Binnenland Acties dreigen in onderwijs Rechtbank spreekt moeder vrij voor doden twee kinderen Gynaecologen: zwangere moslima soms onder dwang behandelen Ouder heeft geen tijd voor school Harige bolletjes in kaaimanbak dierenhandel Auto veelpleger ingenomen Romeinen herleven in Utrecht 4 Zaterdag 10 november 2007 PZC Onderhandelingen cao voor voortgezet onderwijs vastgelopen. den haag - De Algemene Onder wijsbond (AOb) kondigt stakingen aan in het voortgezet onderwijs. Die volgen op de stukgelopen cao-onderhandelingen tussen de gezamenlijke bonden en de werk geversorganisatie VO-Raad. Na twee maanden onderhandelen zijn de bonden (AOb, AbvaKabo FNV, CMHF en CNV Onderwijs) gisteren uit het overleg gestapt. De AOb, de grootste bond in het overleg, heeft de stakingskas geo pend en eist een stevige salarisver hoging op korte termijn. Op alle middelbare scholen van Neder land worden volgens de bond be gin volgende week acties voorbe rg De grootste onderwijsbond dreigt met stakingen in het voort gezet onderwijs. Gisteren liepen de onderhandelingen over een hoger salaris stuk. reid, werkonderbrekingen zijn daarbij 'zeker mogelijk'. In het voortgezet onderwijs wer ken ruim honderdduizend men sen op ongeveer 650 scholen. De werkgevers in het voortgezet onderwijs boden vanaf juli van dit jaar over een periode van 26 maan den 8 procent loonsverhoging en eindejaarsuitkeringen. De eisen van de bonden lagen daar niet ver vandaan. Het steekt de bonden echter dat de loonsverhoging wordt gekop peld aan een hogere werkdruk. „Dat is voor ons onacceptabel", al dus CNV-bestuurder Michel Rog. De bonden willen juist dat de werkdruk omlaag gaat. „De werk gevers hebben niet begrepen dat er twee problemen zijn: te hoge werkdruk en een achterlopend sa laris", aldus AOb-bestuurder Ton Rolvink. Volgens de bonden is de werkdruk fors toegenomen. Scholen willen leraren meer lessen laten geven, nu de overheid de totale onder wijstijd strenger controleert. nijmegen - Ouders hebben het te druk en steeds minder tijd om zich nog te bemoeien met de school van hun kind. Hand- en spandiensten als luizen kammen, de bibliotheek bezoeken, sportda gen en het schoolreisje komen daardoor in de knel. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut PETER UTRECHT - Burgemeester Annie Brouwer inspecteert vrijdag in de Domto ren in Utrecht het 'Romeinse legioen' Pax Romano. Een 80 centimeter bre de strook waar gekleurd licht en nevel uit opstijgt, doorsnijdt sinds giste ren de Servetstraat. De strook, aan de voet van de Dom, markeert een deel van de muur rond het Castellum Trajectum (een Romeins fort voor een co hort), dat daar tweeduizend jaar geleden stond. foto Erik van 't Woud/ANP voor Toegepaste Sociale Weten schappen (ITS) van de Radboud Universiteit Nijmegen onder vijf honderd basisscholen. Ouders, schoolhoofden, bestuurders en leerkrachten werden de afgelopen twee jaar ondervraagd. Niet eerder is de relatie tussen ouders en scho len zo uitvoerig onderzocht. Bekentenis geen bewijs, omdat zij onrechtmatig verkregen zou zijn. haarlem - Een 22-jarige vrouw uit Purmerend, die terechtstond om dat zij haar twee jonge kinderen zou hebben doodgestoken, is giste ren door de rechtbank in Haarlem vrijgesproken. De rechtbank vond dat er onvoldoende bewijs was. Te gen haar was acht jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist. De kinderen, een dochtertje van bijna twee jaar en een zoontje van een halfjaar oud, werden met tien tallen messteken omgebracht in de flat van de vrouw. De moeder bel de zelf de politie. De vrouw gaf bij de politie toe dat zij haar kinderen heeft gedood, 1^ Een 22-jarige vrouw uit Purme- rend, die terechtstond omdat zij haar twee jonge kinderen zou hebben gedood, is wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. maar volgens haar is zij daarbij on der psychische druk gezet. De vrouw ontkende later tijdens de behandeling dat zij haar kinderen heeft doodgestoken. Volgens haar is dat gedaan door een man, die de flat binnengdrong en geld eiste van de vader van de kinderen, een bekende uit het drugsmilieu. De rechtbank meent dat niet kan worden uitgesloten dat het verhaal van de moeder klopt. Ook sporen in de flat sluiten volgens de rech ters niet uit dat iemand anders de kinderen heeft doodgestoken. De politie heeft dat onvoldoende on derzocht, aldus de rechtbank. De rechters vinden dat de bekentenis sen die de vrouw heeft afgelegd niet als bewijs kunnen dienen, om dat zij onrechtmatig zijn verkre gen en onbetrouwbaar zijn. De moeder bekende toen zij in een busje op weg was om afscheid te nemen van haar kinderen, vlak na dat een politieman haar intimide rend had benaderd. Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep. Bron van besmetting in zaak Hoogeveen is nog steeds onduidelijk. hoogeveen - In de vijverbak waar de kaaimannen in de Hoogeveen- se dierengroothandel AAC verble ven, zijn harige bolletjes gevon den. Het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) onderzoekt de her komst van deze bolletjes. Ook wordt bekeken of er verband be staat met de dode kaaiman die op 2 november in het bedrijf werd aangetroffen. Maandag brak er grote paniek uit in de dierenzaak, nadat medewer kers en klanten onwel werden. Tientallen mensen moesten in quarantaine. Ook werden 26 slacht offers opgenomen in het zieken huis in Groningen. Mogelijk gaat het bij de aangetrof fen harige bolletjes om een soort noten uit een tropisch land. In de bolletjes zat een onbekend goedje. De kaaimannen hebben die bolle tjes of ingeslikt of er aan geknab beld. Een medewerker die de bolle tjes uit de bak wilde halen, werd onwel. Daarop kregen meer men sen klachten over hoofdpijn, duize ligheid, bloeddrukschommelingen en huiduitslag. De eigenaren van AAC hebben hun personeel opgedragen 'niets te zeggen aan wie dan ook over de vondst van de bolletjes'. Een van de medewerkers van de dieren zaak heeft dat tegenover de politie verklaard. breda - De politie nam gisteren op de A16 bij Prinsenbeek de auto in van een 35-jarige man uit Bre da. Het rijbewijs van de man was ongeldig verklaard, omdat hij gros sierde in overtredingen. De man was onder meer dertien keer ver oordeeld voor het rijden onder in vloed en zeven keer bekeurd voor het rijden tijdens een ontzegging. Hans1, jc- wawtoch- niet WEFO VAM 17e tr&ip?" Artsengenootschap werkt aan richtlijnen over omgang moslims. door Frouke Tamsma arnhem - Een mannelijke gynaeco loog mag een zwangere moslima gedwongen behandelen als haar ongeboren kind in levensgevaar is. In alle andere gevallen staat het moslimvrouwen vrij hulp van een mannelijke arts te weigeren. Dat heeft voorzitter Peter Holland van artsengenootschap KNMG giste ren gezegd op een gynaecologen- congres in Arnhem, waar 450 van de 900 Nederlandse gynaecologen aanwezig waren. De KNMG werkt aan een richtlijn over de omgang met moslims. Daar is behoefte aan vanwege het groeiende aantal incidenten tus sen islamitische patiënten en medi ci. Moslima's - maar vaker hun echtgenoten - weigeren soms een mannelijke arts, omdat hun geloof zou voorschrijven dat zij alleen door vrouwen geholpen mogen worden. Dit leidt soms tot alarme rende situaties, zoals afgelopen voorjaar in het Meander Medisch Centrum in Amersfoort. Een Iraakse vrouw wier bevalling niet op gang kwam, werd daar bin nengebracht. De dienstdoende gy naecoloog moest beslissen of het een bevalling met een vacuüm- pomp of een keizersnede moest worden. Nog voor hij de verloska mer in kon, stuitte hij op een. agressieve echtgenoot. Die ver bood hem naar de vrouw te gaan. Patiënten mogen in grote mate zelf beslissen door wie zij gehol pen willen worden. „Of je een arts nu te jong of te oud vindt, of dat de pukkel op zijn neus je niet aan staat, als patiënt hoef je niet te mo tiveren waarom je niet door een arts geholpen wilt worden", zegt Holland. Een moslimvrouw mag zodoende ook een mannelijke arts weigeren. Ook als zij met perswee ën in het ziekenhuis ligt en er geen vrouwelijke gynaecoloog voorhanden is. Zolang het ongebo ren kind niet in gevaar is, heeft zij dit recht - hoe medisch risicovol dit misschien ook is. Zo weigeren sommige Jehova's getuigen een bloedtransfusie. Maar er zijn grenzen. Als een onge boren kind in levensgevaar is, zijn een gedwongen narcose en spoed- keizersnede soms noodzakelijk. Al krijgt de arts dan mogelijk een tuchtzaak aan zijn broek, hij heeft de plicht om het ongeboren leven te beschermen, zegt Holland. Met de 'lastige echtgenoot' maakt hij korte metten. „Die dient on middellijk uit de verloskamer ver wijderd te worden zodra hij artsen gaat bedreigen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4