Niks aan de hand, dat Peijs wil Vlissingse fracties horen In nog geen Atheïst De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Zaterdag 10 november 2007 PZC MAIKEL HARTE Klaas Hendrikse noemt zich een atheïstische dominee. Briljante grap dacht ik, toen ik het vorige zaterdag in de ze krant las. Hendrikse bleek echter geen cabaretier, maar werkelijk dominee en werkelijk atheïst. Hoe kan iemand die zegt dat God niet bestaat dominee zijn?, vroeg ik mij, met vele anderen, af. Hendrikse gaf uitleg bij Omroep Zeeland en woensdag nog bij Pauw en Witteman, maar iedere keer weer raakte ik het spoor bijster. „God is geen boek, God is geen ap peltaart, God is geen mens zoals jij en ik", vertelde Hendrikse. „Het woord bestaan is op God niet van toepassing. God be staat niet op de manier waarop mensen bestaan verstaan." Ver der gaf Hendrikse aan dat God geen wezen is, maar een ander woord voor een alledaagse ervaring. Volgt u het nog? Hendrikse gaat dus in op de betekenis die wij aan het woord 'bestaan' toeken nen en zegt dat het woord 'be staan' niet op God van toepas sing is. Als het op betekenis toekennen aan woorden aankomt, zoek ik het graag dicht bij huis en wel in Sluis bij de Dikke van Dale. Volgens dat woordenboek is God een opperwezen en is een dominee een predikant die het Evangelie verkondigt oftewel de leer van Jezus Christus, de zoon van God. Als ik met de Van Dale in de hand betekenis aan woorden toeken, dan is het woord dominee dus niet op Hendrikse van toepassing en is het woord God niet van toepas sing op de ervaringen waar Hendrikse in gelooft. Iedereen zijn mening en iedereen zijn geloof, maar als ieder een zijn eigen betekenis aan woorden gaat toekennen en het ook nog serieus bedoelt, dan wordt het lastig communiceren. Een bakker verkoopt brood, een slager vlees en een dominee het Evangelie, toch? Straks krijg ik bij de bakker nog een tuin- set als ik om een half volkoren vraag. Hendrikse gaf uitleg maar elke keer raakte ik het spoor bijster COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Even kijken of de Walcherse zeewering de eerste najaarsstorm heeft doorstaan. Het waterschap inspecteert. Bij Domburg is een paar meter duin weg. Maar niet genoeg om er wakker van te liggen. door Jan van Damme Walcheren werd gisteren in tweeën gedeeld. Eerst de kust van Vrouwen polder tot Westkapelle. Metersho ge golven, striemende hagelbuien. Het laagwater is 's morgens om een uur of acht 1,50 meter boven NAP, zodat het al vloed lijkt. Na Westkapelle begint het tweede tra ject, richting Vlissingen. „Daar zit ten we in de opper", zegt districts opzichter Adri Simonse van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. In de luwte, wel branding, maar alle dreiging is uit de lucht. Simonse (53) begint zijn inspectie tocht vrijdag rond half negen. Jaze ker, hij heeft de avond tevoren ook alle opgewonden berichten ge hoord over dijkbewaking en geslo ten stormvloedkeringen. Bewa king wilde in het geval van de Zeeuwse kust zeggen dat er men sen van het waterschap oproep baar waren. De vloedhoogte was niet alarmerend genoeg om de mannen daadwerkelijk langs de kust te laten patrouilleren. Op de dijk van de Veerse Gatdam stuurt Simonse zijn pick-up met vierwielaandrijving het strand op. De storm is nog zeker niet uitge waaid. Het water is zwart, fluimen schuim bedekken het strand, waaiers zand schieten richting land. Een schuchter zonnetje laat zich snel verschalken als een bui richting Vrouwenpolder koerst. Opeens is er geen einder meer, en krijg je toch het gevoel dat het mis schien niet echt het seizoen is voor zandkastelen. Simonse haalt zijn schouders op. Voor hij in 1986 of 1987 bij het wa terschap kwam, was hij een paar jaar dijkwerker in Westkapelle. Hij woont er nog steeds. Zo'n storm als die van donderdag op vrijdag, daar ligt hij niet wakker van. „Hoe wel", zegt hij, „het raam van de breed, we beschouwen dit als een natuurlijk verloop. Straks is dat zand weer teruggewaaid." Ook bij Domburg is een stukje duinvoet weggespoeld. Een meter of vier, is de schatting. Er is een deel bloot komen te