Yvonne de Spionne zonder tomtom RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE kwartet Marjan Berk v7 PZC Zaterdag 10 november 2007 van zo'n mevrouw aan boord, die mij voortdu rend toeroept: „Na veertig meter gaat u rechtsaf! En al helemaal nadat ik ergens las dat een vrouw die ook zo braaf deed wat de tomtomdame haar opdroeg, bij het bevel: 'rijd rechtdoor', zonder op of om te kijken de Amstel in reed! Dat bericht was voor mij de ultieme waarschu wing dat ik gewoon mijn eigen boerenverstand moet blijven gebruiken. Om bij nacht en ontij ge woon de borden 'doorgaand verkeer' te blijven zoeken. Maar na die rit door de suburbs van Deventer moet ik mijn besluit misschien toch herzien. Dan is er nog iets wat mij erg bezighoud: hoorde u ook die op zachte, indringende toon uitgesproken boodschap op de radio? De man, die ons in het re clameblok fluisterend aanraadt www.aivd.nl aan te klikken? Ik sterf van nieuwsgierigheid. Is dit per- sooneelswerving voor de geheime dienst? Een bij baantje als Yvonne de Spionne? Willen ze daar ook nieuwsgierige ouwe schrijfsters hebben.' Mtr en zonder tomtom? Binnenkort ga ik op onderzoek uit. Wat horen we nu weer? De boeren en winden van koeien nemen een sub stantieel deel van de luchtvervui ling voor hun rekening. Af en toe heeft de mens het gevoel, dat er geen eindredactie is over de nieuwtjes die over ons wor den uitgestrooid. Eerst worden we ervan door drongen dat koeien in de wei thuishoren en niet in de stal. Dan worden we opgezadeld met de we tenschap, dat koeien qua luchtvervuiling tijdbom men zijn! Ik ben verscheurd. Moeten we die zachtmoedige dieren die je met hun grote vochtige ogen zo in tens diep in de ogen kijken nu weer opsluiten in stallen met afzuigkappen? Ik kom er niet uit. Mis schien moeten we de Partij voor de Dieren verzoe ken deze vraag toe te voegen aan het lijstje van hun meer dan honderddertig kamervragen. Dan is er de vraag: moet ik een tomtom aan schaffen? Deze vraag werd gisteravond opnieuw actueel, toen ik na een lezing in de bibliotheek van Deventer weer eens een buitengewoon inte ressante rondrit maakte door de buitenwijken en industrieterreinen van de koekstad. Ik bleef conse quent de borden 'doorgaand verkeer' volgen, in de hoop dan toch weer eens de borden 'Amsterdam' tegen te komen. Het was zo donker, dat ik de IJs- sel voortdurend afwisselend rechts en dan weer links voelde, zien was er niet bij. Dus toch maar een tomtom aanschaffen? De voornaamste reden dat ik tot nu toe weigerde die vriendelijke meereiziger te installeren is het in zicht in eigen temperament. Ik ben namelijk ie mand die uitstekend in staat is op eigen kracht haar weg te zoeken. Maar zodra er iemand met mij meereist, ontaard ik in de meest gehoorzame en dociele persoon op aarde. Ik geef mij over aan mijn begeleider; zegt hij 'rechtsaf, dan neem ik zonder nadenken de bocht naar rechts. Mijn eigen kritisch vermogen schakel ik totaal uit. Ik doe pre cies wat mij wordt gezegd en let absoluut niet meer op de omgeving. Ook bij wandelingen of fietstochten doet zich dit identiteitsverlies voor. Ik let niet meer op de route en doe zoet wat mij wordt opgedragen. Dit zelfin zicht heeft mij tot de dag van vandaag doen afzien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79