Binnenland Eerlijke informatie duurt het langst Immigratie uit het oosten van Europa neemt toe 6 Zaterdag 10 november 2007 PZC Zorgverzekeraar Menzis schrijft ziektepolis in gewonemensentaal. door Ap van den Berg DEN HAAG - Onbegrijpelijke taal en 'kleine lettertjes' in overeenkom sten zorgen nog bijna dagelijks voor ergernis. Verzekeraar Menzis lanceert vandaag als eerste een in gewonemensentaal geschreven ziektekostenpolis. Maar er zijn grenzen. „Een polis wordt nooit een krantenartikel." In tabaksspeciaalzaak Vivant City in Den Haag foetert cafébaas Bart van Damme dat hij helemaal klaar is met de Staatsloterij. „Zij deden doodleuk alsof zij cwintig keer een ton uitkeren. Nu is gebleken dat dat maar vier keer het geval is. De andere zestien loten zijn onver kocht. Kortom, wij zijn jarenlang belazerd! Ik doe nooit meer mee", briest hij. Niet alleen de Staatsloterij heeft onlangs imagoschade opgelopen, doordat de kleine lettertjes wat an ders beloven dan de grote koppen in de reclamefolders. Ook de Rabo bank stootte zijn neus met de Op- Maathypotheek. Boze klanten vere nigden zich in de Stichting Woe- kerpolisdaim. En de verzekeraars zijn al jaren bezig de schade rond om woekerpolissen te corrigeren. Doordat zij hun klanten met klei ne lettertjes het bos in stuurden, kozen die massaal voor tegenval lende beleggingsproducten. Zorgverzekeraar Menzis lanceert vandaag als eerste een in gewonemensen taal geschreven ziektekostenpolis. foto Phil Nijhuis/GPD „Mensen moeten altijd volledig worden geïnformeerd, ook over de schaduwkanten van producten en diensten", zegt een woordvoerder van de Consumentenbond. „Dat is ook in het belang van de bedrij ven." 'Beschrijvingen waar zelfs een taalwonder geen chocola van kon maken' In maart van dit jaar liep zorgver zekeraar Menzis tegen de lamp door onduidelijkheid over de ver goeding van wortelkanaalbehande lingen bij de tandarts. De kwestie werd breed uitgemeten. „Alle geld en moeite die wij hadden gesto ken in het beeld van ons bedrijf ging teloor", herinnert bestuurs voorzitter van Menzis en ex-minis ter Roger van Boxtel zich. „Als de wiedeweerga hebben we de scha de proberen te beperken en alle wortelkanaalbehandelingen be taald. Meteen daarna hebben wij ons over de onduidelijkheid in de polisvoorwaarden gebogen." Van Boxtel deed het voorstel om de gehele ziektekostenverzekering te herschrijven in begrijpelijke taal. „Ik kwam in de oude polis be schrijvingen tegen, waar zelfs een taalwonder na vier keer lezen geen chocola van kon maken. Ik heb toen besloten dat wij een sprong voorwaarts moesten maken." De gehele zomerperiode zijn spe cialisten van Menzis met de Jip&Janneke-polis in de weer ge weest, onder wie externe juristen, patiëntenorganisaties en de Neder landse Zorg Autoriteit (NZa). Dat leverde een duimdikke 'bijbel' (tachtig A4-bladzijden) op waarin alle verzekerde zorg staat opge somd, plus hoe mensen die moe ten aanvragen. De telefoonnum mers, websites, post- en bezoek adressen worden erbij geleverd. Een kind kan de was doen. Toch is niet alles klip en klaar. Wie wil weten in hoeverre zijn ziekte kosten in het buitenland zijn ge dekt, krijgt als antwoord: „Bij zorg in het buitenland zijn de regels van deze verzekeringsvoorwaar- den EG-Verordening 1408/71 en bi laterale verdragen van kracht." Van Boxtel: „Soms konden we niet onder lastige beschrijvingen uit. Een polis wordt nooit een kranten artikel." Zorgwaakhond NZa juicht het ini tiatief toe. Eitel Homan, lid van de raad van bestuur van de NZa, hoopt dat het veel navolging krijgt. „Alle polissen zouden in be grijpelijke taal moeten zijn geschre ven, zodat consumenten op basis van een goede vergelijking hun keuze