zand waait straks weer terug uur werden golven een meter hoger Mett) V Lakmoesproef Jan Stins m Mobiliteitsprijs voor Toppunten EGYPTE Prismai Daar moetje naar toe. OM eist 50.000 euro van Total PZC Zaterdag 10 november 2007 3 Op de zeedijk bij Westkapelle liggen veel stenen die uit de glooiing zijn losgewoeld. foto Ruben Oreel Stormfeiten Sinds 1877 is de waterstand bij boot Menkar in een open jol. De sloep wordt volgens Waasdorp standaard gebruikt als pendel naar en van de zeeschepen op tien kilo meter uit de kust bij Westkapelle. „De weersomstandigheden ver slechterden donderdagavond in snel tempo. In tijd van nog geen uur was de golfhoogte van twee naar drie meter gegaan." Tussen de 2.50 en 2.80 meter is zo onge veer ook de grens voor inzet van de jol. „Hoe het precies kon gebeuren, wordt nog onderzocht, maar de man is als het ware gelanceerd." De andere opvarende van de jol kon alleen maar de schijnwerper op de drenkeling zetten en de hulp inroepen van de Menkar. Bin nen een kwartier kon de Grijpsker- kenaar aan boord worden gehaald. Hij had zout water binnengekre gen en was onderkoeld. De man is overgenomen door de snellere KN- RM-reddingsboot Zeemanshoop en in de Buitenhaven van Vlissin- gen aan wal gebracht. Hij mocht gistermiddag het ziekenhuis verla ten. „Fysiek heeft hij er niks aan overgehouden, maar geestelijk heeft hij een behoorlijke knauw ge kregen." Ook gisteren bleven de loodsdien- sten buitengaats gestaakt, zodat een aantal binnenkomende sche pen bij Vlissingen voor anker moest. Toch was de hinder voor de scheepvaart nihil. Het Schelde Coördinatie Centrum had geen en kel signaal dat vanuit Rotterdam, waar de Maeslantkering de hele dag gesloten bleef, schepen naar Antwerpen uitweken. Vanwege de hoge waterstand waren de sluizen bij Terneuzen donderdagnacht en gistermiddag van 13 tot 15 uur ge stremd. De hoogste waterstand bij Vlissingen was donderdagnacht 3.67 +NAP en bij de Oosterschelde- kering, die tot gisterochtend 8 uur gesloten was, 3.43 +NAP. De eerste novemberstorm heeft in Zeeland weinig schade veroor zaakt. In Vrouwenpolder is rich ting Oostkapelle over honderdvijf tig meter ongeveer vijf meter zand weggeslagen. Bij het badpaviljoen in Domburg over een zelfde lengte twee meter. Dat herstelt zichzelf, aldus S. Minneboo van Water schap Zeeuwse Eilanden. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen meldt wat duinafslag bij de Groed- se Duintjes, in de Zwinmonding en bij Port Scaldis in Breskens. door Ad Roos MIDDELBURG - Voor officier van jus titie I. Koopmans was het duide lijk: Total Raffinaderij Nederland in Nieuwdorp valt het best te ver gelijken met een veelpleger, getui ge de vijf pagina's tellende overtre dingen die de afgelopen jaren door het bedrijf werden gepleegd. Gisteren moest Total zich voor de rechtbank verantwoorden voor het lekken van kankerverwekkend benzeen, midden april 2005, dat in de Westerschelde zou zijn ge stroomd. Verder werd het bedrijf verweten dat de installaties niet Vlissingen maar 17 keer hoger geweest dan de 3.67 +NAP van donderdagnacht. Voor het eerst waren de Oos- terscheldekering en de Har- telkering en de Maeslantkering tegelijkertijd gesloten. Aan de Oostwatering bij Veere waaide een zeilboot om. Bij Stellendam belandden twee kotters op een steiger en sloeg een motorboot tegen de dijk. In het poldertje bij Nieuwe Sluis waaide de serre van een strandpaviljoen in. Bij Rilland verloor een vracht wagen gisteren lading. Her en der waaiden verkeers borden en bomen om. Kleine verzakking van een ha- vendam in de Sloehaven. voldeden en er eind september 2005 methyldiethanolamine (MDEA) in de Westerschelde was geloosd. En in augustus 2004 was er ook al benzeen gelekt. Voor dat alles eiste de officier gisteren een boete van 50.000 euro. Volgens advocaat I. de Groot was waren de hoeveelheid benzeen en MDEA in de Westerschelde te ver waarlozen geweest. Verder vond hij dat er geen sprake was geweest van opzet, en waren het dus geen misdrijven maar overtredingen. De rechtbank doet uitspraak op 25 november. Je vindt de auto die ie zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl COMMENTAAR Voor het dagelijks provinciebestuur - steunend op 20 van de 39 Statenzetels en zonder PvdA, SP en WD - was gisteren de behandeling van de begroting 2008 de lakmoesproef Die is met glans doorstaan. Niet zozeer dankzij de inbreng van de commissaris van de koningin en de vijf gedeputeerden, maar vooral door het vrijwel ontbreken van enige substantiële oppositie. Alleen de WD wist van de oppositierol nog wat te maken, met als voornaamste kritiek gebrek aan aandacht voor de economie, wat de liberalen aan de invloed van GroenLinks en Christenunie toeschreven. De PvdA en SP lieten het compleet afweten. Ze kwamen niet veel verder dan wat ritueel gesputter. Een inhoudelijk doortimmerd alternatief beleid wisten ze niet te bieden. Het destijds bij de spraakmakende onderhandelingen over een nieuw college beloofde vuurwerk ontbrak. Ook al omdat de vier collegepartijen CDA, SGP, CU en GL vooral lief waren voor elkaar. Wat een verfrissend politiek hoogtepunt had kunnen zijn, ontaardde in een bloedeloos debat. Nieuwe verbindingen - de titel van het collegeprogramma - richting burgers werden niet gelegd. uurwerkmaker/ instrumentmaker Leverancier van kwaliteitshorloges Y en antieke klokken. lontjes damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl ROTTERDAM - Het Zeeuwse Top puntenproject heeft donderdag twee mobiliteitsprijzen gewonnen tijdens het landelijke congres Lei sure en Mobiliteit in Rotterdam. Het project won de publieksprijs en de aanmoedigingsprijs. Het Ve- luwetransferium Posbank uitgeroe pen tot succesvolste vrijetijdsvoor- ziening van Nederland. In het Toppuntenproject werken recreatieondernemers samen om toeristen activiteiten aan te bie den. Ze kunnen zich tussen de lo caties met verschillende vervoers middelen verplaatsen. „Een pro ject met potentie om overgedra gen te worden naar anderen", al dus de jury. Voor een heerlijke zonvakantie Kijk voor voordelige vakanties naar Egypte of andere zonnige bestemmingen óp www.liba.nl Méér aanbiedingen in het PRISMA katern Elke week in de zaterdagkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3