Tips van John voor huis en tuin Run op boek atheïstische dominee A Halt Zeeland zoekt steun in fusie met Halt West-Brabant PZC Zaterdag 10 november 2007 3 1 Zeeuw speelt hoofdrol in landelijke campagne tuinwinkel Groenrijk. door Forra de Jong middelburg - John Lankhaar (41) uit Zoutelande is het eerste 'Groen rijk Gezicht' van de tuincentrum keten Groenrijk geworden. Hij werkt in de vestiging in Middel burg. Komende jaren zal hij te zien zijn op posters, op beurzen en op televisie. Tussen al deze werkzaamheden door werkt John gewoon in de winkel. „Al deze aan dacht is leuk, maar ik blijf een mens voor op de verkoopvloer." Groenrijk heeft in september naar alle 45 vestigingen een campagne poster gestuurd voor de zoektocht naar het 'Groenrijk Gezicht'. Lank haar zag de poster in de kantine hangen en stuurde een brief naar het hoofdkantoor. „Ik wilde het ge woon proberen, het leek me wel eens leuk om met zoiets mee te doen. Mijn collega's zeiden ook: 'John, dat is nou echt iets voor jou'. Ik zat namelijk al heel lang in het vak." Lankhaar is zeventien jaar werk zaam in de tuinsector en werkt sinds twee jaar in de vestiging van Groenrijk in Middelburg. Zijn werkervaring is één van de rede nen waarom hij uit de acht inzen dingen het gezicht van Groenrijk is geworden. „De werkzaamheden 'Al deze aandacht is leuk, maar ik blijf echt een mens voor op de verkoopvloer' zijn heel afwisselend. Ik heb zelf gewerkt in verschillende sectoren, zoals kamer- en tuinplanten, tuin meubelen en kerstartikelen. Al leen met vijvers heb ik nog niet zo veel ervaring, dat moet ik nog een beetje bijspijkeren." Het Groenrijk Gezicht moest het ook niet erg vinden om in de be langstelling te staan. „Ik ben niet verlegen en sta niet zo snel met mijn mond vol tanden." Dat is ook wel nodig, omdat hij nu op te levisie komt. „Ik vind het niet eng om voor de camera te staan en de opnames gingen goed. Het was nooit echt mijn droom om op tele visie te komen, maar het is wel hartstikke leuk. Niet leuker dan mijn werk in de winkel, hoor. Dat werk is echt mijn ding." Voor het RTL4-programma Life and Cook ing op zondagmiddag, presenteert het Groenrijk Gezicht vijftien keer het Groenrijk-item. Daarin geeft Lankhaar tips over het huis en de tuin en knapt hij samen met gas ten een kamer of tuin op. Zijn col lega's zitten aanstaande zondag ze ker voor de buis. „Zij zijn allemaal erg enthousiast en ook wel verbaasd. Het is natuur lijk super dat onze vestiging nu meer in de belangstelling komt. Ze waarschuwen me al dat ik straks niet meer over straat kan. Ik denk eigenlijk dat het allemaal wel mee zal vallen. Misschien dat er zo nu en dan iemand in de winkel zegt 'Ben jij niet die van..?', maar daar blijft het wel bij, denk ik. Op straat groet ik toch al zo veel mensen. Die heb ik dan een keer met iets geholpen in de winkel. Dan ben je eigenlijk al een soort bekende Ne derlander in Zeeland." Aanstaande zondagmiddag maakt John zijn tv-debuut bij Life 8c Cooking op RTL4. Die uitzending duurt van 17.00 tot 19.00 uur. Eerste druk manifest Klaas Hendrikse al vrijwel uitverkocht. door Rolf Bosboom middelburg - Het boek van de atheïstische dominee Klaas Hen drikse uit Middelburg heeft een ware hype veroorzaakt. Nog voor dat het goed en wel is verschenen, is de eerste druk al grotendeels uit verkocht. Een tweede druk is in middels in voorbereiding. Hendrikse, vrijzinnig predikant in Middelburg en Zierikzee, was deze week landelijk nieuws, verscheen in diverse televisieprogramma's en gaf interviews aan talloze media. Gisteren was de Zeeuwse presenta tie van zijn boek Geloven in een God die niet bestaat, 's middags in Middelburg en 's avonds in Goes. In