de nieuwe industriële revolutie? De basisgedachte: 'Afval Voedsel' j v17 PZC Zaterdag 10 november 2007 Let's Cradle: Cradle to Cradle (CiC) staat voor duurzaam produceren van wieg tot wieg. Volgens C2C-adepten staan we aan de vooravond van een nieuwe industriële revolutie, waarin ooit alles herbruikbaar zal zijn. Een win-win-concept voor de milieuactivist én de multinational? door Ron Buitenhuis illustratie Ruben L. Oppenheimer Iedereen heeft het er over: Bill Gates, de paus, Oprah Winfrey, politici van China tot Amerika, topmanagers van Ford en Nike, de directies van Schiphol en Océ, beleggers van het ABP, wethouders in Almere en Venlo. Duurzaamheid is het absolute toverwoord. De opmars van het Cradle to Cradle-con cept - een kringloop van 'wieg tot wieg' - lijkt dan ook niet meer dan logisch. Wat twee jaar geleden begon als een visie van de Duitse chemicus Michael Braungart en de Amerikaanse architect William Mc- Donough op duurzaam ontwerpen en pro duceren, is inmiddels in de hoofden en in de harten van honderdduizenden mensen geslopen. Niet alleen bij milieuactivisten en natuurbeschermers. Juist ook bij de multinationals, fabrikanten en onderne mers. Dat alleen maakt het al uniek. Voor het eerst kunnen twee, op veel fronten ge zworen tegenstanders elkaar de hand rei ken in een idee waar ze beiden beter van lijken te worden. 'We moeten niet minder consumeren, maar juist méér'. Dat klinkt provocerend in tijden waarin de wereld zich zorgen maakt over klimaat, milieuvervuiling en uitputting van natuurlijke voorraden. Maar Braungart en McDonough willen met hun C2C-concept bewijzen, dat econo mische groei helemaal niet ten koste hoeft te gaan van het milieu. De visie oogt simpel. We moeten uitslui tend nog intelligente producten ontwer pen, gemaakt van volledig afbreekbare ma terialen, die we steeds weer terug kunnen geven aan biologische of technische kring lopen. Veilige restproducten worden zo weer voedsel voor natuurlijke organismen. Stoffen die niet afbreekbaar zijn, moeten hoogwaardige grondstof zijn voor nieuwe producten in de technosfeer. Als je er dan ook nog voor zorgt dat er tijdens de fabri cage geen schadelijke afvalstoffen ont staan, heb je een kringloop waarin niets verloren gaat. Dat klinkt utopisch, maar eerste aanzetten stemmen hoopvol. Zo is het boek Cradle to Cradle niet van papier, maar van biologisch afbreekbaar kunststof gemaakt dat nadien opnieuw als glossy kan worden gebruikt. Ook de inkt kan wor den gescheiden en, anders dan bij papier- inkt, opnieuw als inkt dienst doen. Om het milieu leefbaar te houden zijn fabrikan ten en consumenten de laatste decennia vooral bezig met producten 'minder slecht' te maken. We kiezen voor schonere grondstoffen, het zuiniger maken van het product in gebruik en het optimaliseren voor recycling. Ofwel: doe meer met min der om de schade te beperken. Maar dat leidt in de meeste gevallen nog altijd tot groeiende afvalbergen en vervuiling, zeg maar het productiemodel van Cradle to Grave (van wieg tot graf). materialen meer verloren gaan. Ford heeft in Amerika nu een milieuvrien delijke fabriek die alleen al 35 miljoen dol lar per jaar bespaart doordat afval- en re genwater gezuiverd worden door groene planten op de daken. Nike heeft een sport schoen, geproduceerd zonder milieubelas tende looi- en lijmstoffen, die na gebruik snel demonteerbaar en volledig recycle baar is. In Nederland moeten er te zijner tijd rond Almere 60.000 nieuwe woningen worden gebouwd volgens het C2C- principe. En het distributieknooppunt Venlo en de Flor- iade in Noord-Limburg krijgen in 2012 een compleet C2C-aanzien. McDonough is inmiddels een graag gezie ne gast op het Witte Huis, want zijn mi lieustrategie pleit niet voor versobering en minder consumptie, integendeel. Consu mentisme, overvloed, economische groei en een schoon milieu gaan er hand in hand, en daar hebben Amerikanen als geen ander oren naar. De Maastrichtse professor Pirn Martens, hoogleraar Duurzame Ontwikkeling, doet het pijn aan de oren. Hij waarschuwt juist voor ongebreideld consumentisme. „Met een aantal succesvolle projecten ontketen je nog geen industriële revolutie. We moe ten niet alleen duurzaam produceren, we moeten ook onze leefstijl aanpassen. We kunnen niet op deze schaal doorgaan met het verbruiken van grondstoffen en belas ten van het milieu. Het Cradle to Cradle- concept heeft zeker potentie, maar er wordt volgens mij wel erg vroeg gejuicht." Neem de witte reflectorpaaltjes langs de weg. Ze worden gemaakt van oude petfles- sen of autobanden. Dat lijkt op perfect re cyclen. Maar door het weer en UV-licht worden de paaltjes snel bros en vaal. Daar bij sijpelen zwavel en andere schadelijke stoffen de berm in. Na enige tijd gaat het paaltje alsnog het stort op. Het eindresul taat: niet de terugwinning van nuttig mate riaal, maar de verspreiding van gifstoffen en het verspillen van hoogwaardig materi aal. Geen re-cycling maar down-cycling. Braungart en McDonough dagen de we reld uit om producten, maar ook gebou wen en steden, intelligenter te ontwerpen en om productieprocessen schoon en voor al 'eco-effectief in te richten, met als uit gangspunt de basisgedachte 'Afval Voed sel'. Puttend uit hun ervaringen met het (herontwerpen van producten, proberen ze te bewijzen dat eco-effectiviteit hét ant woord is. Een win-win-concept, voor zo wel de milieuactivist als ook de fabrikant/ ondernemer. Staan we aan de vooravond van een nieuwe industriële revolutie? Die vraag komt te vroeg, maar het is onmiskenbaar dat de kring van opdrachtgevers met de dag groeit: van mul tinationals als Ford, Unilever, Nike, meu belgigant Herman Miller, BP en BASF tot een land als China, waar zes nieuwe, volle dig op C2C gebaseerde steden gaan verrij zen. Het officiële Chinese regeringsbeleid richt zich al deels op een circulaire econo mie, waarin geen grondstoffen, energie en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89