Zeeland Daar zijn ze weer, de Nigerezen Gratis DVD-pakket bij internet van Het Net Uitlating gedeputeerde 'niet erg diplomatiek' 'Gekke muziek' Voorlichting in Biervliet over whiplash i De voordelen van Het Net: Gewoon Het Net' pzc Maandag 12 november 2007 17 door Marcel Modde MIDDELBURG - Gedeputeerde G. van Heukelom (SGP) heeft zich volgens zijn collega's 'niet erg di plomatiek' uitgelaten in de kwes tie over het opknappen van ver pauperde wijken. Het dagelijks pro vinciebestuur is echter niet van zins Van Heukelom te corrigeren zoals de PvdA-Statenfractie had ge vraagd. De gedeputeerde betichtte de PvdA-ministers Bos en Vogelaar op een bijeenkomst vorige maand van 'jatten' van de provincies en woningcorporaties, om zo het op knappen van verpauperde wijken te betalen. „Dat is kennelijk tegen woordig usance bij de PvdA", voeg de Van Heukelom er nog aan toe. Volgens de Statenleden W. van Zandbrink en E. Hageman gaat de gedeputeerde voorbij aan een ak koord en blijft het geld voor wijk renovatie in bezit van de corpora ties. GS nemen de zaak niet hoog op. De gedeputeerde heeft uiting gege ven aan zijn persoonlijke ongenoe gen over het feit dat de onderhan delingen met de corporaties sterk het karakter hadden van een dic taat, antwoordt commissaris van de koningin K. Peijs. Het college vindt het taalgebruik van Van Heu kelom niet passend, 'maar wel be grijpelijk binnen de context van de problematiek'. biervliet - Koninklijke muziekver eniging Harmonie uit Biervliet geeft zaterdag 17 november haar jaarlijkse najaarsconcert in de Ne derlands hervormde kerk in Bier vliet. Onder leiding van Sabine de Groote brengt de harmonie vanaf 19.30 uur Crazy Music ten gehore. Na de pauze geeft Muziekvereni ging Heikant acte de présence. De Oost-Zeeuws-Vlamingen brengen onder leiding van Etienne Ferket een gevarieerd repertoire. GOES - Whiplash, aard en oorzaak van de aandoening en de toe komst die de patiënt ermee heeft staan centraal op de informatieoch tend die het Whiplash Informatie centrum Europa (W-I-E) op dins dag 20 november in het Ooster- schelde Ziekenhuis in Goes. De bij eenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Whiplashpatiënten vertellen over behandelaars en over de afwikke ling van schadeclaims. Zeeland geeft Niger kennis, en krijgt tevredenheid terug door Ondine van der Vleuten kamperland - De koeien van boer Kees van Steenbergen in Kamper land keken er gisteren van op. Hoog bezoek! Iets minder hoog dan de bedoeling was, dat wel. De Nigerese minister van Landbouw liet weten verhinderd te zijn en de secretaris-generaal, zijn plaatsver vanger, moest zich op het laatste moment excuseren wegens een oogoperatie. De rest van de delegatie bestond uit vertegenwoordigers van allerlei boerenorganisaties uit Niger. Ook aanwezig waren leden van ZLTO Zeeland en Agriterra, een organisa tie die duurzame samenwerkings verbanden wil bevorderen tussen landbouworganisaties in Neder land en in ontwikkelingslanden. Vrijdag kwamen de Nigerezen in Nederland aan; vandaag schuiven ze in Den Haag om de tafel voor een gesprek met allerlei ontwikke lingsorganisaties, om te kijken wat die hen te bieden hebben. De zon dag werd besteed aan een her nieuwde kennismaking met Zee land, dat zo langzamerhand het Nederlandse pied a terre van de Ni gerezen is geworden. En dat begon allemaal in 2001, met de uien, legt Bert Sandee van de ZLTO-werkgroep Niger uit. Ne derlanders hebben de naam grote uientelers te zijn en de Nigerezen hadden een uien-probleem: ze ble ven namelijk niet goed. Dat was ge lijk een groot probleem, aangezien uien daar het belangrijkste export gewas zijn. In Niger - een van de armste landen ter wereld - leeft tachtig procent van de mensen van de landbouw en zo'n 10.000 hectare - net zoveel als in Zeeland - is beplant met uien. „Als je zag hoe die uien bij de oogst mishan deld werden, daar kreeg je tranen van in de ogen. Ik zei: een schuur is een bewaarplaats, geen zieken huis!", verklaart Sandee het pro bleem. „Ze worden daar tijdens de kweek bevloeid, want het land is kurkdroog. Een week of drie voor de oogst stoppen de boeren met water geven, zodat de uien kun nen afsterven. Vervolgens moeten ze bijltjes gebruiken om de uien de keiharde grond uit te krijgen." 'Die uien werden zo mishandeld, daar sprongen de tranen van in je ogen' Dat leed is nu geleden. „Wij heb ben ze de tip gegeven voortaan een dag of drie ervoor te gaan be vloeien. Dan kun je de uien er zó uitplukken. Intussen zijn ze ook bezig met verbetering van de uien- gewassen, met behulp van een Ne derlands zaadbedrijf" Het is één van de praktische zaken waarmee Nederland de Nigerezen kan helpen. Misschien nog het be langrijkste is de hulp bij het organi seren van de landbouworganisa ties, zodat kennis verspreid wordt en de stem van de landbouwers - in Niger bijna synoniem met de stem van het volk - in de politiek doorklinkt. Sandee: „Wat wij er voor terugkrijgen? Het besef dat we het hier heel erg goed hebben." Djibo Bagna, voorzitter van het Nigerese platform van boerenorganisaties, in Kamperland. foto Dirk-Jan Gjeltema Nu exclusief bij Primafoon: gratis DVD-pakket met 6 topfilms, waaronder Ghost Rider, Baas in eigen bos en Perfect Stranger. i Snel en onbeperkt internet J Niet vast aan een jaarcontract j Tijdelijk met gratis DVD-pakket t.w.v. 100,- Op=Op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17