Zeeland Het is gezellig 'Liever ontmoetingsplek elk dorp dan eens per maand jongerenbus' Ruim dertig bedrijven aangemeld voor de Veerse ondernemersprijs Hof Lustenburg is nu bijna klaar 14 Maandag 12 november 2007 PZC W Veere buigt zich over de invulling van een nieuw jeugdbeleid. door Selma Osman DOMBURG - De toekomst van de Veerse jongerenbus staat op het spel. De bezoekers worden steeds jonger en de bus komt allang niet meer in alle dertien kernen van de gemeente. Enkele Veerse raadsfrac ties twijfelen aan het nut van de mobiele ontmoetingsplek. Jeugdwethouder J. Melse (SGP/CU) heeft al laten doorsche meren dat de bus wat hem betreft nog maar een poosje zal rijden. „De jongerenbus is een spelbus ge worden voor kinderen van de ba sisschool", stelt Melse vast. De Veerse gemeenteraad besloot afgelopen week vijftigduizend eu ro opzij te zetten voor nieuw jeugdbeleid. Vanavond wordt tij dens een commissievergadering in het gemeentehuis besproken waar aan dat geld besteed moet worden. Van CDA en SGP/CU mag de jon gerenbus uit Veere verdwijnen. De bus is een achterhaald concept, liet het CDA eerder weten. Ook de SGP/CU ziet het geld dat nu aan de bus wordt besteed, liever naar een andere aanpak gaan. De frac tie wil een straathoekwerker die in de nachtelijke uurtjes probleem- en hangjongeren opzoekt. Het college gooit het leggen van contact met de jeugd over een an dere boeg. B en W willen in alle kernen vaste ontmoetingsplekken voor jongeren creëren. „Daarmee haal je een hogere score, dan met een bus die - niet eens in alle ker nen - één keer in de maand een paar mensen trekt", verwacht wet houder Melse. Met de Stichting Welzijn Veere wordt besproken of de omgebouwde bibliotheekbus op termijn nog wordt ingezet. Het reizende trefpunt trekt nu zo'n duizend bezoekers per jaar. Een jaar na de start in 2002, was dat nog bijna het dubbele. De bus stopte toen in alle kernen. Jonge- Het voortbestaan van de Veerse jeugdbus staat onder druk. Zo wel het college als enkele raads fracties denken er over om de bus af te schaffen. ren uit het voortgezet onderwijs konden er kletsen, lezen, wat drin ken, spelen op de Playstation, tele visie kijken of praten over serieuze zaken met de jongerenwerker. Tegenwoordig is de touringcar vooral in trek bij acht- tot veertien jarigen. Wegens gebrek aan belang stelling zijn Domburg, Gapinge, Koudekerke, OostkapeUe, Westka- pelle en Vrouwenpolder van de route geschrapt. Bovendien heeft Welzijn Veere ook steeds minder vrijwilligers die een bus kunnen besturen. Bestuurslid J. Korstanje van de stichting ziet niet alleen de bezoe kers jonger worden. Problemen met drankgebruik ontstaan ook op steeds vroegere leeftijd. „De jeugd verandert." Korstanje (zelf oud-wethouder van jeugdzaken) denkt dat de Veerse gemeenteraad de kracht van de jongerenbus of een veel praktischere omgebouw de camper niet moet onderschat ten. „De bus is een hulpmiddel om contact te leggen. Kinderen ko men nu eenmaal niet zo maar naar je toe gelopen." Beste familiebedrijf van Veere krijgt op tien december een Trofee. door Maurits Sep koudekerke - Ruim dertig bedrij ven zijn aangemeld voor de onder nemersprijs van de Federatie van Ondernemersverenigingen Veere, de FOV Trofee. Die wordt op 10 de cember in Domburg uitgereikt. De FOV Trofee wordt eens in de twee jaar uitgereikt aan kleine be drijven. Dit jaar gaat de prijs naar een familiebedrijf Volgens voorzit ter C. Zuiddam van de FOV verdie nen familiebedrijven meer aan dacht en erkenning en moeten zij De Federatie van Ondernemers verenigingen Veere wil dit jaar fa miliebedrijven belonen. Zij ver dienen volgens de FOV meer er kenning en eigenwaarde. ook zelf meer overtuigd raken van hun bijzondere waarde en presta ties. „Familiebedrijven doen het over het algemeen zelfs beter dan andere bedrijven, omdat ze meer