kunnen bepalen", aldus Ho- man. Wat kunnen bedrijven als Rabo bank en Staatsloterij leren van Menzis? Van Boxtel: „Toen wij ne gatief in de publiciteit kwamen, hebben wij snel de klachten opge lost. En vandaag laten wij zien dat wij geen geheimen hebben voor onze klanten. Geen kleine letter tjes en toegankelijke informatie. Ja, die polis heeft best een flinke grijp- stuiver gekost, maar dat betaalt zich uiteindelijk terug." Alles kan in eenvoudig Nederlands Alle ingewikkelde dingen kunnen worden omgezet in eenvoudige taal. Dat is de overtuiging van Wessel Visser, directeur van Bureau Taal. Zijn bureau maakte een populaire versie van de grondwet. Visser: „Onze taalkundigen benaderen teksten analytisch en wiskundig. En wij gaan niet uit van de verzender, maar wij kruipen in de huid van de ont vanger. Zoals journalisten doen. Zij zijn niet voor niets meesters in het vereenvoudigen van complexe kwesties." Visser zegt dat meer verzekeraars achter de schermen bezig zijn de polis voorwaarden te herschrijven in begrijpelijk Nederlands. Bureau Taal is daarbij betrokken, zoals het zich ook buigt over moeilijke bijsluiters, fi nanciële producten en vonnissen. „Ik bestrijd trouwens dat wij Jip&Janneke-taal of kindertaal gebruiken. Dat is zeer denigrerend voor mensen. Het is een normaal leesniveau voor volwassenen." Minder migranten naar Nederland uit Turkije en Marokko. den haag - Steeds meer immigran ten uit de nieuwe lidstaten van de Europese Unie vestigen zich in Ne derland. Dat blijkt uit bevolkings cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De eerste negen maanden van dit jaar zijn zesduizend Bulgaren en Roemenen naar Nederland geko men. Dat is een flinke stijging ten opzichte van dezelfde periode in 2006, toen duizend immigranten uit de twee Oost-Europese landen zich hier vestigden. Sinds de toetreding van Bulgarije en Roemenië tot de Europese Unie op 1 januari van dit jaar, kun nen werknemers uit die landen zich gemakkelijker in Nederland vestigen. Ook het aantal Polen is toegenomen. Tussen 1 januari en 1 september hebben zevenduizend mensen uit dat land zich ingeschre ven in Nederlandse gemeenten, duizend meer dan een jaar eerder. Polen hebben sinds mei geen te werkstellingsvergunning meer no- dig. In totaal kwamen dit jaar 87.000 immigranten binnen. Dat zijn er tienduizend meer dan in 2006. De immigratie uit Turkije en Ma rokko is in de eerste drie kwarta len van dit jaar gedaald. Sinds 2003 is de immigratie uit deze lan den met ruim 60 procent afgeno men. Voor het eerst sinds 1999 daalt het aantal mensen dat vertrekt. Tot 1 september hebben 92.000 mensen Nederland verlaten, achtduizend minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal inwoners van Neder land groeide in negen maanden met 34.000 naar 16,4 miljoen. Er waren met 98.000 overledenen vijfduizend minder sterfgevallen dan in 2006. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is dat opmerkelijk, omdat er steeds meer ouderen ko men. Sinds januari kwamen 136.000 kinderen ter wereld, drie duizend minder dan vorig jaar. Vissers beperken begin 2008 vangst schol den haag - De Nederlandse vis sers verminderen begin volgend jaar de vangst van Noordzee-schol. De druk op deze vis zal daardoor met 25 procent dalen omdat in het begin van het jaar schol met kuit zit, meldde gisteren het Product schap Vis. De sector noemt dit een voorbeeld van maatschappe lijk verantwoord ondernemen. Vol gende maand stelt Brussel de maxi male vangstquata voor 2008 vast. Ruim 100 camera's in stadscentrum Almere almere - Almere plaatst in het hart van de stad meer dan hon derd camera's. Dat meldde de ge meente gisteren. De camera's wor den opgehangen aan gebouwen en