Eindelijk eens iets goeds over Filip De koning van Frankrijk woont in India Openbare brieven aan Beatrix gebundeld PZC Zaterdag 10 november 2007 21 „Filip heeft alles om een goede koning te zijn. Men moet hem de kans geven." Een opmerkelijke uitspraak over de veel bekritiseerde Belgische troonopvolger in de biografie Kroonprins Filip. De biografen stellen vast dat Filip het beste voorheeft met zijn land, maar in de ogen van de Belgen niets goed kan doen. door Hans Jacobs Onder de Europese troonopvolgers is er niemand die zó het mikpunt is van kritiek, hoon en smaad als de 47-jarige Bel gische prins Filip. Hij lijkt van schandaal naar schandaal te hobbe len, scoort steevast het laagst in po pulariteitspolls en volgens een libe raal politicus is er „geen enkel rege ringslid dat Filip voor vol aanziet." De prins is daarbij ook de perfecte schietschijf voor de politiek, die zijn populaire vader koning Albert niet durft te bekritiseren. Volgens oud-premier Wilfried Martens is het Belgische politieke milieu, an ders dan bijvoorbeeld in Neder land, 'absoluut niet loyaal tegen over de monarchie'. 'Houten klaas', 'stijfkop', 'prins van Wallonië': sinds de voormali ge grootmaarschalk Herman Lie- baers in t99i in het openbaar over Filip zei 'Hij kan het niet, hè', moet de prins opboksen tegen zijn negatieve imago. Een imago dat hij tegelijkertijd voedt met ongelukki ge uitspraken en politiek ondoor dachte uithalen. In de biografie Kroonprins Filip worden echter karakter en vor ming van Filip uitvoerig en zonder sensatie onder de loep genomen. Filip krijgt een eerlijke kans, in zijn jeugd heeft hij al zoveel klap pen opgelopen dat zijn stijfheid en terughoudendheid goed zijn te ver klaren, aldus de biografen. Een groot deel van zijn jeugd lagen zijn ouders Albert en Paola met elkaar overhoop. Filip moest maar zien waar hij onderdak vond, soms bij de ouders van vrienden, soms bij zijn oom koning Boudewijn en tante koningin Fabiola. Van een normale jeugd en opvoeding was geen sprake. Al vroeg werd voor Fi lip alles uitgestippeld. Boudewijn en Fabiola waren kinderloos, Filip werd klaargestoomd om zijn oom op te volgen. Maar toen Boude wijn in 1993 overleed, ging de kroon naar Filips vader Albert. Fi lip werd nog niet geschikt geacht. Hij moest daarna een nieuwe rol vinden, in de schaduw van zijn va der. Daarbij heeft hij weinig hulp gehad, concluderen de biografen. Zoals koningin Beatrix Willem- Alexander sinds zijn huwelijk be wust meer verantwoordelijkheden gaf en hem, ook door een grotere zichtbaarheid van de kroonprins, hielp een groeiend gezag op te bou wen, was er voor Filip niet bij. De enige rol die voor de Belgische prins, sinds t999 getrouwd met Mathilde en vader van drie kinde ren, lijkt weggelegd, is die van han delsreiziger. Contacten met poli tiek of diplomatie zijn voor hem verboden terrein. „Filip en Albert spraken nog nooit serieus over de troonopvolging. Er zijn twee ta boes aan het hof: het verleden en de toekomst", aldus de biografen. De politieke druk op koning Al- bert om op de troon te blijven, is bovendien groot. Een adviseur van Filip ergert zich aan de rivaliteit tussen vader en zoon. 'De koning moet beseffen dat het zijn verant woordelijkheid is om kennis en er varing over het koningsambt over te dragen op zijn zoon'. Filip gaat zelf niet in op de verha len over de matige verstandhou ding met koning Albert. „Ik hoef niet met hem in competitie te gaan, we vechten niet om dezelfde plaats", aldus de prins in een inter view. Volgens prinselijk raadgever Michel Didisheim 'heeft Filip alles in zich om een zeer goede koning te worden. Men moet hem de kans geven'. Kroonprins Filip, door Barend Leyts, Brigitte Balfoort en Mark Van den Wijngaert, 19,95 euro. Uitgeverij Houtekiet (België). Kroonprins Filip. foto ANP www.royalblog.nl door Hans Jacobs Balthazar Napoléon Bourbon heeft de beste papieren voor de Franse troon, mocht die ooit nog eens beschikbaar komen. Balthazar Napoléon Bour bon is nog nooit in Frank rijk geweest en spreekt geen woord Frans. Hij woont zelfs in de Indiase stad Bhopal. Prins Michel van Grieken land heeft de afstamming van de Indiase advocaat in de historische roman Le Ra jah Bourbon uitgewerkt. Balthazar Na poléon Bourbon, een katholiek, zou van alle Franse troonpretenden ten degene zijn met de beste claim. Dat de Bourbons in India terecht zouden zijn geko men, is terug te voeren tot ene )ean-Philipe, zoon van een grootofïicier van Bourbon, neef van de Fran se koning Henri IV. Deze Jean-Philipe had bij een duel een edelman gedood en moest vluchten. Op weg naar Spanje werd het schip waarop hij voer, overval len door zee rovers. En zo kwam hij via