België valt van crisis in crisis Eén dag huisarrest voor Bhutto om demonstratie te voorkomen Studenten staken in Frankrijk Finland werkt aan strengere wapenwet Suu Kyi: junta wil verzoening Mars voor eenheid België pzc Zaterdag 10 november 2007 9 Vanachter het prikkeldraad spreekt Benazir Bhutto haar aanhangers toe. foto David Guttenfelder/AP Politieke onrust Pakistan De politieke spanning in Pakistan loopt op met het huis arrest van één dag van oppositieleidster Benazir Bhutto. Zij trekt de belofte van president generaal Pervez Musharraf in twijfel om parlementsverkiezingen te houden voor 15 februari. Protesten 9 nov, Rawalpindi: Massabijeenkomst (verhinderd) 13 nov: 'Lange mars' van Lahore naar Islamabad AFGHANISTAN Islamabad Lahore PA KIS Duizenden INDIA aanhangers QPJ van Bhutto fm Karachi in arrest 300 km Bhutto's eisen Afschaffen noodtoestand en herstel van grondwet Aftreden van president Musharraf als legerleider Verkiezingen in midden-januari Vrijlating van recent opge pakte advocaten en rechters nanterre - Franse universiteiten hebben het spits afgebeten in een golf van stakingen die Frankrijk de komende tijd zal treffen. Op twin tig universiteiten zijn de studen ten in staking gegaan tegen de ver zelfstandiging van de hogescholen waartoe het parlement deze zo mer besloot. Zij vrezen een verho ging van het collegegeld, concur rentie tussen universiteiten onder ling en meer invloed van het be drijfsleven op het onderzoek. De regering hoopt juist dat er door de verzelfstandiging meer geld be schikbaar komt en dat de universi teiten beter kunnen concurreren met het buitenland. Studentenprotesten zijn in Frank rijk doorgaans een voorbode voor meer stakingen. Volgende week staan acties tegen het versoberen van pensioenregelingen gepland. Dinsdag bij de spoorwegen, woens dag bij de Parijse metro en de ener giebedrijven EDF en GDF. Een week later demonstreren ambtena ren tegen het verdwijnen van ba nen in het onderwijs, bij de post en France Télécom. De stakingen stellen president Sar- kozy op de proef In het verleden sneuvelden talrijke hervormings plannen, omdat regeringen zich liet intimideren door de stakingen. yangon - Oppositieleidster Aung San Suu Kyi van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) heeft gis teren rechtstreeks met partijgeno ten gesproken. Liet was voor het eerst in ruim drie jaar dat de junta van Myanmar (Birma) een dergelij ke ontmoeting toestond. In het ge sprek zei Suu Kyi te geloven dat de junta zich wil verzoenen met de oppositie. Suu Kyi en haar partijge noten spraken elkaar een uur lang in een gastenverblijf van de junta in Yangon. Zij sprak ook met een vertegenwoordiger van de junta. De NLD won in 1990 de verkiezin gen, maar het leger zei de macht pas te zullen overdragen als er een nieuwe grondwet was opgesteld. Dat moet nog altijd gebeuren. Geen van de Belgische poli tieke partijen wil de forma tie van een regering voort zetten, zonder een knieval van de tegenspelers of for mateur Yves Leterme. België zit opnieuw in een die pe politieke crisis, de twee de van deze week. Woens dag liep de formatie al stuk over het splitsen van een kiesdistrict. Koning Albert lijmde de zaak zelf door de grootste struikelblokken van de onderhandelingstafel te ha Vijfduizend aanhangers aangehouden voor begin van protestmars. ISLAMABAD - De Pakistaanse poli tie heeft gisteravond het huisarrest van oud-premier Benazir Bhutto opgeheven. Het arrest was gisteren ingesteld om te voorkomen dat zij een betoging kon leiden tegen de noodtoestand die president Pervez Musharraf heeft ingesteld. Bhutto werd tegengehouden toen zij met een auto haar huis in Isla mabad probeerde te verlaten op weg naar de antiregeringsdemon- stratie in de nabijgelegen garni zoensstad Rawalpindi. Zij riep, om ringd door aanhangers, de twee honderd agenten met een mega foon op haar zijde te kiezen, maar de blokkade bleef in stand. „Mijn strijd is voor de mensen van Paki stan, voor hun rechten en voor een einde van de dictatuur", zei de oppositieleidster. Bhutto werd teruggestuurd en kreeg van de politie een schrifte lijk bevel om thuis te blijven. Kort nadat de ex-premier vorige maand in Pakistan terugkeerde na jaren ballingschap werd een bloedi ge aanslag op haar gepleegd. Zij bleef ongedeerd, maar bijna 140 mensen kwamen om het leven. ANALYSE door Max Steenberghe len. Een commissie van wijze man nen zou de problemen rond het kiesdistrict en de staatshervor ming moeten oplossen. Daardoor