een België une Belgique ein Beigien 3 Talen, 3 Langues, 3Sprachen, 'Gewoon je werk doen, alledrie de talen leren en verder niet zeuren' v15 PZC Zaterdag 10 november 2007 Een pro-Beigië sticker in drie talen. hoofd en hart oplossen, niet met de vuisten." Filip Bauer, lopend door de Lidl: „Laten we wat po sitiever denken, dan komt de oplossing vanzelf. En dat is: gewoon je werk doen, allemaal alledrie de ta len leren en verder niet zeuren." Joseph Miessen, bij de smid: „Het draait om de eco nomie, zeggen ze. Heeft iemands uitgerekend wat een splitsing kost? En wat moeten we met de ko ning?" Door naar de hoofdstad, naar Eupen. Met weer een Lidl, en Domenico: „Zwitser land, Italië er zijn genoeg landen met een twee-, drie- of vierdeling. Laten we daar eens kijken." Veronique: „Splitsen kan niet, al was het uit respect voor onze ouders. Hoeveel bloed is er vergoten op Belgische grond, voor onze vrijheid en eenheid? Dat mag niet verwateren in ruzie." Op de markt, Richard: „Elke vakantie gaan alle Wa len naar de kust en de Vlamingen naar de Arden nen. We hebben elkaar nodig en dat weten we. Het is een huwelijk: er wordt gemopperd, maar elke avond is het toch samen onder de wol." Bij het parlementsgebouw, Johan: „Een splitsing zal nooit komen, dat is te extreem. Maar wel is duide lijk dat er iets moet gebeuren. België is een bestuur lijk monstrum, wij bestaan uit noodoplossingen en compromissen. Er is nooit nagedacht over dit land." Dat klopt. Splitsing is te zot om serieus te nemen, maar de staatsinrichting is eveneens een Belgen mop. Niet uit te leggen. België is bestuurlijk onbe grijpelijk. Het is niet gegroeid, maar gemaakt. Fou ten zijn niet verbeterd, maar worden elke keer gere pareerd. Met lapmiddelen. Het heeft een federaal parlement, daarnaast drie ge westen, met elk een eigen parlement en minis ter-president en drie gemeenschappen, vier taalge bieden, plus kantons, provincies en arrondissemen ten. Allemaal met eigen besturen, eigen taken en ei gen regels. Af en toe komt het Duitstalige erbij, dan weer niet. Het Duitse deel heeft een regering, een parlement en een gewestraad, maar het is geen gewest. De ge westbevoegdheden worden uitgeoefend door het Waalse gewest. Dat heeft een deel van die bevoegd heden weer overgedragen aan de Duitse taalge meenschap, die daarom anders in elkaar zit dan de Waalse taalgemeenschap. De Duitstalige regering telt één ministerie, met drie ministers, maar de Waalse gewestregering heeft er daarvan een van tafel gedwongen zodat de coalities in Wallonië en Eupen samenvallen. Bent u er nog? Toegegeven, dan lijkt een splitsing niet vreemd. Vooral niet van Vlaamse zijde. Er zijn bijna twee keer zoveel Vlamingen als Walen: 6 te gen 3,5 miljoen. In Vlaanderen wordt meer dan tweederde van het geld verdiend, dat steunend en kreunend naar de Walen wordt overgemaakt. Dat is zonde, vinden ze in Vlaanderen, het Vlaams Belang voorop. Laat die Walen zelf maar werken (Het werkloosheidspercentage in Wallonië is 16, het hoogste van Europa). Dus werd er weer geroepen om splitsing, maar dat kan echt niet. Inderdaad: wat te doen met de ko ning? En Brussel? Het zal geen Jerusalem worden, maar er is nog zoveel meer. Knokke. De snelwegtol. De zorg. Met daarenboven de verplichting van het goede fatsoen: je hoort voor elkaar te zorgen. Moet je het serieus nemen? De kranten analyseer den het even, maar gingen al snel weer over op de berichtjes hoe België en Brussel opdoken op eBay, dat wedden op een splitsingsdatum een misdaad te gen de staat blijkt. Er zijn cijfers, maar die zeggen niks. De ene keer is 65 procent voor splitsing, de andere keer wil 90 procent dat alles blijft zoals het is. Het volk zelf spreekt zwijgend. Ze hangen hun vlag gen voor de ramen, zetten hun handtekening. Een lijst van vakbonden telt 60.000 namen. Dat is niks vergeleken bij de ware stem van het volk: Marie-Claire Houard. Een doodgewone Bel gische madam, ze is 45, moeder van twee meiden, pensioenambtenaar in Luik. Maar ook de onge kroonde koningin van de eenheid. Ze startte een pe titie en kreeg 125.000 krabbels. Heel, heel eerlijk gezegd kijkt ze niet eens op van het succes. „Splitsing is zo evident iets wat alleen bij politici leeft, dat kan nooit gedragen worden door de bevolking. Weinig van wat mij en anderen bezig houdt, komt in de Kamer terecht, maar wat hier ge beurde was gewoon bizar. Het ging te ver." Ze wilde iets doen. Maar wat? Een site? „Al surfend stuitte ik op een site met standaard-petities. Spon taan tikte ik een thema in: de eenheid van België. Grapje. Ik sta altijd vroeg op, dit was om half zes. Twee uur later hadden tweeduizend mensen gete kend. Een paar uur later waren er weer duizenden bij." Marie-Claire had raakgeschoten. „Totaal onbewust", roept ze, nog stééds ver baasd. „Ik doe niet aan politiek, hou niet van politiek en dit is ook geen po litiek. Ik wil niets, niets zeggen, niet regeren, ik wil alleen laten zien dat ik van mijn land houd. Van de Vlaamse kust en de Waalse Ardennen. Ik wil niet kiezen." Het succes is niet te stuiten. Mensen tekenen op pa pier, op internet, per sms. Ze krijgt honderden enve loppen per dag. Haar echtgenoot zit ze thuis open te ritsen. „Ik heb iets geraakt", zegt ze voorzichtig. In vier weken tijd kreeg ze ook nog eens 250.000 eu ro bijeen voor een huis-aan-huismailing. Alles gaat in een pot, alles gaat naar de actie die poli tici vraagt zich te richten op de werkelijke proble men. Ze heeft, werkelijk waar, 4,5 miljoen flyers klaarliggen, en toestemming voor een eindmars op 18 november door Brussel. Daarna geen politiek. Wel, beloofd aan haar doch ters, een cursus Nederlands. „Daar kan ik niet meer omheen." En ja, ook volgens haar blijft België na tuurlijk bestaan. „Dit land is uniek, te mooi om op te geven." Of, om met johann uit Eupen te spreken: „Dit land moet blijven bestaan, al was het alleen juist om die splitsingsgedachte. Dat is uniek, dat kom je nergens tegen. Elkaar haten, maar niet heus. Dat is België."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87