'We hebben allemaal een dip gehad' meeste ervaring Onduidelijkheid over ontsluiting Borssele Veehouder loopt weg bij rechter INTER BORG KEUKENS OP MAAT Wervingsavond vrijwilligers Ter Weel Goes B PZC Zaterdag 10 november 2007 27 Elke Alssema en Eva Barrettapiana uit Goes tonen enkele souvenirs die ze hebben meegenomen uit Ethiopië. foto Willem Mieras Autorijschool Caroliene Tel.: 06-28 33 91 55 Goese leerlingen van het ROC gaven les op scholen in Ethiopië. door Rob Paardekam goes - Iedereen kent ze. Die televi siebeelden over armoede in Afri ka. „Maar geloof me, je merkt pas echt hoe het is als je er zelf bent ge weest", zegt Eva Barrettapiana uit Goes. „Ie moet het kunnen voe len, ruiken en proeven." Dat hebben twaalf leerlingen van het ROC Zeeland drie weken lang gedaan. Voor de stichting Passaat trokken ze naar Ethiopië om les te geven op verschillende schooltjes bij het dorpje Arsi Negele. Elke Als sema (18) uit Goes was er ook bij. En ja, ze heeft grote armoede ge zien. Nou zijn er natuurlijk altijd uitzonderingen. „Sta ik daar les te geven, gaat er opeens een mobiel tje af. Blijkt het een leerling te zijn, die vrolijk bellend naar bui ten loopt. Dan weet je ook niet wat je ziet." Toch leefden de meeste kinderen met hun familie in piepkleine huis jes en moesten ze soms wel tien ki lometer lopen om naar school te komen. „Toen we aan het eind van onze reis t-shirts uitdeelden ston den bij veel kinderen de tranen in de ogen", vertelt Eva (18). „Ze wa ren zo ontzettend blij. Niet gek als je weet dat sommige kinderen we ken in dezelfde kleren lopen." Hoewel de schooltjes heel simpel waren en alleen het hoogst nodige bezaten, had het Goese tweetal de indruk dat er op een acceptabel ni veau les werd gegeven. Zelf doceer den-ze onder meer biologie, zorg en Engels. Ondanks de grote klas sen - honderd kinderen in een klein lokaaltje - ging dat best goed. „Die kinderen waren heel gedisci plineerd", zegt Eva. „Op het eind van de les werd er zelfs geapplau disseerd voor de leraar." Nou valt dat keurige gedrag wel te verkla ren, want de scholieren worden niet bepaald met fluwelen hand schoentjes aangepakt. „Die leraren lopen met zweepjes rond, die ze gewoon gebruiken als ze het nodig vinden", vertelt Elke. „Wat gebeurt hier?, dacht ik toen ik dat voor het 'De leraren hebben zwepen, die ze gewoon gebruiken als ze het nodig vinden' eerst zag." Eva knikt. „Ik vond het shockerend. Hier bij ons heeft een leraar al een probleem als hij ie mand bij z'n oor pakt." Eenmaal terug in Nederland besef fen Elke en Eva meer dan voor heen hoe goed ze het hebben. „Als je die armoede op televisie ziet, grijpt het je ook wel aan, maar de volgende dag ben je het vergeten", legt Eva uit. „Dat is nu echt an ders." Elke beaamt dat. „Nu voel ik me bijna schuldig als ik lekker lang sta te douchen of televisie kijk. Maar ja, dat zal op den duur ook wel minder worden, hoor." Door middel van presentaties pro beren de meiden de toestand in Ethiopië nu in Zeeland onder de aandacht te brengen. Ze raden ie dereen aan om zelf eens te gaan. „Maar je moet daar wel echt ach ter staan", stelt Elke. „Want het is best heftig. We hebben allemaal een dip gehad, waarin we het liefst naar huis waren gegaan." Eva be vestigt. „Op een dag kwamen we te dicht bij de grens met Somalië, in een gebied met militante mos lims. Omdat het al donker werd, moesten we daar blijven slapen. Ik weet zeker dat we het allemaal in onze broek hebben gedaan." tact