Blair: Westen is te timide jegens islam pzc Maandag 12 november 2007 1 1 Het Westen zou best wat meer tegengas mogen geven aan geweld door radicale moslims, en met name aan Iran, vindt de Britse oud-premier Tony Blair. foto Abedin Taherkenareh/EPA Britse ex-premier wil harde, internationale aanpak van Iran. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Britse ex-premier To ny Blair vindt dat het Westen zich veel te timide opstelt jegens de ra dicale islam en terrorisme. „Wij ne men voortdurend een half veront schuldigende houding aan en van uit zo'n houding kun je weinig uit richten", zegt hij in een vraagge sprek met het Israëlische dagblad de Jerusalem Post. „Een groot deel van de publieke opinie in het Wes ten zegt in feite dat wij het alle maal zelf hebben veroorzaakt, dat het onze fout is. Ik denk dat dat onzin is." De Britse betrokkenheid bij de strijd in Irak en Afghanistan heeft hem uiteindelijk het premierschap gekost. „Dat is een hard gelag", ver telt hij de Post. Blair is sinds afgelo pen zomer de speciale gezant van het Kwartet (Verenigde Staten, Ver enigde Naties, Europese Unie en Rusland) voor het Israëlisch-Pales- tijnse conflict. Hij is vooral belast met het helpen van de Palestijnen bij de opbouw van een effectief overheidsapparaat. In het inter view in de Post doet hij een aantal niet mis te verstane uitspraken. Zo waarschuwt hij dat de internatio nale gemeenschap met grote be slistheid en hard moet optreden te gen Iran. „De grootste fout die je in een dergelijke situatie kunt ma ken is te denken dat het met zacht moedigheid gemakkelijker zal gaan, maar dat is niet waar. Wat zij daar goed moeten weten is dat de internationale gemeenschap verenigd, sterk en vastbesloten is om te voorkomen dat het land in het bezit komt van kernwapens en dat zij stoppen met hun steun aan terrorisme." Blair zegt met nadruk dat hij wat het Midden-Oosten betreft 'niet denkt zoals andere Europeanen'. In zijn gesprekken met vertegen woordigers van Israël moet hij dat steeds uitleggen. „Ik heb alle be grip voor uw veiligheidssituatie", zegt hij dan. „Als ik u was zou ik op dat punt geen duimbreed toege ven. Van mij zult u daarover niets horen. Wat ik u wel zeg is dit: als een Palestijnse staat uiteindelijk in het belang is van uw veiligheid, dan moet u die staat mogelijk ma ken. Onder de juiste omstandighe den, dat wel, maar laat het gebeu ren. Doe niet of het u allemaal niets kan schelen." Hij waar schuwt dat scepsis een gevaarlijke kant heeft. Israëliërs zijn volgens hem geneigd te zeggen: 'Zestig jaar onderhandelen is op niets uitgelo pen en daarom zal het wel nooit lukken. Maar dat hoeft niet altijd zo te zijn'. Gevraagd of hij na wat er de afgelo pen paar jaar is gebeurd, de Israëli sche aarzelingen begrijpt, ant woordt Blair: „Absoluut. Ik ben net terug uit Amerika, waar ik kri tische vragen kreeg voorgelegd in de trant van: 'Zijn de Israëliërs wel serieus?' Ik zei dan: 'Probeer hun standpunt te begrijpen. Zij hebben zich teruggetrokken uit Gaza, zij hebben de nederzettingen daar ontmanteld en kijk eens wat er is gebeurd. Dus als wij tegen Israël zeggen dat wij willen dat het zich overal terugtrekt en de Palestijnen een staat geeft, dan zou iemand die in de schoenen staat van de Is raëlische premier zeggen: mmwa." Volgens Blair is de formule 'vrede in ruil voor grondgebied' als de kern van Israëlisch-Palestijnse on derhandelingen achterhaald. De vraag waar het om zou moeten 'Het is fout