zou formateur Leterme zelf alsnog snel een regering in elkaar kunnen zetten. Een noodzaak voor de een heid van het land en de geloof waardigheid van België, aldus de vorst. De belangrijkste Vlaamse partner, De Verenigde Staten veroordeel den het huisarrest van Bhutto scherp. „Voormalig premier Bhut to en andere partijgenoten moe ten bewegingsvrijheid krijgen en alle demonstranten moeten wor den vrijgelaten", zei woordvoerder Gordon Johndroe van de Nationa le Veiligheidsraad. Ongeveer vijfduizend aanhangers het kartel van Leterme's CD&.V en het nationalistische N-VA, wei gert nu echter te praten als Leter me zelf geen garantie geeft dat er toch een stevige staatshervorming komt. Dat was de belangrijkste be lofte aan de kiezer. Aan Waalse kant wordt juist een Vlaams gebaar geëist om het ver trouwen in elkaar te herstellen na de scheuring van woensdag. Zon der zo'n knieval blijven de Waalse liberalen thuis. CD&V/N-VA pein zen daar niet over. De situatie zit muurvast. Als een gesprekspartner water bij de wijn doet, zal hem onmiddellijk kiezers bedrog worden verweten. Vlaams Belang hoopt op nieuwe verkiezin gen, wat de partij ongetwijfeld van Bhutto werden aangehouden voordat de geplande demonstratie zou beginnen. De politie sloot de belangrijkste wegen naar Rawal pindi af Tweehonderd mensen lap ten het demonstratieverbod aan hun laars en gooiden met stenen naar de politie. Die greep met har de hand in en arresteerde tiental len demonstranten. winst zal opleveren, maar dat maakt een nieuwe formatie hele maal ondenkbaar. Grondwettelijk kunnen er ook geen verkiezingen komen tot de kwestie rond het kiesdistrict is opgelost, maar dat zit er dus niet in. De ommezwaai van CD&V, die donderdag nog achter Leterme en de koning stond, is de zoveelste in de formatie die vandaag zijn zesde maand ingaat. Standpunten veran deren per uur. Gistermiddag vlo gen de Walen elkaar opeens in de haren: volgens de socialisten heul den de liberalen met de Vlamin gen en hadden zij meegewerkt om de eerste crisis in scène te zetten. Spectrum: er is nooit nagedacht over België Maatregel had bloedbad op school in Tuusula niet voorkomen. helsinki - De Finse regering heeft naar aanleiding van het bloedbad dat de 18-jarige scholier Pekka-Eric Auvinen woensdag aanrichtte op een middelbare school in Tuusula, besloten de wapenwet aan te pas sen. Als het aan de regering ligt, moet een Fin voortaan minstens 18 jaar zijn om een wapen te kun nen kopen. Tot dusverre was de minimumleeftijd 15 jaar. Minderjarigen mogen onder de nieuwe wet overigens nog wel wa pens hanteren, maar alleen onder toezicht van een ouder. Wanneer het parlement de wet in behande ling neemt, is nog niet duidelijk. Dit heeft het Finse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. Na de Verenigde Staten en lemen telt Finland de meeste wapens per hoofd van de bevolking. Zo'n 650.000 mensen hebben een wa penvergunning. Dat komt neer op zo'n 13 procent van de bevolking van 5,2 miljoen. Finnen hebben meestal een wapen om te kunnen jagen. Uit een eerste politieonderzoek is gebleken dat Pekka-Eric Auvinen zeker 69 schoten heeft gelost. De acht slachtoffers werden in het hoofd en of de borst geschoten. Enkele slachtoffers kregen wel twintig kogels op zich afgevuurd. Pekka-Eric richtte het bloedbad aan met een .22 kaliber pistool, waarvoor hij op 19 oktober, als lid van een schietclub, een vergun ning had gekregen. Onder de doden zijn de 61-jarige vrouwelijke rector van de school, een 43-jarige aan de school verbon den verpleegkundige en een 25-ja- rige student. De overige vijf slacht offers zijn leerlingen in de leeftijd van 16 tot 18. Finland heeft naar aanleiding van een bloedbad op een school, be sloten de wapenwet aan te scher pen. De wet had het bloedbad niet kunnen voorkomen. brussel - In Brussel wordt zondag 18 november een mars gehouden voor de eenheid van België. De organisatie heeft gisteren alle Belgen opgeroepen om hun 'ver knochtheid' aan België kenbaar te maken. Ffet moet een vreedzame mars worden 'ten behoeve van 's lands eenheid', aldus de organisatoren. Na afloop wordt een petitie voor de eenheid van België, die gisteren 125.000 handtekeningen telde, overhandigd aan de overheid. De mars is een reactie op de moei zame vorming van een nieuwe re gering. De Vlaamse meerderheid eist staatshervormigen die meer recht doen aan de verhoudingen in het land. De Walen willen daar niets van weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9