wel, inderdaad." Alleen naar de PvdA hief hij nooit het vinger tje. Want volgens Luc Markies, trouw volger van de Vlissingse po litiek en sinds vijftig jaar VVD-stemmer, was Meijers altijd 'het zacht gekookte eitje dat de Pv dA elke ochtend voorgeschoteld kreeg'. „Meijers bracht in het colle ge geen discussie op gang. En ook niet bij de ambtenaren, die meest al socialistisch waren. Hij zat volle dig vacuüm op kantoor." Zo vaag als de WD is over coalitie deelname, zo helder is Tobias Me ijers zelf over zijn deelname. „Waarom ik, goeie vraag. Er zijn best andere kandidaten, daar ligt het niet aan. Maar ja, ik ben wel degene met de meeste ervaring. En ik ben nooit weggestuurd." Inwoners zijn volgens wethouder op het verkeerde been gezet. Tobias Meijers foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf BORSSELE - Het is opeens onduide lijk of en vooral wanneer Borssele een betere ontsluiting naar Vlissin- gen-Oost krijgt via polderwegen. Borsels wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA, verkeer) is daar abso luut niet blij mee. De verbetering van de ontsluiting van Borssele heeft alles te maken met de eventuele afsluiting van we gen (Wilhelminahofweg en Zee dijk) richting kerncentrale. Om dit goed te kunnen regelen, is volop MIDDELBURG - De zaak tegen een 39-jarige inwoner van Rilland kon gisteren niet worden behandeld, omdat hij nog vóór zijn personalia kon worden vastgesteld, kwaad de rechtzaal verliet. Bij aanvang van de zaak ontmoet te hij zijn ouders, de stille venno ten van de commanditaire ven nootschap (CV). Dat zinde hem kennelijk niet, en de Rillander was vertrokken. Hem wordt onder meer verweten dat hij zijn dieren heeft verwaar loosd, dat er zonder vergunning stallen werden gebouwd, dat de dieren buiten niet beschermd waren tegen barre weersomstan digheden en dat hij dode runde ren niet had afgedekt. Dat was re den voor de AID om op het be drijf bij Rilland 172 koeien in be slag te nemen en twee dagen later op Zuid-Beveland 67 runderen weg te halen. De zaak tegen de vee houder wordt pas volgend jaar weer behandeld. MEUBELMAKERIJ overleg gevoerd met inwoners van Borssele. Zowel de kerncentrale als Borssele zouden van de maatrege len profiteren: de kerncentrale een veiliger toegang en Borssele een tweede ontsluiting. „En dan krijg je op een werkbezoek te horen dat het onbekend is of het ministerie van Vrom daar wel mee kan in stemmen", meldt wethouder Vermue-Vermue. „Inwoners van Borssele lijken blij gemaakt met een dode mus." Voorlichtster M. Linger van de kerncentrale beves tigt dat Den Haag nog moet in stemmen. Het gaat er vooral om of hulpdiensten nog even snel bij de centrale kunnen zijn. Linger weet niet wanneer er duidelijkheid is. Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere GOES - Wie vrijwilliger wil wor den bij zorgcentrum Ter Weel in Goes, wacht dinsdagavond in Ter Weel een warm welkom. De rode loper wordt uitgerold. Dat gebeurt door mensen die al als vrijwilliger actief zijn bij het zorgcentrum aan het Goese Joannaplantsoen. 'Heeft u een momentje voor een ander' is het thema van de infor matiebijeenkomst die om half acht begint. Na ontvangst en uitleg krij gen de nieuwe vrijwilligers direct in de praktijk te zien welk werk vrijwilligers doen bij Ter Weel en hoe belangrijk dat is. Zo wordt ge toond hoeveel leuker een eettafel eruit kan zien dankzij de inzet van vrijwilligers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43