oog hebben voor continuïteit. Niet-familiebedrijven letten veel meer op het rendement", ver klaart Zuiddam. De komende tien jaar moeten naar schatting 35.000 tot 55.000 fa miliebedrijven hun zaak overdra gen aan een opvolger. Dat is niet al leen financieel maar zeker ook emotioneel zwaar. De FOV heeft R.H. Flören van de Universiteit van Nijenrode uitgenodigd hier over een lezing te geven. Tot afgelopen zaterdag konden be drijven voor de prijs worden aan gemeld. Voorwaarde was dat zij niet meer dan een tiental perso neelsleden hebben, minstens vijf jaar bestaan en een bijdrage leve ren aan de leefbaarheid van een stad of dorp. Zuiddam heeft ruim dertig namen binnengekregen. Een selectiecommissie gaat uit de inzendingen drie kandidaten kie zen en bepaalt ook de uiteindelij ke winnaar. Van elk bedrijf wordt een filmpje gemaakt dat op de avond van de prijsuitreiking wordt vertoond. De selectiecommissie Voorzitter is Bram Maljaars, oud-directeur van het Innova tie Centrum Zeeland. De twee andere leden zijn Annemiek Koppejan, Statenlid voor het CDA, en Rik Alkemade, voor malig directeur bij de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen. De prijs wordt uitgereikt door commissaris van de koningin Karla Peijs. Molukkers zijn trots op tienjarig zorgcentrum Tabadila in Middelburg. door Maurits Sep middelburg - Terwijl schalen met geurige hapjes rondgaan, genieten de 'tantes' na van het optreden van een andere tante, tante Lien, en Ais Lawa-Lata. Het Molukse woonzorgcentrum Tabadila be staat tien jaar en dat moet gevierd worden. „Het is hier heel gezellig wonen." Jacomien Usmany-Sinay (85) be hoort tot de eerste generatie Mo lukkers in Nederland („Ik ben in 1950 hier gekomen, in kamp Seis- weg in Middelburg") én tot de eer ste groep ouderen die in 1997 in Ta badila kwam wonen. Gezellig vindt ze het er dus, en praktisch. Het woonzorgcentrum staat direct naast de kerk van de Molukse ge meenschap in de Middelburgse Stromenwijk. „De kerk is voor mij heel belang rijk", vertelt ze. „Ik was altijd af hankelijk van mijn kinderen om naar de kerk te gaan. Maar zij heb ben drukke banen. Ik heb vijf meisjes en een jongen. Een paar wonen ook in de Randstad. Daar om ben ik in Tabadila gaan wo nen. Nu kan ik zelf naar de kerk." Mevrouw Usmany-Sinay raakt de kern van Tabadila. Het woonzorg centrum is juist met dit probleem in gedachten gebouwd. „In onze cultuur verwachten Ouderen dat hun kinderen voor hen zorgen als dat nodig is. Maar de Nederlandse samenleving stelt eisen aan die kin deren, waardoor ze niet altijd voor hun ouders kunnen zorgen", schetst voorzitster Riet Patika- wa-Lawalata het probleem. Na een jarenlange voorbereiding is in 1997 het Molukse woonzorgcen trum geopend. Tabadila betekent regenboog in de oorspronkelijke taal van de Molukken. Het biedt, omschrijft Patikawa-Lawalata, 'on derdak, veiligheid en geborgen heid'. Peter de Boevere van Zorg- stroom, dat de zorg in het cen trum verleent, heeft het over 'hui selijkheid, warmte, gastvrijheid, lekker eten en vooral respect voor elkaar'. „Het is niet alleen maar gezellig hier. We helpen elkaar ook als dat nodig is, als er een probleempje is", vertelt mevrouw Usmany-Si nay. „Sommige ouderen zijn ook dementerend. Zelf ben ik nog ge zond. Gelukkig wel." Voor die groep dementerende ouderen over legt Tabadila met Zorgstroom en de gemeente Middelburg over extra woonruimte in een gesloten afdeling, en over 24-uurs zorg. Tabadila is een begrip geworden. Het was niet alleen het eerste Mo lukse woonzorgcentrum in Neder land, het heeft inmiddels ook na volging gekregen in andere plaat sen in het land. „En het was tien jaar geleden al precies wat wij nu ook voor de rest van Middelburg willen met wonen en zorg", com plimenteert wethouder Albert de Vries. „Kleinschalig en middenin de samenleving." De