WD kraakt provinciaal beleid af Veerboten onder de loep Extra geld voor oorlogsmuseum Albino-hooglander overleeft het wel uitstel van fusie £)uur treinstremminu nou onzeker waterschappen PZC Zaterdag 10 november 2007 33 Oppositiepartij: Voor Zeeland rest stilstand en mislopen kansen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het kabinet had honderd dagen nodig om Neder land een staaltje van betutteling voor te schotelen. In Zeeland kun nen Gedeputeerde Staten nog niet eens in tweehonderd dagen tot een aantal stevige voorstellen ko men. Scherpe kritiek van WD-leider Izak Vogelaar op het dagelijks pro vinciebestuur van CDA, SGP, Christenunie en GroenLinks. Hij middelburg - Het onderzoek naar fusie van de waterschappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden is vertraagd. In tegenstel ling tot wat is afgesproken, komt het dagelijks provincie er op zijn vroegst volgend jaar mee, deelde gedeputeerde Frans Hamelink (Christenunie) gisteren in Provin ciale Staten mee. Dat heeft te maken met de weer stand in Zeeuws-Vlaanderen tegen een fusie. Daardoor is het moeilijk overeenstemming te bereiken over de opzet van het onderzoek. Er is wel een stuurgroep gevormd, die Hamelink voorzit. Volgens de gede puteerde is het hoofddoel van die groep te onderzoeken wat het be lang is van de Zeeuwse burger bij een fusie van de waterschappen. stelde gisteren in de begrotingsver gadering van Provinciale Staten dat op tal van belangrijke onder werpen een doorbraak ontbreekt (containeroverslag, ontpoldering, aanpassing wegen N57 en N61, vi sie aandeelhouderschap Delta). „Voor Zeeland rest stilstand en het mislopen van geboden kansen." Vogelaar zei dat in het collegepro gramma bitter weinig wordt inge zet op economie: slechts 25 pro cent, terwijl 43 procent naar ecolo gie en 33 procent naar sociale za ken gaat. Hij vond dat de begro ting voor volgend jaar vaagheid uit straalt en dat het college van GS geen keuzes durft te maken. De Minder vertraging bij reizen per spoor door inzet snel- en stopbus. door Ben Jansen MIDDELBURG - De minister van Ver keer en Waterstaat moet besluiten of ProRail volgend voorjaar vier weken aan een stuk aan de Zeeuw se spoorlijn mag werken. De pro vincie en de gemeenten kunnen al leen eisen dat het vervangend ver voer goed wordt geregeld. En 'goed' is dan vele malen beter dan in de herfstvakantie, toen de trein er een week uit lag. „Dat leek nergens naar", zei gedeputeerde George van Heukelom (SGP, open baar vervoer) gisteren in de Staten. Hij vertelde dat NS en ProRail heb ben erkend dat de manier waarop WD'er merkte op dat de kleine coalitiepartners CU en GL de gro te partner CDA handig lam weten te leggen. Mildere kritiek kwam de andere partij die uit het nieuwe dagelijks provinciebestuur is geweerd, de PvdA. „Het lijkt wel of het college iets mist en niet wil zien wat in de provincie gebeurt", meende Peter Holtring. Als voorbeeld noemde hij het geven van 250.000 euro voor een manifestatie 'waarin al leen het christelijk wereldbeeld aan bod komt'. De PvdA'er vroeg zich af of dit wellicht te maken heeft met de religieuze overtuiging van alle GS-leden. reizigers twee weken geleden zijn vervoerd, zeker geen schoon heidsprijs verdient. „We hebben nu geëist dat er een goed plan ligt voor het vervangend vervoer en dat de reizigers tijdig worden inge licht over wat hen te wachten staat." Wat Van Heukelom betreft komen er snelbussen en stopbussen, zo- 'In de herfstvakantie leek het vervangend vervoer nergens naar' dat reizigers die bijvoorbeeld van Walcheren naar de Randstad wil len, regelrecht over de A58 kun nen worden vervoerd en niet de tijdrovende route langs alle Zuid- Hij constateerde dat het dagelijks provinciebestuur inzet op méér as falt, terwijl elders in het land het omgekeerde gebeurt. Holtring riep op oude plannen opnieuw tegen het