liggen van de oude glooiing, die sinds het begin van de zandsuppleties eind jaren tachtig uit het zicht verdwenen was. Simonse komt niet toevallig met de ophogingen van het strand. Cruciaal voor de kustbescherming. zegt hij. „Zonder die zandsupple ties hadden we al lang stukken duin door dijk moeten vervangen. Daar is nu geen sprake van." Inspectie van de duinen bij Dom burg mislukt. We rijden rond 10.00 uur inmiddels bovenop de duinen, omdat het strand groten- Zonder de zandsuppleties hadden we al lang hele stukken duin door dijk moeten vervangen' slaapkamer staat 's nachts altijd open. Dus ik hoor wel eens wat." Hij herinnert zich een stormvloed van misschien wel dertig jaar gele den, lang voor de dijk van Westka pelle op deltahoogte was gebracht. Toen stond er nog een muurtje op de kruin van de dijk. Hij zag het water eroverheen waaien. Zo span nend is het deze week in de verste verte niet geweest. Ter hoogte van Oranjezon, tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle, heeft de zee aan de voet van de duinen geknabbeld. Er is over een lengte van honderdvijftig meter misschien vijf meter zand wegge slagen. Simonse: „Niets aan de hand, dus. De duinen zijn hier Hoogwater bij Breskens. foto Peter Nicolai Ook PZC-lezers maakten foto's van de eerste najaarsstorm. Ze zijn te zien op de website www.pzc.nl. deels zee is geworden. Van boven af de duinvoet bekijken is onmoge lijk, omdat op dat moment een striemend mengsel van hagel en zand elk zicht belemmert. De glooiing van de Westkapelse dijk is bezaaid met stenen die los gewoeld zijn uit de glooiing. Bij restaurant de Westkaap schuilen enkele tientallen vogelaars tot de bui is overgedreven. Het is een laat ste teken van de daadkracht van de storm. Zo gauw de punt van Walcheren is gerond, duiken er wandelaars op. Een noordwester storm deert het zuidwesten niet. Bij Dishoek laat Simonse het strand het strand, 's Zomers heeft hij daar een slaaphuisje. Loods overboord, sluis in Terneuzen gestremd en beperkte duinafslag. Het had met deze tempera tuur en onder die omstan digheden geen vijf minu ten langer moeten duren", zegt manager operaties J. Waasdorp van het Loodswezen in Vlissingen over het ongeluk van een collega donderdagavond in de storm. „Achterafkan ik vaststellen dat we gelukkig goed getraind hebben op dit soort situaties. Iedereen wist wat hij moest doen. Daardoor leeft de man nog." De 49-jarige inwoner van Grijps- kerke sloeg door de hoge golfslag overboord. Hij zat samen met een ander bemanningslid van de loods- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon treil u nadere informatie ïfLLi Burgemeester Van Dok komt geëmotioneerd bij commissaris vandaan. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Samen zijn ze er niet uitgekomen, Karla Peijs en Anne ke van Dok. De commissaris van de koningin gaat met de Vlissingse fracties praten over de positie van de Vlissingse burgemeester. Op het provinciehuis spraken Peijs en Van Dok gisteren over de crisis in Vlissingen. „Natuurlijk was de positie van de burgemeester onder deel van het gesprek, maar we heb ben het niet zozeer over poppetjes gehad", zei Peijs na afloop. „Meer over hoe de situatie ontstaan is en hoe die nu is. Die lijkt mij tamelijk ernstig. Dat is ook niet de eerste keer. In Vlissingen is bestuurlijk al het een en ander gebeurd." Peijs snapt dat Van Dok 'zich hier niet lekker bij voelt'. „Ik vind dat fair met haar omgegaan moet wor den. Over haar positie ga ik praten met de fractievoorzitters van Vlis singen. Liefst zo snel mogelijk." Vorige week was Van Dok vrij stel lig over haar aftreden. Nu klinkt ze anders. „Ik heb inderdaad gezegd dat het voor de hand ligt dat ik op stap, maar ik ben benoemd. Toch is een motie van wantrouwen niet niks. Die was niet meer tegen de wethouders gericht dan tegen mij. Dat trek ik me erg aan." Continuïteit is goed voor de stad. Maar of ze daarom moet blijven? „Dat beroep doen mensen aan de zijlijn op mij, maar de raad niet. Ik doe dit vak met zóveel plezier, maar als ik de enige ben..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2