te denken dat het met zachtmoedigheid gemakkelijker zal gaan' draaien is: „Hoe weten wij dat een Palestijnse staat aan onze grenzen ook op lange termijn een serieuze vredespartner zal zijn?" Blair zegt dat de vredesconferentie in het Amerikaanse Annapolis, la ter deze maand, de Palestijnen 'een perspectief voor de politieke toekomst' moet verschaffen. Maar de in december in Parijs te hou den donorconferentie is ook be langrijk. Daar immers presenteert de Palestijnse regering een strate gie voor de middellange termijn voor een hervorming van het be stuur. Blair: „Als dat een goed plan is, en wij hebben een strategie voor de uitvoering ervan, dan zal dat een aantal zaken die in het ver leden zijn misgegaan, corrigeren." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Atheïsme 13 Stel: er is een voetbalclub die sinds jaar en dag in de competitie speelt. Op zekere dag zegt de trainer: 'Ik heb een idee: we verwijderen de doelen. In het vervolg spelen we voor de fun!' De KNVB kan wei nig anders dan deze club uit de competitie verwijderen... Henk Soepenberg Nederstraat 25, Middelburg Asielzoekerscentrum Ik ben stomverbaasd dat een asiel zoekerscentrum wordt vergeleken met een kamp (PZC, 5-11). Denk aan de beelden op de tv in bijvoor beeld Darfur. Dat zijn kampen. In 2001 heb ik in Sierra Leone in een vluchtelingenkamp 'gelogeerd'. Geen sanitair, geen elektriciteit, geen water, slecht wat water uit een pomp. Een kaarsje was de eni ge verlichting. Kinderen spelen met afval rond om het kamp. In ons land krijgen de vluchtelingen alle hulp die noodzakelijk is. Ga naar Soedan en zie met eigen ogen aan wat el lende is. Het woord kamp is over dreven. Doet me denken aan de TVveede Wereldoorlog. Ada Schipper Koudekerkseweg 41, Vlissingen Uitbreiding Verbaasd en eigenlijk best wel vreemd om op de ochtend van 10 november in de krant te lezen dat je buurman door bestuurders van de provincie Zeeland gewezen wordt op de mogelijkheid zijn 'camping' annex opvang voor sei zoenarbeiders uit te breiden op of tegen jouw eigendom, terwijl je hier zelf niets vanaf weet. Dit zegt genoeg over de werkwijze van bestuurders. R.C.M. de Gronckel 1 e Verkorting 8a, Axel Eilanden voor de kust Eilanden voor de kust in de belang stelling PZC 8-lt). Zou het nu on derhand niet het moment zijn dat politiek Zeeland/Nederland de schuttersputjes verlaat in de ont- polderkwestie? Nederland heeft een positieve en rijke historie met waterstaatswerken Haarlem mermeer, Zuiderzee, Deltawer ken). New Orleans en omgeving komt hier kijken om nieuwe ram pen na orkaan Katrina te voorko men. Aan de kusten van zuid- oost-Azië verdrinken nog elk jaar duizenden mensen vanwege onvol doende bescherming tegen het wa ter. We zijn toe aan een nieuw groot waterstaatsproject: eilanden voor de kust als antwoord op natuur compensatie Westerschelde-verdie- ping en als kustbescherming t.b.v. opwarming klimaat. Vlakte van Raan, Wielingen, Oostgat: nieuwe getijdenatuurgebieden, natuurlijke golfbrekers. De kosten gaan voor baten uit, nooit anders geweest. De politiek hoeft het project ei landen voor de kust alleen te toet sen op draagvlak, innovatie en exporteerbaarheid van projecterva ring, en verder deskundig bedrijfs leven aan het werk zetten, dat, net als nu in New Orleans, maar dan in Zuid Oost Azië voor onze toekomstige generaties hier veel werkgelegenheid biedt. Rob van Eijkelenburg Noordbolwerk 11, Middelburg Honing met PA's Op www.vwa.nl kunt u lezen