aller lei avonturen en omzwervingen in India terecht. Jean-Philipe be landde aan het hof van de moghul keizer Ak- bar in Delhi. Hij kreeg het bevel over het leger en trouwde met een schoon zus van de keizer. Rond 1775 verhuisden de Bour bons naar Bhopal, waar ze de vrouwelijke heersers (begums) en de prinsen (nawabs) als raadgevers ter zijde stonden. Opmerkelijk: al die tijd bleef de familienaam in stand en bleef de familie ook katholiek. Balthazar Napoléon Bour bon (48) heeft plannen om binnenkort naar Frank rijk af te reizen. In de klu wen echte en vermeende troonopvolgers en preten denten voor de vacante Franse troon (Bourbons, Orléans, Napoleon) zal hij zich echter niet gelukkig voelen. Maar hij begint nu al post te krijgen van 'aan hangers'. En de eerste con currenten hebben zich ook al gemeld. Los van het feit dat de authenticiteit en het bestaan van Jean-Philipe wordt betwist; in de fami- lieannalen en stamboeken van de Bourbons komt hij niet voor. www.royalblog.nl ALLEMENSEN Denemarken veilt koninklijke karossen Koningin Margreche van Dene marken ruimt de koninklijke stallen op. Een dozijn al jaren lang ongebruikte karossen wordt op 24 november geveild. De op brengst is bestemd voor het on derhoud van de nog wel regelma tig gebruikte rijtuigen. Het is voor het eerst sinds 1948 dat de Deense koninklijke fami lie op deze manier ruimte maakt bij het staldepartement. In de verkoop gaat een aantal Landau ers, waaraan volgens opgave van het veilinghuis her en der wel wat onderdelen ontbreken. De meeste koetsen zijn gebouwd aan het begin van de twintigste eeuw. Voor liefhebbers is het na tuurlijk aardig om straks rond te kunnen rijden in een rijtuig met het koninklijke wapen erop. Tsarenfamilie krijgt geen eerherstel De voormalige keizerlijke fami lie van Rusland krijgt geen eer herstel. Dat bepaalde het Hoog gerechtshof deze week. Nabe staanden van de in 1918 om het leven gebrachte tsaar Nicolaas II en zijn gezin vroegen om 'zuive ring van de naam' en erkenning van het feit dat ze slachtoffers zijn van politieke repressie. Vol gens de Russische openbaar aan klager was de wandaad machts misbruik van plaatselijke autori teiten en gaf hogerhand in Mos kou nooit opdracht voor de te rechtstelling. De staat neemt dan ook geen verantwoordelijkheid en hoeft geen excuses aan te bie den of eerherstel te geven. Schoolkeuze voor Amalia ter discussie De schoolkeuze van Willem- Alexander en Maxima staat mor gen ter discussie in het televisie programma Kruispunt. Hun oudste dochter Amalia gaat na haar vierde verjaardag op 7 de cember voor het eerst naar de ba^^ sisschool. Het prinselijk paar heeft: besloten haar in te schrij ven voor een openbare school, en niet voor een protestants- christelijke school. In Kruispunt wordt de vraag gesteld hoe het kan dat het protestantse huis van Oranje voor het openbaar onderwijs kiest. En wat zegt dat over de rol van geloof in andere keuzes die de Oranjes maken? Theologe en tv-commentator Ja- cobine Geel, journaliste Daniëla Hooghiemstra (auteur van boe ken over het vorstenhuis) en schooldirecteur Wim Koppen (Werkplaats in Bilthoven) probe ren tekst en uitleg te geven,. Kruispunt, Nederland 2, morgen om 22.40 uur. Schrijven aan de koningin of andere leden van de ko ninklijke familie verliest ook in het tijdperk van e-mail en sms niet aan aantrek kingskracht. Het Kabinet van de Koningin en het paleis ontvangen jaarlijks duizenden brieven en vlugschriften. Vaak van mensen die ten einde raad zijn en die ho- pen op koninklijke interventie of hulp bij hun problemen. Openbare brieven, in de vorm van krantencolumns, zijn daarvan een afgeleide. Harry van Wijnen schreef in de tijd dat Maxima Zor- reguieta met Nederland kennis maakte 'Memo's aan Maxima'. Hij gaf haar daarin een inzichtje in de nationale verhoudingen. Youp van 't Hek 'converseerde' lange tijd we kelijks via NRC met koningin Beatrix. De briefwisseling was soms hila risch, soms sca breus. Yvonne Keuls pakte ook de pen en schreef tussen juni 2002 en eind september 2005 twintig 'brieven' aan de 'Lieve koningin'. Onderwerp was vooral het gedeel de 'omaschap', waar Keuls groot moeder Beatrix ongevraagd allerlei tips gaf voor de omgang met haar 'oelepetoet' en 'poezeloet' op de wekelijkse Omadag. Ter gelegen heid van Beatrix' 70e verjaardag eind januari zijn de columns ge bundeld in een cadeau-editie. Met een op 31 december 2007 gedateer de uitsmijter er bij, waarin Keuls de koningin adviseert hoe je een 70e verjaardag het best kan vieren. [Tl Lieve koningin, open brieven aan Bea- trix, door Yvonne Keuls. Uitgeverij Anthos, 7,50 euro. Prinses Amalia foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21