Troep rondom Zeeland Honderden nieuwe huizen in regio Fietspad van Groede naar Oostburg terug op politieke agenda Stam Nieuwe bus voor zeelieden llNOENSfl Nieuw jasje? MEE Zeeland in Schoondijke Clavis dringt aan op snoeiwerk 26 Zaterdag 10 november 2007 pzcZ Eerste spa voor woonwijk mogelijk begin 2008 de grond in. door Frank van Cooten SLUIS - In West-Zeeuws-Vlaande- ren begint volgend jaar de bouw van honderden nieuwe woningen. Daar wordt reikhalzend naar uitge keken, omdat de vraag groot is. Het gaat om de nieuwe wijk IJzen- dijke-Oost in IJzendijke en het Hof van Europa (de voormalige Euregiotuinen) in Oostburg. Het is de bedoeling dat in het voor jaar van 2008 wordt begonnen met de bouw van de huizen in II- zendijke-Oost, deelde wethouder Carien Bolijn van de gemeente Sluis de gemeenteraad donderdag avond mee. Deze planning is gisteren beves tigd door directeur Ronny van Pa- melen van aannemersbedrijf Van der Poel in Terneuzen. Van der Poel bouwt de huizen in IJzendij- schoondijke - Naast een steun punt in Hulst heeft MEE Zeeland nu ook een 'servicepunt' in Schoondijke. - Wethouder Carien Bolijn opende het West-Zeeuws- Vlaamse MEE-kantoortje gister middag. MEE Zeeland ondersteunt men sen met een beperking; lichame lijk of verstandelijk, visueel of audi tief, maar ook chronisch zieken en mensen met een autistische of daaraan verwante stoornis. Het ser vicepunt is ingericht, omdat niet iedereen makkelijk naar het regio kantoor in Terneuzen kan komen. Mensen kunnen de eerste en der de woensdag van de maand bin nenlopen in het pand aan de Prins Bernhardstraat 4. Ze hoeven geen afspraak te maken, maar kunnen van 9.00 tot 12.30 uur direct met hun vragen en problemen terecht. ZEEUWSE Hij voetbalt nog niet zo heel lang in 't Vuufde van Terneuzense Boys, maar vanaf dag één maakt hij een onuitwisbare indruk. Keu rig sprekend met twee woorden, zo nu en dan gehuld in kostuum en een schedel zo kaal en glad als een biljartbal. Kortom: keurige kerel. In het veld verandert hij echter in een robuuste bikkel, die niemand ke. Bolijn vermoedt ook dat er dan meer duidelijkheid is over wat er overblijft voor investeringen in het dorp IJzendijke. Met de extra opbrengsten van de wijk wordt de leefbaarheid in het dorp verbeterd. IJzendijke wil graag een nieuw dorpshuis, even tueel in combinatie met een nieuw zwembad en verbetering van de voetbalaccommodatie. On dernemersvereniging, dorpsraad en voetbalvereniging hebben een gezamenlijk plan gemaakt. Het noordelijk deel van IJzendij- ke-Oost krijgt de klassieke en his torische uitstraling van het oude stadshart. Op tachtig kavels ko men herenhuizen en twee- en drie-onder-een-kappers. Om de historische sfeer van 'noord' te be- Met IJzendijke-Oost en het Hof van Europa in Oostburg krijgt West-Zeeuws-Vlaanderen er hon derden nieuwe huizen bij. De bouw start volgend jaar. Wethouder Le Roy op zoek naar een goede financiering. door Frank van Cooten sluis - De aanleg van het veelbe sproken fietspad Oostburg-Groede komt met spoed terug op de poli tieke agenda van de gemeente Sluis. Deze toezegging deed wethouder Maria le Roy donderdagavond in de gemeenteraad. „We gaan op zoek naar een goede financiering." Het fietspad is een zaak van lange adem. Reeds in de begroting 1972 van de gemeente Oostburg werd hoge prioriteit toegekend aan dit onderwerp. Aan het begin van de jaren negen tig leek het er eindelijk van te ko men. Oostburg had acht ton in de begroting opgenomen. De aanleg van dit fietspad zou onderdeel zijn van de ruilverkaveling Bres- Na 35 jaar lijkt er eindelijk iets te gebeuren met het aan te leg gen fietspad van Oostburg naar Groede. Wethouder Le Roy gaat op zoek naar financiering. Tip? redactie@pzc.nl ontziet. Het duurde dan ook niet lang voor hij een passende bij naam had. Niemand die hem nog Joshua noemt, Joshua gaat op het Zuidersportpark door het leven als Jaap Stam. En dus waren er ook maar weinig spelers die vorige week opkeken toen Jaap opeens ver stek liet gaan voor de kraker tegen Hoek. „Stam is toch gestopt?" nadrukken komt aan de buiten kant van de wijk een wal van drie meter hoog. Onder de wal komt een wandelpad en een gracht. De zuidelijke uitbreiding krijgt een modern karakter. In dat deel komen 35 woningen op vrije ka vels. De animo voor IJzendij- ke-Oost is groot. In het Hof van Europa in Oost burg bouwen Rabo Vastgoed en Blauwhoed Eurowoningen in to taal zo'n 110 nieuwe woningen. De bouw van deze huizen start waar schijnlijk in het najaar van 2008. Blauwhoed voert na het afhaken van Thermen Holiday onderhan delingen met drie, vier gegadigden die een wellnesscentrum of ander kuuroord willen beginnen. Het bouwproces hangt hier niet van af De raad reageerde donderdaga vond verheugd op de planning. „Eindelijk gaat de eerste spa de grond in", zei Johan Provoost (VVD). kens-Zuidzande. Toen werd echter besloten het fietspad mee te laten liften op het verkeersveiligheids- project Duurzaam Veilig. Andere partners in dit project zagen de noodzaak van dit fietspad echter niet in. „De