tot grote renner v11 PZC Zaterdag 10 november 2007 'Het moet wel waaien...' Het boek 'Het moet wel waaien...', met als ondertitel 'een eerbetoon aan de Zeeuw se ronde' bestaat uit twaalf hoofdstukken. Daarin wordt aan de hand van interviews de geschiedenis van de Internationale Ronde van Midden-Zeeland, later de Delta Profronde geheten, be schreven. Bovendien is aan dacht besteed aan de vrijwilli gers, de drijvende krachten ach ter de ronde. Verder bevat het boek uniek fotomateriaal, afkomstig uit persoonlijke archieven van ren ners en betrokkenen. Auteur is wieleriiefhebber Sjaak den Herder uit Middel burg. Samen met de (sportre dactie van de PZC werd het boek samengesteld. De uitgave werd mede mogelijk gemaakt door Delta en de Provincie Zeeland. Het boek sluit een periode af. Na 47 edities krijgt de klassie ker een andere opzet. Volgend jaar gaat de Profronde samen met het OZ Wielerweekend en ontstaat een driedaagse. Uitgever van het boek is Vèrse Hoeven uit Raamsdonksveer. De prijs van het boek bedraagt 12,50 euro. ISBN: 9789075703 12 2 quetil en Henk Nijdam naar het Faema van Rik van Looij." Aan het profavontuur kwam evenwel snel een einde. „Ik was in mijn ama- teurtijd voor een Brabantse koers met Jo de Haan in een gezin blijven slapen en na afloop ben ik met één van de dochters aan de rol gegaan. We kregen verkering, moesten gaan trouwen en in drie jaar hebben we twee jongens gekregen. Dat gebeurde in de periode die belangrijk was voor mijn carrière als renner. Ik verdiende als fullprof bij Pelforth niet genoeg om mijn gezin te onderhouden. Soms werd ik opgebeld, moest ik voor een koers op het vlieg tuig stappen en naar Zuid-Frankrijk af reizen, maar ik moest het geld voor de reis zelf voorschieten. Ik zag het op den duur niet meer zitten." Zes maanden na zijn debuut als prof gooide Verstraete de racefiets voor goed in de schuur. Hij was 25 jaar jong, ging als ijzervlechter in de bouw wer ken totdat hij op vijftigjarige leeftijd werd afgekeurd. Hij reed na dat ene profjaar nooit meer een koers. „Ik kon niet leven voor mijn sport zo als ]an Janssen dat deed. Die leefde als een pater. Ik dronk graag een biertje of een wijntje en wilde niets van mijn jonge leven missen. Als we een koers in het buitenland reden, was ik een van die renners die 's avonds uit het raam kroop om de stad in te gaan." Met de discipline nam Verstraete het soms ook niet zo nauw. Zo won hij, in zijn amateurtijd, de Patrijzenjacht in Colijnsplaat niet in het shirt van zijn sponsor Lokomotief, maar met Fiat op het shirt, omdat Gerrit Luyk, een be vriende cafébaas uit Goes, hem dat had gevraagd. „Dat was nog niet zo erg ge weest, als na de koers Sjoukje Dijkstra niet aan de finish had gestaan. Zij was daar op vakantie, denk ik. En ze ging met de winnaar op de foto. Die foto van Sjoukje naast mij, in mijn shirt van Fiat, haalde de landelijke kranten, maar mijn sponsor was woedend. Het kwam me op een boete van 2500 gul den te staan, die overigens werd be taald door Luyk." De vrijbuiter, zoals hij alom bekendstond, verkoos na zijn debuut bij de profs al op zijn 25e jaar de zekerheid van een vaste baan boven de uitdaging om roem te verwerven in de wielersport. „Op de dag voordat het Nederlands kampioenschap in Zand- voort werd gereden, deed ik mee aan een koers in Brabant. Het werd niet wat ik ervan had verwacht. Ik reed als een strijkijzer op die dag en ben niet meer doorgereden naar het NK. Het was ineens afgelopen, van de ene op de andere dag. En ik heb er nooit meer naar verlangd om nog wielrenner te zijn." Miel Verstraete, die eigenlijk Emanuël heet („maar in de koers werd ik al snel Miel genoemd en dat is zo gebleven"), stopte vanwege zijn gezondheid op zijn vijftigste met werken in de bouw. Hij is vader van twee zonen: Freddy (van i960) en Emanuël (Mano, van 1963). Soms duikt hij nog op in de wie lersport, als sponsor bij wedstrijden voor trimmers. Maar vaak ook als geno digde in de Ronde van Midden-Zee land. „Ze zijn me nooit vergeten als eerste winnaar." Miel Verstraete met Sjoukje Dijkstra. De foto kwam hem duur te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83