dat de VWA inderdaad honing met verontrustend veel PA's heeft ge vonden (PZC 6-11). Kruiskruiden, en dan met name Jacobskruis- kruid, zijn bronnen van PA's, even als smeerwortel, klein en groot hoefblad en vele andere planten. Ze staan op lijst I van het Kruiden- besluit. PA's veroorzaken een ziekte die VOD heet en uiteindelijk ook kanker. VOD lijkt erg op sclerose, dat door alcohol wordt veroor zaakt. En net zoals u van uw eer ste borrel niet onmiddellijk sclero se krijgt, krijgt u ook geen VOD van uw eerste likje honing met PA's. Maar het ongeboren kind is er extra gevoelig voor. Echter, Sint [anskruid bevat geen PA's. Het is een hertshooiachtige en het enige dat het gemeen heeft men het asterachtige lacobskruis- kruid is de kleur en de grootte van de bloemetje: geel en ongeveer 2 centimeter. Marie P. Prins Rijnstraat 20, Oost-Souburg Vlissingen 5 De wethouders van Vlissingen lo pen direct of uiterlijk 29 december gewoon weg, boos! Dit divagedrag tart toch elk bestuurlijk fatsoen. Als overheidsdienaren zouden ze de lopende zaken behoren waar te nemen tot aan de overdracht van taken en bevoegdheden aan het nieuwe college. Maar nee, dit stel gaat riant betaald thuis zitten nik sen. Laat burgemeester Van Dok het maar uitzoeken. Bah, wat een onfatsoen. Jammer dat ze niet - zo als gewone werknemers- op hun luxe uitkering gekort kunnen wor den. Rob Swaak Statenhove 1-17, Middelburg Tobias Meijers Wat een grootheidswaanzin en wat vindt hij zichzelf weer belang rijk. Mag ik dhr. Meijers er even aan herinneren dat hij totaal niet wist waar hij mee bezig was? Hij wist niets van de projecten in Vlis singen en had daar ook totaal geen interesse in. Mag ik u nog even her inneren aan de vismijn, de berm- weg in Souburg, winkelcentrum Papegaaienburg? U wist niet eens waar het lag. Hij hield de hand op de knip. Lo gisch: als je niets uitgeeft, heb je ook geen schulden. Wat hij wilde? Dat iedereen naar hem opkeek en als je dat niet deed, werd je als een kleuter behandeld. Aan deze man is een groot acteur verloren ge gaan. Ik zou hem willen adviseren: wordt lid van een toneelvereni ging en ga daar de hoofdrol spe len. Ze zitten te wachten op men sen zoals u. Vlissingen heeft sterke bestuurders nodig met het hart op de goede plaats en veel daad kracht, en dat mist u aan alle kan ten, Marijke Huijsman, ex-onderneemster Kon. Wilhelminalaan 20, Vrouwenpolder Emergis Absurd, grotesk: Een psychiatri sche instelling, die met een acht tien man tellende delegatie afreist naar New York om daar een reeds lang bestaand ei van Columbus te herontdekken (PZC 9-11). Binnen de geestelijke/lichamelijke gezondheidszorg mag het bestaan van (neiging tot) hospitalisatie bij sommige cliënten/patiënten be kend worden verondersteld, een fe nomeen dat men middels socialisa tie en niet middels isolatie kan voorkomen. Ik vermoed zelfs, dat er al legio onderzoeken, artikelen en studieresultaten over dit onder werp bekend zijn. Dit 'werkbezoek' doet me denken aan een 'studiereis' naar New York en Balitimore van een Rotterdam se Raadscommissie voor Wijken en Buitenruimte d.d. september 2004, die ook transatlantisch 'veld onderzoek' gingen doen. De meerwaarde van dergelijke ini tiatieven? Een hoop extra kosten voor einduitkomsten, die men met gezond agrarisch verstand mo gelijk zelf nog wel kon bedenken, daaraan hoeven geen snoepreisjes verbonden te zijn voor deskundi gen ofbetrokkenen. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11