gemeente Oostburg heeft daar door begin jaren negentig een kans laten lopen. Er was geld en er waren met de ruilverkaveling im mers mogelijkheden", blikte Johan Provoost (VVD) terug. Joop Wielakker (PvdA) maakte toen ook deel uit van de Oostburg- se gemeenteraad. Volgens hem was de waarheid anders. „Juist Pro voost heeft in dit verhaal een cru ciale rol gespeeld. Oostburg had in derdaad acht ton op de begroting, maar het waterschap wilde niet meewerken. Provoost heeft zich vervolgens tijdens dorpsraadverga deringen een fel tegenstander ge toond van het fietspad. Lees de no tulen er maar op na." Provoost reageerde fel. „Wielakker moet de geschiedenis niet verval sen. Het fietspad paste niet in de vorm van Duurzaam Veilig. De ge zamenlijke wegbeheerders wezen het af" terneuzen - De Stichting Varens centrum Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen neemt maandag een nieuwe bus in gebruik. De bus rijdt dagelijks en vervoert jaarlijks ongeveer vijfduizend zeelieden van en naar hun schip en het Va renscentrum. Het onderkomen aan de Westkolkstraat is al jaren een thuis en ontspanningsplek aan de wal voor zeelieden. Hoop op monumentale status Eedese vlasserij na verwijdering asbest. door René Hoonhorst eede - De vlasgeschiedenis van Ee- de is waarschijnlijk wat minder be kend dan die van bijvoorbeeld Koe wacht. Maar ook het grensdorp in het westen van Zeeuws-Vlaande- ren voelt zich verbonden met de grondstof voor linnen; het dorp koestert niet voor niets een monu ment dat aan het vlas is gewijd. Het monument is een plaquette van de oprichters van de coöpera tie die een vlasfabriek bij de grens exploiteerde. Het huidige industrie terrein dankt zijn naam De Vlasch aard aan de voormalige warmwa- terroterij. De vlasfabriek aan de Brieversweg aan de oostzijde van het dorp is nog iets ouder dan de al lang verdwenen tegenhanger aan de westkant van Eede. Ook de ze roterij is al meer dan drie decen nia buiten bedrijf, maar ze staat nog fier overeind. Hoewel, fier is enigszins overdreven. Het pand is door de typische torentjes nog goed als vlasfabriek te herkennen, maar verkeert al vele jaren in ver vallen, desolate staat. Naast een ingestort dak en kapotte deuren ligt in en om het gebouw een grote hoeveelheid illegaal ge stort afval. Een groot deel daarvan zou zonder veel moeite naar de stort kunnen, als er geen asbest tussen zat. De vorige eigenaar van de fabriek sloopte delen van de vlasserij en liet ze liggen of be groef asbesthoudend materieel pro visorisch. Ingestorte dakdelen zorg den voor verdere vervuiling met asbest. Gisteren maakten enkele van de 'maanmannetjes' een begin met het opruimen van het asbest. Dat de zorgvuldig ingepakte oprui mers eindelijk aan de slag gingen, terneuzen - Wooncorporatie Cla vis in Terneuzen gaat bij het dage lijks bestuur van de Scheldestad aandringen op een snelle snoei- beurt van de bomen aan de zuide lijke Guido Gezellestraat. De plata nen daar houden al jaren het licht uit de appartementen aan de Die- penbrockstraat. Een probleem dat was voor het kerkbestuur van de Eedese parochie Maria ten Hemel opneming een grote opluchting. De kerk is eigenaar van het perceel waarop de vlasfabriek staat. Maar het kerkbestuur was in het verle den niet al te zorgvuldig met het uitzoeken van erfpachters (huur ders), die de fabriek in eigendom hadden. Zelfs toen het kerkbestuur of de ge meente met een gerechtelijk arrest in de hand de man tot ontruiming en opruiming van het terrein kon den dwingen, werd dat nagelaten, steekt secretaris Theo Rammelaere van het parochiebestuur de hand in eigen boezem. Maar Rammelae re laat de geschiedenis verder lie ver achter zich. De vlasfabriek heeft lang genoeg als een zwaard van Damocles boven de parochie gehangen en het heeft weinig zin bij het verleden stil te staan. Het kan het parochiebestuur welis waar zo'n veertigduizend euro (eenderde van de geraamde 120 mille) kosten, maar beter een rib 'Het is wel de enige vlasserij die nog als zodanig te herkennen is' uit het lijf dan de hele kerkkas. Provinciaal projectleider bodemsa nering, Jacco Olieslager, verwacht trouwens dat de uiteindelijke sane- ringskosten wat lager liggen dan het geraamde bedrag. Binnen twee weken moet de grond rond om de vlasserij schoon zijn en slin gert er ook in de voormalige fa briek geen asbest meer rond. „Kraakhelder is het dan nog niet, maar gevaar voor de volksgezond heid of de omgeving levert het in elk geval niet langer op." Omdat spelende kinderen of ande re mensen die de afzetting negeer den tot nu toe wel risico liepen, begin dit jaar slechts ten dele werd opgelost, nadat de ouderenbond Anbo verschillende keren bij Ter neuzen om een snoeibeurt had ge vraagd. De gemeentelijke plantsoe nendienst nam slechts enkele bo men onderhanden. Clavis zou graag zien dat nu ook de andere bomen aan de beurt komen. Al meer dan 80 jaar ervaring en marktleider in Zeeuws-Vlaanaeren. ENS© www.noens.nl Meekrapweg 26, Axel T: (0115) 56 22 38 www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56