NK voor vrouwen veertiende activiteit van damstichting Sport Korfbalsport spiegelt zich aan basketbal pp ■Hp 5? B 1 La Voor Leonie de Graag is Zoutelande tussenstation 42 Zaterdag 10 november 2007 pzc Oranje, met hier topschutter Michiel Gerritsen, is beter dan ooit. foto GPD Korfbal Federatie juicht ontwikkeling van de sport toe. door Roeland van Vliet BRNO - Het Nederlands korfbal team heeft; in de voorbereiding op het WK in Brno zo veel meer werk verricht dan de concurrentie, dat het verschil met landen als Bel gië en Tsjechië nu enorm is. „Als de Nederlanders als profs gaan le ven, neemt dat de motivatie bij de andere WK-deelnemers weg", waarschuwt Luc Tossens, bonds- coach van de zuiderburen. „Ik vind dat de Internationale Korfbal Federatie er maar eens naar moet kijken. Er horen geen betaalde spe lers op dit WK." Tossens, die met zijn team vanmid dag de finale tegen Oranje speelt, vindt dat geen enkele sport erbij gebaat is als voorafgaand aan een EK of WK de kampioen al bekend is. In Nederland hebben de inter nationals als profs naar het WK toe kunnen leven en ze krijgen een toelage van de overheid. Door dat andere landen dat niet kunnen regelen, komen er nóg grotere ver schillen in de korfbalwereld. Ik vind dat niet goed." jan Fransoo, de voorzitter van de Internationale Korfbal Federatie (IKF), noemt de reactie van de Bel gische bondscoach zuur. „Vooruit gang moet je niet willen tegenhou den", stelt de preses. „Het klopt dat Oranje nog nooit zo sterk is ge weest, maar ik geloof dat andere landen zich eraan zullen optrek ken. Op korte termijn zullen we nog geen belangrijke verschuivin gen in het internationale veld zien, maar ik verwacht wel dat over vijftien jaar meer landen de strijd met Nederland aankunnen." Fransoo heeft een zelfde ontwikke ling voor ogen als in het basketbal. „Tot 1992 waren de profs uit de NBA niet welkom op de Olympi sche Spelen. Toen ze in Barcelona wel mochten meedoen, overklas ten ze alles en iedereen. Maar tij den veranderen: op het laatste WK haalden de Amerikanen niet eens de finale. Doordat andere lan den zijn meegegroeid en er veel buitenlanders in de NBA ging spe len, is de alleenheerschappij over." De internationals van België kwa men in aanloop naar het WK nog niet half zo vaak bijeen als die van Oranje. Na 'Brno' beginnen de zui derburen aan een bescheiden in haalslag. „Er is nu geld voor een jaar om alle spelers twee keer per week naar een krachttraining te la ten gaan. Het is te hopen, dat we ook daarna zo verder kunnen. Want we zullen wel moeten, om niet heel ver achterop te raken." Ook in Tsjechië zit de bond te springen om geld. „In ons land zijn er twintig minstens zo goede korfballers als er bij Oranje zit ten", stelt international Edwin Bouman, een tot Tsjech genaturali seerde Nederlander. „Alleen die korfballen niet, maar volleyballen of basketballen. Met die sporten kunnen ze hun brood wel verdie nen. Tsjechië heeft zeer atletische sporters, die met een paar jaar op- Bondscoach Luc Tossens: 'Er horen geen betaalde spelers op dit WK' leiding de beste korfballers van de wereld zouden kunnen worden. Maar het ontbreekt ons aan geld én de opleiding." Bouman, zelf speler van DVO uit Bennekom, kijkt voor het laatste verlangend naar de Nederlandse topclubs. „Als het aan mij ligt, wor den die verenigingen verplicht om bijvoorbeeld twee plaatsen in de selectie in te ruimen voor buiten landers. Die krijgen dan veel meer kans om zich te ontwikkelen. Er zou door de Nederlandse vereni gingen sowieso veel meer op inter nationale talenten gejaagd moeten worden, maar ik heb op het WK nog geen scout geziên." Dat heeft Fransoo ook verbaasd. „Clubs kijken nu alleen nog maar naar hun jeugd en naar korfballers die al hun hele leven de sport be oefenen, terwijl er in andere lan den veel goede spelers rondlopen. Om het niveau van het internatio nale korfbal omhoog te kunnen krijgen, zou het goed zijn als die ta lenten enige tijd in Nederland of België zouden kunnen spelen." Alle partijen van titelstrijd zijn live op internet te volgen. door Koen de Vries zoutelande - Het Nederlands kampioenschap dammen voor vrouwen, dat morgen in het Beach Hotel in Zoutelande begint, is het veertiende evenement dat de stich ting Damevenementen Zeeland voor haar rekening neemt. Het is niet het laatste kunstje, maar het is ook vrijwel zeker dat er geen veer tien meer zullen volgen. „De leeftijd van de commissiele den begint een rol te spelen", zegt Aart Walraven, de voorzitter van de stichting. Hijzelf is 65, secretaris Ad Bouwens is 69 en penning meester Johan Kesselaar 66. Alleen commissielid Jaap de Jonge is jon ger. Hij is een veertiger. „We orga niseren in de zomers van 2008 en 2009 nog twee keer de Hiltex Zee land Open in Goes en zien verder wel wat er op ons afkomt", stelt Walraven, die vorige week in Avig non gedeeld zeventiende eindigde op het EK voor veteranen. Zeeuwse deelnemer aan NK dammen heeft zich goed voorbereid. door Koen de Vries zoutelande - De laatste weken heeft Leonie