'Voor kerst nieuw college in Vlissingen' PZCI13 Lot burgemeester ligt in handen van WD Jeuk 17 14 en 15 Anneke van Dok hoeft van PvdA en PSR niet te vertrekken. door Maurits Sep vlissincen - De WD heeft de sleutel in handen voor de toe komst van Anneke van Dok als burgemeester van Vlissingen. Als de liberalen accepteren dat zij toch aanblijft, kan Van Dok steunen op een meerderheid van PvdA (haar eigen partij), PSR en WD. Zij heb ben samen 16 van de 29 zetels in de Vlissingse gemeenteraad. Van Dok heeft na de motie van wantrouwen tegen het college van burgemeester en wethouders ver klaard dat die motie ook gevolgen voor haar positie heeft. Omdat de gemeenteraad formeel een burge meester niet kan wegsturen, heeft zij vrijdag over de situatie gespro ken met commissaris van de ko ningin Karla Peijs. Die wil met alle fractievoorzitters spreken over de toekomst van de Vlissingse burge meester. Wat de indieners van de motie van wantrouwen betreft, SP en GroenLinks, moet Van Dok hoe dan ook vertrekken. Fractievoorzit ters Trix de Roos en Peter Kruizin- ga benadrukten zaterdag, vooraf gaand aan het overleg over de vor ming van een nieuw college, dat de motie was gericht tegen het he le college en dat Van Dok dat ook weet. De partijen die de motie hebben gesteund, weten dat ook en vin den dan ook dat Van Dok weg moet. Uitzondering hierop is de WD, die wel de motie steunde maar nu niet klip en klaar wil zeg gen dat de burgemeester net als de wethouders moet opstappen. „Als zij dat besluit zelf neemt, kan ik daar niks aan doen", zegt fractie voorzitter Marian Reinders. „Maar wij gaan niet op voorhand zeggen dat ze weg moet", voegt haar frac tiegenoot en kandidaat-wethouder Tobias Meijers daaraan toe. „Al ligt het wel voor de hand dat zij haar conclusies trekt. Er was immers collegiaal bestuur binnen het colle ge en dan heeft dat gevolgen voor alle leden, ook de burgemeester." npi Als burgemeester Anneke van Dok zelf ontslag neemt, accep teert de VVD dat. De liberalen zijn echter niet van plan haar nu weg te sturen. Precies om die reden zit er voor Van Dok niks anders op dan haar biezen te pakken, benadrukt CDA'er Marin de Zwarte. „Wij heb ben niet verzonnen dat er colle giaal bestuur is. Dat hebben B en W zelf gedaan. Maar dan is het wel 'samen uit, samen thuis'. Als Van Dok nu toch blijft, vind ik dat niet integer." Hoewel alle (waarnemend) fractie voorzitters zaterdagochtend in het Vlissingse stadhuis bijeen waren voor een coalitiebespreking, is de positie van de burgemeester daar niet besproken. Ook commissaris van de koningin Peijs, die vrijdag na een gesprek met Van Dok zei zo spoedig mogelijk met de fractie voorzitters te willen spreken, heeft van de gelegenheid geen gebruik gemaakt. Tip? redactie@pzc.nl lill van drie zit met haar oudere zus in bad. De peuter is moe en een beetje opstandig. Ze heeft dus ook geen zin om als eerste uit bad te komen. Moeder raakt geïrriteerd, maar haar jongste spruit trekt zich niets van het gemopper aan en speelt vrolijk verder. Als moeder ten langen leste lill maar uit bad tilt, stribbelt de peuter fel tegen. Als ze ook tij dens het afdrogen niet stil blijft staan, verliest haar moeder haar geduld. Boos bijt ze haar dochter toe: „Als je zo doorgaat krijg je een klap op je billen. Mijn han den jeuken!" Het meisje kijkt haar aan en antwoordt laconiek: „Mijn rug jeukt ook." Nigerezen doen weer landbouwkennis op in Zeeland Molukkers trots op eigen zorgcentrum Tabadila in Middelburg Maandag 12 november 2007 Tip? redwalch@pzc.nl Fracties unaniem over inzetten informateur voor coalitievorming. door Maurits Sep vlissincen - Vlissingen heeft voor Kerstmis een nieuw gemeentebe stuur. Dat verwacht waarnemend PvdA-fractievoorzitter F. van Spaandonk nu besloten is een in formateur aan te stellen. Die moet over twee weken in beeld hebben welke coalitie op brede steun in de raad kan rekenen. De verwijzing naar de kerstdagen heeft volgens PvdA, CDA en WD niets te maken met het rapport van het bureau Intégis, dat moge lijk rond die tijd verschijnt, en ant woord geeft op de vragen over de handelwijze van ambtenaren en (oud-)wethouders in het project Scheldekwartier. Als het nieuwe college na de presentatie van dat rapport aantreedt, zouden de dan nog zittende wethouders T. Verha- ge (PvdA, verantwoordelijk voor het Scheldekwartier en voor perso neelszaken) en T. Croné (Partij Souburg-Ritthem, PSR) het kun nen toelichten. De andere wethou ders zijn dan al weg. C. Seijbel (CDA) is vorige week meteen opge stapt, E. Walrave (PvdA) vertrekt op 6 december. Als tijdelijk leider van de grootste fractie (8 van de 29 zetels) leidde Van Spaandonk zaterdag de bespre kingen over een nieuwe coalitie. In het anderhalf uur durende over leg op het stadhuis is unaniem be- De Vlissingse fracties hebben za- terdag anderhalf uur overlegd over de vorming van een nieuw gemeentebestuur. Zij hebben de regie gelaten aan de PvdA. sloten dat een onafhankelijk en er varen politicus van buiten Zeeland de basis moet leggen voor een nieuw college van burgemeester en wethouders. Gisteravond heb ben de andere partijen er in meer derheid mee ingestemd dat de Rot terdamse oud-wethouder Els Kuij- per (PvdA) deze taak op zich neemt. Van Spaandonk had haar en andere kandidaten voor zater dag al gepolst. „Wij hadden al na gedacht over de mogelijkheid van een informateur. Het is ook niet ge makkelijk om die mensen in een weekeinde allemaal te benaderen." Het voorstel om een informateur de wensen van de fracties te laten inventariseren, kwam van de Rechts Protestants Christelijke Unie (RPCU). „De opdracht aan de informateur is om te zoeken naar een bestuur dat breed gedra gen wordt door een stevige meer derheid van de gemeenteraad", verklaarde fractievoorzitter C. Ka- paan van de RPCU. De PvdA mocht van de anderen het voor touw nemen omdat de sociaal-de mocraten met acht zetels de groot ste fractie in de Vlissingse gemeen teraad zijn. „Dan is het politiek zui ver om de PvdA de regie te ge ven", stelde Kapaan. De informateur mocht niet uit Zeeland komen en de PvdA moest 'verder zoeken dan de eigen kleur', benadrukten Christenunie en SP. Van Spaandonk noemde het giste ren logisch dat hij bij een partijge noot is uitgekomen. „Wij zijn de grootste partij. We hadden ook zelf partijen kunnen zoeken om een coalitie te vormen maar we stemmen toch in met een informa teur." Daarmee is de PvdA wel ver genoeg gegaan, liet hij doorsche meren. Vlissingse fractievoorzitters, raadsleden en adviseurs meldden zich zaterdagochtend om tien uur bij de fietsenkel- der van het stadhuis voor coalitie-overleg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13