Buitenland Saakasjvili geeft ambt op Gesluierd in Kopenhaagse homobar Navo ziet nog weinig animo voor Isaf Belastingdienst PZC Zaterdag 10 november 2007 7 de hoge venen - In België is gisteren de eerste sneeuw van het jaar is gevallen op de Hoge Venen. foto Peter Schols/GPD Oppositie wil krachten bundelen bij verkiezing van nieuwe president. TBILISI - De Georgische president Michail Saakasjvili legt op 22 no vember zijn ambt neer. Nieuwe presidentsverkiezingen heeft hij voor 5 januari aangekondigd. Op die dag wordt de noodtoestand waarschijnlijk beëindigd. De oppo sitiepartijen hebben opgetogen ge reageerd op het besluit van Saakasj vili de presidentsverkiezing in ja nuari te houden en niet, zoals ge pland, pas in het najaar van 2008. „Dit is een zege voor het volk. Een enorm succes dat op 5 januari zijn beslag moet krijgen. Het is ondenk baar dat Saakasjvili wordt herko zen", zei Giorgi Tsagareishvili van de Beweging voor een Verenigd Georgië. De grondwet van Georgië bepaalt dat het zittende staatshoofd uiter lijk 45 dagen voor een presidents verkiezing op moet stappen. Na dat Saakasjvili woensdag de nood toestand afkondigde was de grond wet echter buiten werking gesteld. De oppositiepartijen eisen in spraak bij de samenstelling van de centrale kiescommissie. Verder ver langen zij dat de noodtoestand zo snel mogelijk wordt opgeheven. Van een nieuwe president ver wacht de oppositie dat hij hervor mingen doorvoert zodat Georgië een echte parlementaire democra tie wordt. De autoriteiten hebben de leider van de oppositionele Arbeiderspar tij, Shalva Natelashvili, aange klaagd wegens spionage en samen zwering in een poging de regering omver te werpen. Hij zou daartoe hebben samengewerkt met Russi- ITV Hoewel hij de grondwet buiten werking stelde, houdt president Saakasjvili zich toch aan de re gels door 45 dagen voor de ver kiezingen af te treden. sche diplomaten. Natelashvili's wo ning is doorzocht. De tien oppositiepartijen willen gezamenlijk één kandidaat te stel len om zo de kans op een overwin ning te vergroten. De leider van de partij Nieuwe Rechten, Davit Gam- krelidze, heeft zich als presidents kandidaat gemeld, net als Gia Mai- sashvili, leider van de Partij voor de Toekomst. De steenrijke zaken man Badri Patarkatsishvili liet we ten ook wel staatshoofd te willen worden. Hij financiert de protest beweging tegen Saakasjvili. Opposi tiepartijen zijn echter huiverig om hem te steunen vanwege zijn mo gelijke criminele verleden. Op verkiezingstournee met omstreden Deense moslima Abdol-Hamid. door onze correspondent Windy Kester kopenhagen - In homobar Vela in de hoerenbuurt van de Deense hoofdstad Kopenhagen stapt een langgerokte, gesluierde vrouw bin nen. Een zucht van verlichting gaat door het café: ze is er! „Gezel lig", roept Asmaa Abdol-Hamid uit, terwijl zij de gastvrouw om armt. Een vriend begroet zij door haar hand op haar hart te leggen. „Sommige mensen houden niet van zoenen, bij mij loopt de grens al bij het geven van een hand", is de verklaring van de 25-jarige van oorsprong Palestijnse politica die als vijfjarige met haar ouders, broer en zusjes als politiek vluchte ling naar Denemarken kwam. Zij is kandidaat voor de extreemlink se, voormalig communistische, par tij Enhedslisten en na de verkiezin Asmaa Abdel-Hamid gen van volgende week wellicht de eerste vrouw met een hoofddoek op in het Deense parlement. Haar beslissing de landelijke poli tiek in te gaan, heeft voor tumult gezorgd. Extreemrechts ziet een sa menzwering van fundamentalis ten die het parlement willen over nemen. De populistische Deense Volkspartij twijfelt openlijk aan haar geestelijke gezondheid en de doodsbedreigingen stromen bin nen. „Het is heel heftig geweest", geeft Abdol-Hamid toe. „Maar religie en politiek zijn twee verschillende dingen. Ik laat mij niet mijn demo cratische recht om me verkiesbaar te stellen ontnemen, omdat som mige mensen denken