de Graag uit Goes weinig aan dammen gedaan. Toch komt ze morgen in Zoutelande goed voorbereid aan de start van haar eerste NK. De enige Zeeuwse deelneemster uit het veld van tien weet al sinds februari wie haar tegenstandsters zijn en heeft dus alle tijd gehad zich voor te bereiden. De Graag, die 23 november haar twintigste verjaardag viert, heeft het de laatste weken razenddruk gehad. Ze moest voor haar studie bedrijfskunde aan de Universiteit Twente tal van tentamens afleg gen. Van dammen kwam niet veel. „Maar daarvoor heb ik veel par tijen van mijn tegenstanders beke ken en mijn strategie bepaald. En veel toernooien gespeeld, onder meer in Goes. De komende dagen doe ik niet veel, zodat ik uitgerust aan het toernooi kan beginnen." De Graag ziet het NK als een op stapje naar meer. „Ik dam al heel lang, maar heb dat nooit erg se rieus gedaan. Vorig jaar plaatste ik me net niet voor het NK en toen ben ik gaan nadenken. Ik besefte dat ik met wat meer inspanning ver zou kunnen komen. Sindsdien gaat het beter. In de laatste ander half jaar heb ik 144 ratingpunten gewonnen." Desondanks staat ze met haar rating van 984 punten als voorlaatste genoteerd op de startlijst van het NK. Maar die is niet actueel, vertelt De Graag. Met haar resultaten van afgelopen zo mer erbij, staat ze op 1010. „De komende jaren wil ik nog veel beter worden", vertelt de Goese. Het NK voor vrouwen wordt voor de derde keer in Zoutelande ge houden. Eerdere edities vonden in 2000 en 2002 plaats. Hoogtepunt was echter het WK voor vrouwen, dat in 2005 in het Beach Hotel ge houden werd. Verder was het Wal- cherse kustdorp vorig jaar nog het toneel van het EK voor veteranen. „Dit NK is het vijfde evenement dat in zeven jaar in Zoutelande ge houden wordt", heeft de voorzit ter uitgerekend. „We hebben dat 'De leeftijd van de commissieleden begint een rol te spelen' te danken aan de enorme mede werking van de plaatselijke mid denstand, het plaatselijke bedrijfs leven en aan de provincie." Dat de sponsors ruim hebben bij gedragen, blijkt uit het prijzengeld. Dat bedraagt 1500 euro. Voor ten nissers een schijntje, maar voor dammers een aardig bedrag. Op het vorige NK in Zoutelande was het slechts 750 euro. Damevenementen De 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 3 simultaanwedstrijden: aug. 2006 Zierikzee met A. Tsjizov aug. 2007 Zierikzee met A. Tsjizov okt. 2007 Goes met A. Schwarzmann Het NK telt tien deelneemsters. Nieuw is dat alle vijf partijen op in ternet gevolgd kunnen worden. Het was een hele operatie om dat voor elkaar te krijgen. Ad Bou wens heeft zich er met succes mee bezig te houden. De partijen zijn te volgen via http://www.adbou- wens.nI/NKVrouwen2007/index.h tml. „Misschien kost het internet ons wat toeschouwers, maar dat moeten we op de koop toene men", stelt Bouwens. „We hebben liever een paar duizend hits dan een paar toeschouwers meer." Vijfvoudig nationaal kampioene Nina Hoekman verdedigt haar ti tel. Haar grootste concurrent is Tanja Chub, die drie keer kam pioen werd. Zeeuwse deelneem ster is Leonie de Graag. Het NK wordt morgen om 13.00 uur geopend. Om 13.30 uur begint de eerste ronde. Dagelijks begin nen de partijen om 11.00 uur, met uitzondering van dinsdag en de slotzondag. Dinsdag staan twee ronden op het programma (aan vang 9.30 uur en 15.00 uur) en op de slotzondag om 9.30 uur. De prijsuitreiking volgt om 15.30 uur. Deelnemers NK vrouwen 2007 Nina Hoekman Zutphen 1385 Tanya Chub Bovenkarspel 1361 Vitalia Doumesh Alkmaar 1247 Jorien Alink Sarah Rijgersberg Christien Fung Barbara Graas Irene Stegeman Leonie de Graag Heike Verheul Groningen 1108 Delft 1075 Den Haag 1071 Wormerveer 1053 Westerhaar 1017 Enschede 984 Groningen 934 PZC Felix Binicewicz foto Willem Mieras „Ik denk dat er nog veel rek in zit." Met het oog op de toekomst denkt De Graag niet op voorhand aan haar klassering in Zoutelande. „Ik ben tevreden als mijn spel goed is en niet te veel fouten maak. Dat ik een stapje verder ben in mijn ontwikkeling." 14 damevenementen van de Stichting Damevenementen Zeeland 1 e Zeeland Open in 's-Gravenpolder (hoofdsponsor SNS) Ned. kampioenschap voor vrouwen te Zoutelande 2e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor SNS) 3e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor SNS) Europees kampioenschap in Domburg Ned. kampioenschap voor vrouwen in Zoutelande 4e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor SNS) Wereldkampioenschap voor vrouwen in Zoutelande 5e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor Hiltex) 6e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor Hiltex) Europees kampioenschap voor veteranen in Zoutelande 7e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor Hiltex) 8e Zeeland Open in Goes (hoofdsponsor Hiltex) Ned. kampioenschap voor vrouwen in Zoutelande juli 2000 nov. 2000 juli 2001 aug. 2002 nov. 2002 dec. 2002 aug. 2003 nov. 2003 aug. 2004 aug. 2005 nov. 2005 aug. 2006 aug. 2007 nov. 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64