Middelburgse Molukkers zijn tot genoegen van De Vries goed geïntegreerd in de lokale samenle ving. Dat geldt ook voor mevrouw 'Tabadila was tien jaar terug al wat wij nu voor de rest van Middelburg willen.' Usmany-Sinay en haar gezin. „Wij hebben eerst tien jaar in kamp Seisweg gewoond en zijn toen naar de Stromenwijk gegaan. Toen mijn dochters ouder werden, zijn we bewust naar buiten verhuisd." Buiten is voor haar buiten de Mo lukse gemeenschap die zich con centreert rond de Rijnstraat in de Stromenwijk. „We zijn naar Dau- wendaele gegaan. Wij wilden dat onze kinderen de Nederlandse taal leerden en met andere kinde ren omgingen. En zelfben ik lid ge worden van de Vrouwenbond, en mijn man van de kerkenraad." Naarmate de eerste generatie Mo lukkers ouder wordt, valt ze meer terug op hun oude cultuur én taal. De Molukkers zingen de liedjes van vroeger woordelijk mee met Aïs Lawa-Lata en Tante Lien. „Ap plaus voor onze solisten! De mooi ste stemmen van Nederland zijn van de Molukkers." De tantes gieren van de pret om de grapjes die Tante Lien (Wieteke van Dort) maakt. In hun eigen taal natuurlijk. „Wacht, ik zal even ver talen anders verstaan die Nederlan ders de ballen van hé", knipoogt Tante Lien. „Ah kijk, Omroep Zee land is er ook. Dag kijkertjes, zie ik beeldig uit?! Kom Aïs, nu wil ik rocken en rollen. Doe maar lekker hard hoor." Huurders kunnen kijkje nemen in woontorens op Arduinterrein. door Maurits Sep middelburg - Atie Schuijt kan niet wachten tot ze op 19 november de sleutel van haar nieuwe apparte ment krijgt. „Het is precies gewor den wat ik ervan had verwacht." Zaterdag kon ze met haar man al vast een kijkje nemen, tijdens de open dag van Hof Lustenburg, de twee woontorens die op de hoek van het Arduinterrein in Middel burg zijn gebouwd. „Dit is een an der appartement hoor. Wij komen op vijf hoog, met een mooi uit zicht richting Koudekerke. Dat is nog mooier", glundert ze. In februari kreeg Schuijt te horen dat Woongoed haar een huurwo ning had toegekend in Hof Lusten burg. „Ik ben meteen gaan inpak ken, zo enthousiast was ik. Twee weken later moest ik weer uitpak ken. We hadden een verjaardag en ik kwam spullen te kort", lacht ze. Maar op 19 november is het dan echt zover. Dan worden de sleutels van de dertien appartementen in de eerste woontoren uitgereikt. Drie dagen later krijgen ook de be woners van de andere toren, met net zo veel woningen, hun sleu tels, vertelt Claudia Booij, woon- consulent bij Woongoed Middel- Woongoed Middelburg verhuurt 26 appartementen voor 55-plus- sers in twee complexen aan de Koudekerkseweg. Ze worden eind november opgeleverd. burg. „Het zijn allemaal huurappar- tementen voor 55-plussers. Een deel is ook beschikbaar voor men sen die huurtoeslag krijgen." Alle 26 appartementen zijn inmiddels toegewezen aan huurders. De woningen zijn zo gebouwd dat ouderen er de rest van hun leven kunnen blijven wonen, ook als ze straks hulp nodig hebben. Ze zijn bijvoorbeeld geschikt voor rol stoelen. Bewoners moeten wel zelf zorg inkopen bij zorginstellingen. De toekomstige bewoners konden niet alleen een kijkje nemen in hun eigen appartement, maar ook in die voor licht verstandelijk ge handicapten die de Stichting Phila delphia ernaast in gebruik heeft ge nomen. In een laagbouw zijn zes tien woningen gemaakt. Die zijn sinds 19 oktober bewoond. Woongoed hield zaterdag open dag partementen in Hof Lustenburg. Atie Schuijt heeft 32 jaar in de Grif fioen gewoond, maar dat huis werd met vijf slaapkamers te groot. Op 1 december verhuist ze naar Hof Lustenburg. Ze kan daar voor toekomstige bewoners van de ap- foto Lex de Meester met de lift naar de vijfde etage. „Maar dat doe ik niet. Ik hou niet van liften. Ik loop liever, zolang ik dat nog kan. Dan blijf ik in bewe- gin&"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14