lantaarnpalen in alle doorgaande winkelstraten, uitgaansgebieden en rond het station. De beelden worden 24 uur per dag bekeken. De camera's worden gebruikt voor het bewaken van de openbare or de en veiligheid. Actie personeel van internationale treinen den haag - Rijdend personeel op de internationale treinen naar Frankrijk, België en Duitsland voert dit weekeinde publieksvrien delijke acties voor een betere cao. Treinreizigers krijgen pamfletten met tekst en uitleg over het loon- conflict tussen vakbonden en de directie van NS Internationaal. Vakbond FNV Bondgenoten en WMC eisen 250 euro per maand extra voor het personeel. 'Brugbanen' voor herkeurde WAO'ers den haag - Het kabinet wil per 1 januari beginnen met de 'brugba nen' die herkeurde WAO'ers, ar beidsongeschikte zelfstandigen (WAZ) en jonggehandicapten (Wajong) een grotere kans op werk moeten bieden. De bedoeling is om met een subsi die van maximaal 50 procent van het minimumloon werkgevers over de streep te trekken om deze mensen in dienst te nemen. Aleid Wolfsen wordt burgemeester Utrecht den haag - Tweede Kamerlid Aleid Wolfsen van de PvdA wordt per r januari de burgemeester van Utrecht. De 47-jarige Wolfsen volgt Annie Brouwer-Korf op. De voordracht van haar opvolger heeft vorige maand het nodige stof doen opwaaien. Een burge meestersreferendum liep uit op een fiasco, mede omdat de tweede kandidaat eveneens van PvdA-hui- ze was. Resten van werken Armando gevonden amersfoort - Tussen het puin van het uitgebrande depot van het Armando Museum in Amersfoort zijn resten van werken van de kun stenaar gevonden. Personeel trof het schilderij Waldinneres 1986 aan. Het vertoont brandgaten. Het bronzen beeld Der Baum 1995 I/I en dertien bouten van het werk 4 x 8 zwarte bouten op zwart zijn ook teruggevonden. Eerder werd het werk Waldstück aangetroffen. Plasterk wil betere acceptatie homo's den haag - Mensen moeten homo seksuelen meer accepteren. Minis ter Ronald Plasterk van Emancipa tie verhoogt het budget voor de so ciale acceptatie van homo's. Jaar lijks wordt 1 miljoen euro uitge trokken voor positieve voorlich ting. Plasterk trekt dit bedrag op tot 2,5 miljoen euro. Volgens hem schaart het hele kabinet, inclusief de bewindslieden van de Christen- Unie zich achter zijn voorstellen. Gereformeerd blad stopt na ruim 100 jaar huizen - Na 108 jaargangen komt op 3r december een einde aan het Gereformeerd Weekblad. Had het blad vroeger wel 9000 abonnees, nu zijn het er 1400. Het blad richt te zich op de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK). Na het ontstaan van de Protestantse Kerk in Nederland in 2004, waarin de NHK opging, raakte het blad veel mensen kwijt die niet met de PKN meegingen. "t Hooft eiste geld justitie' den haag - De vermoorde vast goedhandelaar Victor 't Hooft zou in december bij het gerechtshof verschijnen voor een geschil met justitie. Volgens zijn advocaat Ad Westendorp wilde 't Hooft een miljoenenclaim indienen. De 47-jarige 't Hooft werd woens dag in zijn woning in Den Haag door onbekenden doodgeschoten. De vastgoedmagnaat kwam in 2003 in het nieuws toen hij werd verdacht van het bedreigen van een makelaar. Ook werd een man die in opdracht van 't Hooft zou handelen door een politieagent op straat doodgeschoten, nadat deze eerst door de man was gestoken. De zakenman verdween destijds voor veertien dagen achter de tra lies, waarna justitie uiteindelijk af zag van vervolging. „Victor wilde zijn naam zuiveren en is daarom naar de rechter gestapt", aldus Westendorp. De rechtbank bepaal de volgens Westendorp eerder dat justitie 'enkele tienduizenden eu ro's' moest betalen aan 't Hooft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6