Zeeland vlasfabriek eindelijk opgeruimd Als is sleutelwoord plan Bio Park ZONDAG GEOPEND Philadelphia Zorg begint in Terneuzen Brugman Cargill langer uit bedrijf Uitleg over plan bij De Kreeke Z pzc Zaterdag 10 november 2007 2 7 sas van gent - De schade als ge volg van een brand bij tarwefa- briek Cargill in Sas van Gent, afge lopen dinsdag, is groter dan het be drijf in eerste instantie vermoed de. Verdere analyse heeft dit uitge wezen. De directie van Cargill con cludeert dat het onmogelijk is de tarwefabriek binnen twee weken weer in bedrijf te krijgen. Aanvan kelijk had zij nog de hoop dat de fabriek binnen 4S weer zou draaien. Maar het herstel van de schade heeft meer tijd nodig. In de ze periode wordt ook ander onder houd verricht. westdorpe - Basisschool De Kreeke in Westdorpe en de ge meente Terneuzen geven maan dagavond uitleg over het omvor men van het schoolplein tot een speel- en ontmoetingsplein. Ook komt vanaf 19.30 uur in De Kreeke aanpassing van de verkeerssituatie rondom de school aan de orde. Het asbest wordt verwijderd van het terrein van de voormalige vlasfabriek in Eede. foto Peter Nicolai drong de provincie aan op maatre gelen. Nadat de onwillige erfpachter zijn bezit had overgedragen, leidde in tensief overleg tussen de provin cie, de gemeente Sluis en het kerk bestuur uiteindelijk tot overeen stemming over de sanering. De provincie financiert de schoon maakbeurt voor en krijgt eender de van de gemeente en eenderde van het kerkbestuur terug. Olieslager kan zich voorstellen dat Eedenaren en heemkundigen het vlasfabriekje graag willen conserve ren, ondanks dat het 'niet erg oud is'. Rammelaere, ook secretaris van de dorpsraad van Eede: „De vlasfa briek dateert van 1951 en is nog geen twintig jaar in bedrijf ge weest. Maar het is wel de enige vlasserij die nog als zodanig te her kennen is." Nadat eerder dit jaar een grote ro- terij bij Koewacht niet langer te redden bleek, krijgt de fabriek aan de Brieversweg nog meer waarde, hoopt Rammelaere. De kerkbe stuurder laat alvast weten dat iede re serieuze, geïnteresseerde de vlas serij voor een symbolisch bedrag ('een euro') mag overnemen. Of het gemeentebestuur - met het oog op de kosten voor de creatie van bijvoorbeeld een museumpje - die euro er voor uittrekt, moet worden afgewacht. Maar het cul tuurhistorisch belang van de vlas serij wordt door Sluis onderkend, bevestigt een woordvoerster. van 11.00 tot 17.00 uur Hulst" Absdaalseweg 19 Telefoon 0114-320080 SINDS 1971 KEUKENS a BADKAMERS Bio Park Terneuzen kan dui zenden banen opleveren. De basis voor het duurzame in dustriepark is echter wankel. Als. Dat woordje als keert re gelmatig terug in het on derzoeksrapport van de vier Nijmeegse deskundigen die zich de voorbije zomer bogen over de kansen voor de bio-industrie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Als de glastuinbouw in de regio de gewenste omvang krijgt, dan zou den er 1265 banen te vergeven zijn. Als de bio-ethanolfabriek van Ne- dalco er komt, dan levert dat ook nog eens 325 arbeidsplaatsen op en als die nieuwe bedrijven ook daadwerkelijk elkanders reststof fen en warmte gaan gebruiken zou dat de duurzame industriesector in Zeeuws-Vlaanderen in totaal zelfs 2350 banen kunnen opleve ren. Als, als, als. Het woord geeft ook aan hoe zwak de basis is van het hele Zeeuws-Vlaamse biopark- verhaal, dat begin dit jaar plots klaps door de overheden (gemeen ten en provincie, alsmede Zeeland Seaports, werd omarmd. Gaat een ANALYSE door Conny van Gremberghe aantal projecten die nu op de rol staan niet door, dan blijft er van het hele park-verhaal weinig over. Dan zullen er hooguit enkele be staande bedrijven zijn die hun acti viteiten op het vlak van herge bruik van reststoffen (Heros) of het maken van nieuwe brandstof fen (Rosendaal Energy) langzaam maar zeker uitbreiden. De toege voegde waarde van deze nieuwe bedrijvigheid aan het totaal econo misch product van de regio is voor lopig beperkt tot slechts enkele miljoenen euro's. Groei op ter mijn is echter niet uitgesloten. Bio Park Terneuzen valt of staat met de aanleg van een grootschali ge glastuinbouwzone tussen West dorpe en Terneuzen. Een grote broeikas van meer dan 300 hecta re. Het is de droom van de Terneu- zense wethouder Adhemar van Waes, die heilig in dit project ge looft. Van Waes denkt dat de gla zen stad een nieuwe impuls zal ge ven aan de landbouw in de regio en door de participatie van Yara en Cargill in de uitwisseling van reststoffen, warmte, energie en gas sen voor de industrie. De Nijmeeg se onderzoekers ondersteunen niet alleen de gedachten van Van Waes; ze geven ook nog aanzetten om te dromen over de groei van het regionaal samenwerkingconglo- meraat tot wat dan Bioport Euro pe mag heten. Samenwerking met Gent op het vlak van bio-industrie is dan wel noodzakelijk, maar tot nu toe zijn de Belgen weinig tot samenwer ken geneigd. Sterker nog, Nedalco werd nadrukkelijk uit het Vlaamse project gehouden. Zeeuws-Vlaan deren zou ook kennis moeten in kopen in Gent, maar de deskundi gen van de Gentse universiteit zijn nu al gelieerd aan het eigen pro ject. Die gaan hun kennis echt niet verkopen aan een nabijgelegen concurrent. Ook Dow Chemical zou in het bioparkproject een sleu telrol kunnen vervullen. Dow heeft veel kennis op het gebied van het maken van plastics uit zet- melen. Het concern heeft echter in Amerika een samenwerking met Cargill op dit vlak stopgezet. Dat is jammer. Ook voor Zeeuws-Vlaan deren. terneuzen - Philadelphia Zorg Zeeland heeft gisteren haar eerste vestiging in Zeeuws-Vlaanderen ge opend. In een verbouwde woning aan de Katspolderlaan in Terneu zen huizen voortaan zes jonge mensen met een matige tot ernsti ge verstandelijke beperking. Zij beschikken over een eigen zit- en slaapkamer en maken daar naast gebruik van gezamenlijke ruimten. Burgemeester lan Lonink opende gisteren het eerste deel van het pand. Later wordt een voormalige praktijkruimte vervan gen door nieuwbouw, waar zes cliënten samenwonen. Ook ko men en er zeven appartementen voor cliënten die begeleid zelfstan dig willen wonen. Philadelphia was met woonvoor zieningen al actief in Goes, Koude- kerke, Middelburg, Vlissingen en Zoutelande. KINDEROPVANG OP Dfloopvan'v O lot A jaar Buitenschoolse opvang 4 Mï 12 <fle*K«n4cf>VBnq 0 tet 1 i Schoondijke Philippine t/m zondag www.JuoliJe.rft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57