is klaar met leven 'Mensen draven maar door en de dood... ach, dat zien we wel' v12 Zaterdag 10 november 2007 PZC Tiny Muskens 11 december 1935: Tiny Muskens wordt geboren in Elshout 1956 -1962: priesteroplei ding op grootseminarie in Haaren 1962: Muskens wordt gewijd als priester van het bisdom Den Bosch 1966 -1969: Studie missiolo- gie aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen 1970 -1978: Secretaris van de Indonesische bisschoppen conferentie in Jakarta. Hij werkt aan verschillende stan daardwerken over de geschie denis van de katholieke kerk in Indonesië 1978 -1994: Rector van het Nederlands College in Rome, de uitvalsbasis van de Neder landse bisschoppen 1994 - 2007: Bisschop van Breda 2004: Publicatie autobiogra fie Wees niet bang 2007: Publicatie boek Op maat tot eeuwigheid 1 december 2007: Afscheids- viering in de Sint Antoniuska- thedraal in Breda 2 februari 2008: Intrede als monnik in het klooster van de benedictijnen in Teterin- gen Bisschop Muskens Bisschop Tiny Muskens (71) van Breda heeft zijn ambt neergelegd. Paus Benedictus aanvaardde onlangs zijn ontslag. Twee keer werd Muskens getroffen door een herseninfarct. Sindsdien is hij eerder moe, zijn drakke bestaan als bisschop wordt hem te zwaar. Hij trekt zich terug in een klooster. „Ik verlang naar de eeuwigheid." door Carine Neefjes foto's Phil Nijhuis Gewichtheffen doet de bis schop niet meer, wel rek- en strekoefeningen. Iedere och tend, om kwart voor zeven. Daarna maakt hij zich klaar voor het gebed in zijn privékapel, een klei ne, intieme ruimte, compleet met kansel en gestoffeerde kerkbanken. Samen met de twee dames uit zijn ambtswoning, viert hij hier de eucharistie. Dan kan de dag be ginnen, bisschop Muskens is wakker. Hij ontvangt in zijn statige werkkamer. Overal ligt leesvoer: nationale en interna tionale kranten, een uitpuilende boeken kast met drieduizend exemplaren: van de Bijbel naar Turks Fruit tot en met het com plete werk van A.F.Th, van der Heijden. Alles moet weg, als de bisschop straks zijn intrede doet in het klooster van de bene dictijnen in het Brabantse Teteringen. Daar, in een bescheiden kamer met bed, tafel, stoel en een boekenkast, is geen plaats voor bezit. Met pijn in het hart neemt hij afscheid van zijn boeken. De monnik Muskens wil niets liever. Ver weg van het aardse leven, wil hij zich in rust, stilte en gebed voorbereiden op de dood. „Ik ben klaar met het leven", zegt hij vastberaden. Het klinkt alsof u al op uw sterfbed ligt. „Nee hoor, integendeel. Ik heb de energie om een nieuw leven te beginnen. Een gees telijk leven. Ik voel een sterke drang om mij volledig te wijden aan God. Om het le ven in eeuwigheid voort te zetten. Na de dood wil ik in Hem voortleven. Dat maakt mij gelukkig. In mijn werk als bisschop ben ik voortdu rend aan het rondrennen. Van een kerk dienst naar een internationale conferentie en tussendoor moet ik ook nog allerlei pa rochies bezoeken. In die hectiek kan ik de volledige toewijding tot God niet opbren gen. Eigenlijk zou iedereen zich moeten voorbe reiden op de dood. Mensen draven maar door en de dood... ach, dat zien we wel. Wie het leven in eeuwigheid Omarmt, als het ware vriendschap sluit met de dood, wordt ook gelukkiger in het heden. De angst voor de dood verdwijnt." Een jongensdroom gaat in vervulling: als kind wilde u al monnik worden. „Ja, sommige monniken uit dit klooster ken ik nog uit mijn jeugd. Ik zat op het se minarie en moest een keuze maken: door leren voor priester of monnik worden. De rust, de stilte en het gebed, de discipline van het kloosterleven, trokken mij zeer aan. Eenmaal tijdens een bezoek in het klooster, sloeg de twijfel toe. Opeens besef te ik dat ik het geloof eigenlijk wilde delen met andere mensen. Er ontstond een be hoefte om op de kansel te klimmen en te preken, de mensen toe te spreken. Toen heb ik besloten om priester te worden." Die drang om zijn mening te verkondigen, heeft hem tot een nationale beroemdheid gemaakt. Nadat hij jarenlang als priester in het buitenland werkte, onder meer in In donesië en Italië, zet Muskens in 1994 weer voet op Nederlandse bodem. Hij wordt bisschop van Breda en geldt sindsdien als hét progressieve geluid bin nen de katholieke kerk. Muskens toont be grip voor armen die een brood stelen, wil het verplichte celibaat voor priesters af schaffen en pleit voor het verstrekken van condooms in Afrika om aids te voorko men. Ideeën die haaks staan op de leer van de katholieke kerk. Heeft u wel eens ruzie met de paus gehad „Nooit, ook niet met zijn voorganger paus Johannes Paulus II. Ik heb zelfs nooit een boze brief uit Rome gekregen. In de katho lieke kerk kan je meer zeggen dan men denkt. Ie kan een discussie in gang zetten, zonder dat je meteen gelijk krijgt." U bent wél teruggefloten door de bisschop pen. Toen u in 1999 pleitte voor het verstrek ken van condooms in Afrika, veegde de meer derheid van de Nederlandse bisschoppen uw idee van tafel. „Zij waren het niet met mij eens. Dat ge beurt wel vaker. Dat weerhoudt mij er niet van voortdurend aandacht te vragen voor het aidsprobleem. Dagelijks overlij den zesduizend mensen als gevolg van de ze ziekte. Kijk, hier op de revers van mijn pak, draag ik een speld die de internationa le strijd tegen aids symboliseert. Op elk van mijn vier kostuums heb ik zo'n ding. Overal waar ik kom, krijg ik daar positieve reacties op. De bisschoppen, nee, die zeg gen daar nooit iets over. Dat kan mij niets schelen. Zoals een Belgische collega het zegt: ik doe aan vooruitziende ongehoor zaamheid." Toch tekende u destijds het document waarin bisschoppen condoomgebruik verbieden. Het geloof is sterker dan uw opvattingen. „Ja. De solidariteit met de kerk wint van mijn persoonlijke mening. Voor een bui tenstaander is het misschien moeilijk te be grijpen, maar uiteindelijk gaat de liefde voor God boven alles. Het gevoel dat je ze ker weet in Gods handen te zijn, dat is de band die je voelt. Uit liefde voor het geloof laat ik sommige principes varen, maar wél in de veronderstelling dat ik vroeg of laat toch gelijk krijg. Nu is de tijd nog niet rijp voor verstrekking van condooms. Er moet een derde Vaticaans concilie (een wereld wij de bisschoppenvergadering, red.) komen, zodat we nieuwe afspraken kunnen maken over aidsbestrijding. Het probleem is echter dat het wel een eeuw kan duren voordat er weer zo'n concilie wordt gehouden! Die traagheid waarmee je binnen de kerk veranderingen kan door voeren, kan mij soms irriteren. Dit is de kracht, maar ook de zwakte van de kerk." Had u niet beter leider van een politieke par tij kunnen worden? Dan had u geen last van dat strakke keurslijf van de kerk. „Ik had meer ruimte gehad voor mijn idee ën, maar minder invloed. Een bisschop met omstreden opvattingen maakt meer indruk dan een leider van GroenLinks." Een andere persoonlijke missie is zijn toe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84