boekhandel De Drukkerij in Middelburg bleek andermaal hoe zeer hij in de belangstelling staat. Het binnenplein was veel te klein om alle bezoekers te kunnen her- bergen.De boekhandel had een voorraad van tweehonderd exem plaren van het 'manifest' ingesla gen, maar die waren al voor de pre sentatie verkocht. Daardoor was er voor de dominee ook niet zo heel veel meer te signeren. Het waren vooral degenen die een exemplaar hadden gereserveerd, die deze nog van een handtekening konden la ten voorzien. Er werd al wel volop ingetekend op de tweede druk, die pas over anderhalve week beschik baar is. De Koperen Tuin in Goes had 's avonds nog wel enkele tientallen exemplaren beschikbaar voordat dat Hendrikse er arriveerde, maar 'Als er woorden uit mijn mond moeten komen waar ik niet in geloof, dan pas ik' meldde ook een opmerkelijk grote belangstelling voor het boek. De presentatie in Middelburg werd vooral bijgewoond door min of meer gelijkgestemden. De opvat tingen van de dominee - God be staat niet als opperwezen, maar is een naam die kan worden gegeven aan persoonlijke, vaak alledaagse ervaringen - ontlokten dan ook geen felle tegenreacties. Hendrikse werd ondervraagd door Ikon-presentatrice Annemiek Schrijver. Zij was onder meer be nieuwd wat de predikant, die even min gelooft in een leven na de dood, zegt tegen een streng-gelovi- ge op diens sterfbed. „Dan kun je het niet slechter treffen dan met mij als dominee", zei Hendrikse, die trouw wil blijven aan zijn op vattingen. „Natuurlijk ga ik in dat soort situaties niet in discussie. Maar als er woorden uit mijn mond moeten komen waar ik zelf niet in geloof, dan pas ik." Hendrikse wilde eigenlijk niet in gaan op zijn visie op Jezus, omdat juist dat punt hem in conflict kan brengen met de kerk. „Jezus Chris tus is een figuur geweest die geen andere betekenis heeft dan andere religieuze figuren", liet hij zich wel ontvallen. De predikant zei zich vooral ver want te voelen met Mozes. „Zijn verhaal is mijn verhaal, met die tocht door de woestijn en dat ge kanker op hem." Het boek van Klaas Hendrikse wordt vandaag ook gepresenteerd in Boekhandel De Vries in Zierikzee. Aanvang: 14.00 uur. door Claudia Sondervan GOES - Het Zeeuwse Haltbureau onderzoekt of fusie met Halt West-Brabant opportuun is. De Zeeuwse organisatie is te klein om een eigen directeur te rechtvaardi gen, terwijl het Rijk dat wel als voorwaarde stelt voor erkenning van het bureau. Volgens interim-directeur Frank Witkam wordt in geval van zo'n fusie gedacht aan Brabants mana gement per 2009 en een gezamen lijk bestuur per 2010. Halt Zeeland, in 2006 ontstaan uit de drie regionale Haltbureaus, telt vijf medewerkers die jaarlijks circa zeshonderd jongeren begeleiden bij een alternatieve staf na een eer ste vergrijp. Slachtoffer hulp En dan nu verder?! Sinds 1998 houdt Slachtofferhulp Nederland in Zeeland de herdenking van verkeersslachtoffers. Deze herdenking, een niet religieuze bijeenkomst, biedt ruimte voor het delen van verdriet, het vinden van troost bij elkaar en hoopt bij te dragen aan de bewustwording van de gevolgen van een zo ernstig verkeersongeval met soms zelfs dodelijke slachtoffers. Dit jaar zal de herdenkingsbijeenkomst plaatsvinden op zondag 18 november a.s. vanaf 14.00 uur in de "Nieuwe Kerk", Groenmarkt 1 te Middelburg. Vanaf 13.30 uur is de zaal open. Het is wenselijk uw aanwezigheid vooraf te melden bij het secretariaat van Slachtofferhulp Nederland, regio Zuidwest, tel. 0118 681244. De rol van gezicht van Groenrijk is John Lankhaar op het lijf geschreven: „Mijn collega's zeiden al: 'John, dat is nou echt iets voor jou'." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47