dat een hoofddoek je fundamentalistisch maakt." Maar ook uit de moslimhoek komt kritiek, niet iedereen vindt het leuk dag in dag uit een sterke vrouw met een hoofddoek op tv te zien, lacht zij. Het liefst wil Ab dol-Hamid helemaal niet over reli gie praten. „Dat is een persoonlij ke zaak, ik wil het over politiek hebben, want waarom ontstaat er in een rijk land als Denemarken 'Die hoofddoek mag zij van mij ophouden, dat is mijn zaak niet' een onderklasse? En waarom voe len allochtone kinderen zich bui tengesloten? Waarom wonen asiel zoekers soms zeven jaar in een op vangcentrum? En waarom zouden homo's niet mogen adopteren?" De Hoop Scheffer wil verdubbeling van aantal opleidingseenheden. door onze correspondent Hans de Bruijn Brussel - De Navo lijkt weinig suc ces te hebben bij het vinden van meer landen die militairen willen leveren voor de Isaf-vredesmacht in Afghanistan. Overleg op het Na- vo-hoofdkwartier in Bergen heeft deze week weinig concrete nieuwe toezeggingen opgeleverd. „Het overleg heeft enig positief re sultaat gehad", aldus de tweede man van de Navo, de Britse gene raal John McColl. Er werd aan toe gevoegd dat de Navo naarstig op zoekt blijft naar nieuwe eenheden voor Isaf Het Nederlandse kabinet heeft zijn beslissing over het ver lengen van de Isaf-missie in Uruz- gan afhankelijk gemaakt van het vinden van andere landen die be reid zijn om troepen te leveren. Tot nog toe heeft een handvol lan den ongeveer 350 extra militairen beschikbaar gesteld. Dat de nood hoog is, blijkt ook uit opmerkingen van Navo-secreta- ris-generaal Jaap de Hoop Scheffer gisteren in Stockholm. Hij zei dat de alliantie 50 procent minder mi litairen heeft dan nodig is om het Afghaanse leger te trainen, zodat het Isaf-taken kan overnemen. De Hoop Scheffer deed opnieuw een dringende oproep aan de lidstaten meer troepen beschikbaar te stel len. De Navo heeft nu 26 oplei dingseenheden in Afghanistan. In het zuiden van Afghanistan zijn nu Nederland, de VS, Canada en Groot-Brittannië actief. Andere grote landen met veel troepen in Afghanistan, zoals Spanje, Frank rijk, Duitsland en Italië, zitten in het relatief rustige noorden. Zij weigeren tot nog toe manschap pen naar het gevaarlijke zuiden te sturen. □2 Dit laatste standpunt levert haar de stemmen van de hele Kopen haagse homoscene op en maakt haar een geliefde gast op feestjes. Verder zijn het vooral allochtonen en jongeren die 'het systeem' zat zijn, die op de controversiële politi ca stemmen. Eerder op de dag in een gymzaal van een school in Kopenhagen oogst Abdol-Hamids verschijning groot applaus. Een van de enthou siaste jongeren is de 28-jarige Yas- min. „Zij is echt een voorbeeld en laat zien dat het mogelijk is om ver te komen, hoofddoek of niet." De studente, zelf gesluierd, hoopt dat de houding van de Denen ver andert als Abdol-Hamid wordt ge kozen. „Ik word regelmatig nage roepen en hoop dat zij een einde maakt aan de vooroordelen dat wij dom en onderdrukt zijn." De 19-jarige Amalie gaat niet op haar stemmen. „Zij is erg charisma tisch, maar een idealist. Die hoofd doek mag zij van mij ophouden, dat is mijn zaak niet." De Navo is niet in staat om meer landen te vinden die militairen willen leveren voor de Isaf-vre desmacht in Afghanistan. De per- soneelsnood is hoog. EXECUTIEVERKOOP Op dinsdag 13 november 2007 om 10.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van: P.A.J. Mannaert te Clinge. 's-Gravenstraat 178. Te koop wordt aangeboden: Een personenauto merk Renault, type: Laguna RXE Stationwagon, kenteken: XT-XG-26, bouwjaar: 1999, kleur: Blauw. De plaats van verkoop is: Clinge, 's-Gravenstraat 178. Bezichtiging vanaf 09.45 uur. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Zuidwest/ kantoor Terneuzen, Rosegracht 1. Voor inlichtingen 0115 - 681607 of 06 - 18607336 De belastingdeurwaarder belast met de executieverkoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7