Wie redt Vlissingen? Perestrojka aan v2 - Zaterdag 10 november 2007 PZC Mark Geilenkirchen. Fractievoorzitter CDA. Veroorzaakte op 1 november de val van het college van Vlissingen door met zijn fractie voor de motie van wantrouwen te stemmen. Stuurde daarmee ook zijn eigen wethouder Conny Seijbel weg. Vandaag bespreekt politiek Vlissingen de toekomst van de stuurloze stad. Voormalige raadsleden zijn het roerend eens: alleen buitenstaanders zijn in staat de problemen op te lossen. „Maar ja, wie geeft zijn goede baan op om twee jaar te gaan werken in het wespennest dat Vlissingen nu is?" door Maurits Sep foto's Ruben Oreel en Lex de Meester Hoe moet het ver der met Vlissin gen, nu de wet houders naar huis zijn ge stuurd, de burgemeester liever ook vertrekt, de ambtenaren overhoop liggen met de direc teur en de coalitie van PvdA, Partij Souburg Ritthem en CDA uiteen is gespat? 'Zo snel mogelijk een nieuw college vormen en doorgaan met belangrijke plannen', for muleren voorzitter Wim de Ridder van de winkeliersvereni ging en bestuurslid Wim Mui lenburg van het ROC Zeeland hun wens. Met het Schelde- kwartier dus, en met de Kennis- werf. „Want als je ziet hoe hard de economische ontwikke ling van Middelburg en Goes gaat, dan moet Vlissingen snel verder. Als de Kenniswerf ver traging oploopt, worden wij als ROC en de Hogeschool Zee land in onze ontwikkeling be lemmerd", waarschuwt Muilen- burg. Tempo maken dus, en dat pro beren de partijen ook. Ze over leggen, lobbyen en polsen kan didaat-wethouders. In de wan delgangen klinken de namen van oud-wethouders Henk de Haas (PvdA) en Tobias Meijers (WD). Beiden zitten nu in de gemeenteraad. Ook mindere go den met een minder belast ver leden worden genoemd, al dan niet serieus. Rondkijken in de bekende krin getjes van fractiegenoten en partijleden is onverstandig en zeker niet in het belang van Vlissingen, vinden oud-raadsle den van uiteenlopende par tijen. „Dat is nou net een van de redenen waarom de kwali teit van het openbaar bestuur in Vlissingen onvoldoende.is", stelt Jaap Ventevogel, voorma lig CDA-raadslid. „Mensen zit ten veel te lang op dezelfde stoel, soms tientallen jaren. An dere capabele mensen beden ken zich vaak voordat ze zich beschikbaar stellen. Bovendien zaten of zitten ambtenaren van Trix de Roos. Fractievoorzitter SP. Legde samen met GroenLinks op 1 november de basis voor het wegsturen van het college van B en W. Het gebrek aan vertrouwen betrof zowel raad-college als college-ambtenaren. Maquette van het scheldekwartier Henk de Haas. Fractievoorzitter PvdA. Leidt de grootste fractie (acht zetels). PvdA neemt daarom voortouw bij vorming nieuw college van B en W. De Haas is oud-wethouder van Vlissingen en wordt nu weer genoemd als wethouder. door Harmen van der Werf De vergelijking gaat ver, wellicht te ver. Sovjet-leider Michael Gorbatsjov zit bij zijn aantre den in 1985 met een onmogelij ke erfenis van zijn communistische voor gangers. Hij kondigt een proces van peres trojka (herstructurering) en glasnost (open heid) aan. Het wordt Gorbatsjovs politieke dood. Vlissingen bevindt zich bestuurlijk in dezelfde maalstroom als de Sovjetunie onder Gorbatsjov. Opnieuw vallen politie ke doden en dat hoeven niet de slechtsten te zijn. Vlissingen destijds. Op de hoek van de Bad huisstraat en het Betje Wolffplein draait PvdA-wethouder Daan Bruinooge het raampje van zijn oude auto open. ,,'t Is ge regeld." Wat? Kort ervoor is een heftige bij eenkomst geweest over het invoeren van betaald parkeren in Vlissingen. Vooral Scheldebuurt-bewoners gingen tekeer. Bruinooge was niet aanwezig, twee colle ga-wethouders wel. Zij lieten de storm over zich heenkomen en gaven geen krimp. „Nou, 't is geregeld, er komt geen betaald parkeren in de Scheldebuurt." Zo doet hij dat vaker, Bruinooge. Het slagveld overzien, tactisch toeslaan en zijn buit bin nenhalen. Het is eind jaren tachtig. Gorbatsjov is al een tijdje bezig in de Sovjetunie. Glasnost en perestrojka zijn bekende termen gewor den, zo niet in Vlissingen. Bruinooge heerst. In 1986 gooit hij de al tientallen ja ren trouwe bondgenoot CDA buiten. CDA'er Adri Hoefkens is met name de ge beten hond. Bruinooge heeft zich tot doel gesteld Vlissingen op te stuwen in de vaart der volkeren, met een vernieuwd winkel centrum, een toeristische trekpleister van formaat in het Arsenaalgebied aan de Wes- terschelde en het volbouwen van het para depaardje van Vlissingen, de boulevard. De WD - tot voor kort dé klassenvijand van de PvdA - wil maar al te graag de plaats van het CDA innemen. Tobias Me ijers, nu nog raadslid, treedt aan als wet houder van financiën. Hij zal Bruinooge jarenlang trouw dienen. De PvdA-super- wethouder krijgt alle ruimte. De gemeente raad, waarin zijn partij nog bijna de helft van de zetels heeft, eet uit zijn hand. Met vijf partijen in de raad is dat ook een peu lenschil. Zelfs de oppositie die bestaat uit het aangeslagen CDA en de éénmansfrac- ties van D66 en de christelijke verzamelpar- tij RPCU, levert nauwelijks weerwerk. Ie dereen wil ook wat Bruinooge wil: het ver loederde Vlissingen erbovenop helpen. Niet alleen de politiek laat hem begaan. De PvdA-bestuurders hebben ook getrouwe ambtenaren aan de top rond zich verza meld, veelal van partijhuize. Bruinooge loopt vaak de kamers van ambtenaren bin nen, maakt grapjes en regelt onderweg van alles. De grote projecten komen van de grond, de binnenstad, het Arsenaalgebied en 'ter loops' de sloop en vernieuwing van een af gezakte flatwijk in Paauwenburg. Hoe Brui nooge het voor elkaar krijgt? Met tact én geld. Altijd heeft hij iets in zijn achterzak zitten om tegenstanders in de stad over de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74