Zeeland achter camera's en knoppen I GGD ill gesprek Groeihormonenzaak sleept voort Minder oponthoud voor scheepvaart door centrale bediening Zeeland gaat open en dicht vanaf twee plaatsen PZC Zaterdag 10 november 2007 3 7 PZC Rolant Quist bron Rijkswaterstaat Rijkswaterstaat Zeeland gaat de bediening van sluizen en bruggen centraliseren in hetTopshuis op Neeltje Jans en de Verkeerscentrale in Terneuzen. Voor Pinksteren verhuizen de sluiswachters van de eerste vier sluizen naar het Topshuis. Het voordeel van de centrale besturing is dat Rijkswaterstaat alle sluizen en bruggen met minder mensen 24 uur per dag kan bedienen. Bij de kleinere is dat momenteel niet het geval. O Centrale Topshuis 0 Roompotsluis O Zandkreeksluis O Grevelingensluis O Krammersluizen O Bergsediepsluis Cf) Kreekraksluizen 0 Sluizen Hansweert O Centrale Terneuzen 0 Sluizen Terneuzen Brug Sluiskil Brug Sas van Cent Technische plannen gemaakt voor het op afstand bedienen van de (kleinere) Zandkreek-, Roompot-, Bergsediep- en Grevelingensluis. Realisatie van de twee Personeel wordt voorbereid. PRiPiiilPPIPiiPMI Fase 2 Uitvoering: 2008 Zandkreek-, Roompot-, Bergsediep- en Grevelingen sluis klaar voor bediening op afstand. Fase 3 Uitvoering: 2010 Fasel Uitvoering: 2006/2007 zogenoemde 'nautische centrales': hetTopshuis en de Verkeerscen trale Terneuzen. Bediening vanuit Topshuis. Begin plaatsingstraject personeel. Fase 4 Uitvoering: 2010 Grotere sluizen en bruggen gereed voor bediening op afstand: sluizen Hansweert (met Vlakebrug en Postbrug) en Kreekrak- en Krammersluizen. Bediening vanuit Topshuis. Het Topshuis wordt als eerste van de twee centrale bedieningsposten in gebruik genomen, pand wordt daarvoor opnieuw ingericht. Zeeuws-Vlaamse bruggen en sluizen klaar voor bediening op afstand: sluizen en bruggen Terneuzen en de bruggen bij Sluiskil en Sas van Gent. Bediening vanuit centrale Terneuzen. Op termijn gaan ook sluizen van provincie en gemeenten over. door Jeffrey Kutterink GOES - Centrale bediening van slui zen en bruggen in Zeeland moet ervoor zorgen dat schepen met zo min mogelijk oponthoud kunnen doorvaren. De eerste vier gaan voor Pinksteren 'centraal'. Heel Nederland kijkt mee over de schouders van Rijkswaterstaat Zee land. Want de centrale bediening van bruggen en sluizen is een proefproject. Slaagt het in Zee land, dan wordt hetzelfde systeem op die manier ook in de rest van Nederland ingevoerd. Alle sluizen en bruggen van Rijks waterstaat Zeeland worden vanaf 2010 vanuit twee plekken bediend: het Topshuis op Neeltje Jans en de Verkeerscentrale Terneuzen. De grootste winst voor de scheepvaart is de 24 uursbediening van alle sluizen en bruggen van Rijkswater staat. Ook de kleine. De bedieningshuisjes zullen wel blijven bestaan. Want alle sluizen en bruggen moeten in geval van nood lokaal kunnen worden be diend. Die ruimtes krijgen hetzelf de bedieningssysteem als de nau tische centrales in het Topshuis en Terneuzen. „Op termijn kunnen ook de bruggen en sluizen van de provincie en gemeenten op het systeem worden aangesloten", zegt projectleider Mart de Goffau van Rijkswaterstaat Zeeland. „Rijkswaterstaat kan door bedie ning op afstand met minder men sen publieksvriendelijker werken." Van de tweehonderd banen ver dwijnen er door natuurlijk ver loop vijftig. Dat bruggen en slui zen vaker open gaan, levert meer belemmering op voor het autover keer. Maar De Goffau ontkent dat het veel gevolgen zal hebben. Rijkswaterstaat Zeeland heeft Sie mens Nederland opdracht gege ven om de eerste vier sluizen voor Pinksteren 2008 geschikt te maken voor bediening op afstand. Ook richt Siemens de Nautische Centra le Noord in het Topshuis in. Een opdracht van negen miljoen euro. se GGD kan in die sectoren taak verbreding vinden die de kleine dienst hard nodig heeft om vitaal te blijven, betoogde hij. Slenter bedoelde niet dat de GGD de GHOR weer wil inlijven, nu die net dit jaar uit de GGD naar de Veiligheidsregio is overgegaan, weerlegde de directeur gisteren. De GGD heeft echter wel grote nood aan nieuwe taken om meer geld te verdienen, was het alge meen bestuur het met hem eens. Uit een vergelijking met andere GGD's blijkt dat de Zeeuwse dienst als enige bijna volledig af hankelijk is van gemeentegeld. De begroting 2008 kreeg gisteren ook een akkoord, hoewel die met een stijging van 2,8 procent voor personeelskosten de maximale groeinorm van 1,47 procent van de Vereniging Zeeuwse Gemeen ten ver overtreft. De verwachte loonstijging van de ambtenarensa larissen is daar debet aan. De ge meenten Hulst, Veere, Noord-Be veland en Sluis stemden tegen. Verdachte Heikantse veehouder wacht al jaar op onderzoek. MIDDELBURG - Ruim een jaar gele den diende de advocaat van een 49-jarige Heikanter een verzoek in om getuigen te mogen horen. En nog maar onlangs kreeg de raads man te horen dat er mogelijk bin nenkort naar Spanje wordt afge reisd voor nader onderzoek. Tot die tijd - en zeker nog langer - moet de Heikantse veehouder wachten eer hij kan worden be recht. De man, plus een 57-jarige inwo ner van Schinveld, worden ervan verdacht van 2004 tot en met mid den mei 2005 te hebben gehan deld in veevoeder vermengd met het verboden groeihormoon dexa- methasone. Dexamethasone is schadelijk voor mensen en tast mo gelijk het immuunsysteem aan. Het bedrijf van de Heikantenaar is na zijn aanhouding in mei 2005 stilgelegd. In de hormoonzwendel- zaak werden destijds meer arresta ties verricht. In Limburg, België en Spanje werden nog zeven perso nen gearresteerd. Hoofdverdachte was een 59-jarige Belg die de dexa methasone zou hebben vermengd met uit Spanje geïmporteerd vee voer. Volgens H. Dunsbergen,de raads man van de Heikanter, wist zijn cliënt niets van het gerommel af „Het enige dat hem valt te verwij ten, is dat-ie een paar flesjes anti biotica in zijn bezit had." Wanneer de zaak wordt behandeld, is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39