Buitengebied Een ingeburgerde exoot Ook najaar biedt mooi kustbeeld PZC Zaterdag 10 november 2007 1 7 De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Het is jachtseizoen en in de polder is het af en toe een geknal van jewelste. Eén van de weinige vogels waar nog op gejaagd mag worden is de fazant. Gek genoeg ma ken weinigen zich daar druk om. De fazant staat bekend als een exoot en onder voge laars genieten fazanten daar om - om het zachtjes uit te drukken- weinig aanzien. De fazant werd in de Middeleeuwen uit Azië ingevoerd als jachtwild. foto Chiel Jacobusse De kippen van de ambachtsheer. Zo werd een rond scharrelende groep fazanten door een collega-na tuurbeschermer plastisch beschreven. Ooit werd de fazant ingevoerd uit Azië als jachtwild. Dat was al in de Middeleeuwen en je zou denken dat de uitheemse oorsprong van de vogel allang vergeten is. Een allochtone herkomst is tenslotte onder dieren en planten eerder regel dan uitzondering. Na pakweg een halve eeuw is een soort meestal ofwel ver dwenen ofwel zo ingeburgerd dat vrijwel niemand zich de exotische oorsprong herinnert. Maar voor fazanten ligt dat anders. Dat komt omdat al eeuwen door een intensieve menselijke bemoeienis de fazantenstand kunstmatig hoog gehouden is. Vanouds worden fazanten in de winter bijge voerd; niet zozeer uit dierlievende motieven, als wel om de stand op peil te houden ten behoeve van de jacht. De vo gels werden ook vaak opgekweekt in fazanterieën en daar na uitgezet om vervolgens neergeknald te worden. Dat klinkt erg dieronvriendelijk, maar wie daar bezwaren tegen maakt moet zich wel eerst rekenschap geven van een aantal feiten. Een fazant die in het wild losgelaten en later 'geoogst' wordt, zoals jagers dat eufemistisch noemen, heeft een oneindig veel beter leven dan een kistkalf of een kip uit een kuikenmesterij. Wie 'gewoon' vlees koopt bij de slager heeft als het om dierenwelzijn gaat nauwelijks recht van spreken tegen de jagerij. Afgezien natuurlijk van sommige excessen. Het is wel voorgekomen dat uitgezette fazanten in de pol der werden afgeschoten met hun 'brilletje' nog op. In de fa zantenkwekerijen kregen de dieren een soort oogkleppen op om de onderlinge agressie te beteugelen. Als die na het loslaten in het wild bleven zitten was zo'n dier natuurlijk kansloos en in dat geval was jagen op de hulpeloze vogels re gelrechte dierenmishandeling. Maar dat is gelukkig altijd een uitzondering geweest. Dat fazanten door veel vogelaars nog steeds als exoten be schouwd worden komt niet alleen doordat er erg veel exem plaren werden uitgezet. Dat is sinds een aantal jaren wette lijk verboden. Maar fazanten gedragen zich af en toe ook erg 'huiselijk'. Een groep rondscharrelende fazanten trekt zich soms nauwelijks iets van menselijke passanten aan. Dat lijkt een gevolg van domesticatie, maar het is in feite onderdeel van het natuurlijke gedrag van de fazant. De vo gels zijn van nature weinig schuw en soms laten ze dat wel erg nadrukkelijk blijken. Het meest opvallend is dat in het voorjaar als de fazantenhanen bezig zijn hun territorium uit te zetten. De polygame hanen kunnen ontzettend felle gevechten voeren om hun harem voldoende ruimte te bie den. Op de grens van het territorium gaan ze elkaar te lijf en dik wijls zijn ze zo verwoed in een gevecht verwikkeld dat ze volkomen lak hebben aan menselijke passanten. Zo kun je soms getuige zijn van een schitterend schouwspel van vech tende hanen, die pas schrikken als de onderlinge afrekening voltrokken is. De weinige schuwheid helpt mee om het imago van de fa zant als exoot in stand te houden. Zo'n makke vogel moet haast wel van tamme oorsprong zijn. Maar in feite gaat het om een staaltje van typisch soorteigen gedrag van een vogel die nu toch echt wel ingeburgerd is. tekening Adri Karman Wie denkt dat de Zeeuwse kust al leen maar in de zomer licht, lucht en ruimte uitstraalt, heeft het mis. Ook in andere jaargetijden zijn er fraaie beelden te ontwaren. Vaak tussen de grijze wolkenpartijen, die duiden op stormachtig weer, door. Paalrijen, die al eeuwenlang zorgen voor een extra bescher ming van de Zeeuwse kust, koeste ren zich in een ondergaande zon. Een moment om stil bij te mijme ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17