport te doen, al dan niet in clubverband. In het voortge zet onderwijs is dat nog slechts één op de tien. Een teleurstellend resultaat, vindt onderzoeker Harry Stegeman. Zijn ervaring is dat weinig scholen een naschools sportprogramma bie den, noch samenwerken met sport clubs. Strijbos zit al 33 jaar in het vak, bedient in z'n eentje de zes ba sisscholen in Zierikzee. Hij signa leert een belangrijke verandering: „Kinderen kunnen niet meer be wegen. Vroeger klom So procent zo naar boven in een touw. Nu nog geen 20 procent meer." De 'Vroeger klom 80 procent zo naar boven in een touw. Nu nog geen 20 procent meer.' oorzaak zoekt de gymleraar bij de ouders. „Tegenwoordig krijgen ze op latere leeftijd kinderen en daar door de neiging soms té bescher mend te zijn. Kinderen mogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2