licht te houden. Zoals de N57 op Veers grondgebied en de Wes- Bevelandse stations hoeven te vol gen. Uit de reacties op de gang van za ken in de herfstvakantie bleek dat veel reizigers er tegenop zien dat de trein komend voorjaar een maand lang niet rijdt. ProRail wil dan van 22 maart tot 22 april aan het spoor werken. Van Heukelom: „Ik kan niet beloven dat dit niet doorgaat. Daar heeft minister Eur- Iings het laatste woord over." Nadat die heeft gesproken, leggen NS en ProRail hun plannen voor de uitvoering van de werkzaamhe den en het vervangend vervoer aan de provincie voor. Dat zal be gin volgende maand zijn. Begin ja nuari wordt in samenspraak met de gemeenten definitief afgespro ken hoe een en ander zal worden uitgevoerd. terschelde Container Terminal. Derde oppositiepartij SP beperkte zich via Lia Lievaart tot enkele op merkingen over jeugdzorg en dak- lozenopvang. Johan Robesin van de Partij voor Zeeland bedankte voor de gedegen begroting. Provincie moet wellicht besluiten de twee schepen te 'verpatsen'. MIDDELBURG - De Prins Willem- Alexander en de Prinses Maxima van het fietsvoetveer Vlissingen- Breskens horen geen kinderziek ten meer te hebben. De provincie wil weten wat er mis is met deze schepen. Gedeputeerde George van Heuke lom (SGP, openbaar vervoer) laat er een fundamenteel onderzoek naar instellen. Pas daarna komt vol gens hem de vraag aan de orde of het zinvol is een reservemotor aan te schaffen of ervoor te zorgen dat een vervangende veerboot beschik baar is. Van Heukelom gisteren in de Sta tenvergadering: „Van dit type sche pen zijn er wereldwijd maar wei nig gebouwd. We willen weten of andere schepen van dit model met dezelfde problemen kampen en of je moet constateren dat de keus is gevallen op een schip dat gewoon zeer onderhoudsgevoelig is." En wat als uit het onderzoek blijkt dat de schepen bij nader inzien toch niet geschikt zijn voor hun taak, wilden de Staten weten. Van Heukelom: „Dan moeten we ze misschien zien te verpatsen." MIDDELBURG - De Staten van Zee land hebben de laatste financiële beletselen weggenomen voor de verbouwing van Museum Infatua te in Nieuwdorp tot een volwaar dig oorlogsmuseum. Ze stelden 169.000 euro extra beschikbaar en dekten daarmee het gat dat nog in de financiering zat. Om de continuïteit van het mu seum en de kwaliteit van de be drijfsvoering te waarborgen, is het de bedoeling dat Infatuate onder de hoede van de gemeenschappe lijke regeling voor het historisch museum De Bevelanden komt. De Staten menen dat de collectie van verzamelaar Kees Traas, onder gebracht in een goede huisvesting, het museumbestel en de cultuur historie in Zeeland versterkt. Behandeling begroting Provinciale Staten Tijdens open monumentendag 2008 is de bus in de hele provincie gratis (gedeputeerde George van Heukelom, SGP). Verbetering van de N61 in West-Zeeuws-Vlaanderen begint pas in 2009 en is in 2012 gereed (gedeputeerde Toine Poppelaars, CDA). Uitbreiding van natuurherstel in het Scheldebekken naar 3000 hectare is 'absoluut niet aan de orde'; de provincie zet in op het natuurpakket van 600 hectare (gedeputeerde Frans Hamelink, CU). hoek - Dat Betsie drachtig was, wist Marcel De- foort, beheerder van de negen hectare natuur op vakantie-eiland De Braakman, wel. Maar dat de Schotse hooglander een wit kalf zou voortbren gen kwam als een volslagen verrassing. Anderhalve week geleden werd de albino-hoog lander, compleet met rode ogen, geboren. Dat is, voor zover bekend, uniek in Zeeland. Defoort vreesde het ergste voor de boreling. „Betsie is een beetje een slechte moeder, haar vorige kalf stootte ze na twee dagen af. In het algemeen wor den albino's niet zo goed geaccepteerd in de na tuur. Maar met dit kalf gaat het uitstekend", zegt Defoort. „Hij is zelfs erg groot voor z'n leeftijd." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35