Goed nieuws is nieuws Jong krijgt oud achter computer NS moeten werk aan spoor in zomer uitvoeren PZC Zaterdag 10 november 2007 1 1 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN In het digitale universum gel den nieuwe verhoudingen. Leeftijd is niet belangrijk, ken nis wel en die zit bij de jeugd. Ouders of oma's krijgen lesjes sur fen op het internet van hun kinde ren, leerlingen leggen senioren uit hoe ze een sms-je moeten verstu ren en een zoon neemt zijn vader in dienst van een ICT-bedrijf In de wereld op zijn kop is het goed geregeld. Deze week kwam Jasper het draad loos computersysteem repareren. Een dorpsgenoot, zeventien jaar pas, stond aan de deur. „U heeft de afspraak met mijn vader ge maakt, maar ik kom alvast even kij ken", zegt hij. „Leuk", antwoord ik, „dat je jouw vader helpt met zijn bedrijf" Jasper kijkt me aan en zegt: „Het is mijn bedrijf" Ze ven jaar geleden richtte hij www.profcom-it.nl op. Hij wist toen al dat hij iets wilde doen met computers. Hij kon niet verkrop pen dat zijn computer het niet meer deed en prutste net zolang tot het probleem verholpen was. Hij had er aanleg voor. Zeven jaar geleden? Hij was tien jaar toen. Hij kijkt, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is. Het ging zo goed met het bedrijf, dat zijn vader ook IT-cursussen volgde. Ook vader had aanleg en nu helpen vader en zoon elkaar. In België werd nog niet eens zo lang geleden Pascal Vyncke, de op richter van SeniorenNet, be kroond met een nominatie voor de Grootste Belg aller tijden. Hij timmerde op veertienjarige leef tijd de site in elkaar. Het begon met hulp aan oma, die een cyber senior wilde worden. Zijn portret stond tussen dat van Louis Paul Boon, Jacques Brei en Pater Dami- aan. Deze week verstuurden Zeeuws-Vlaamse ouderen voor de eerste keer in hun leven sms-jes. Ze werden onderwezen door ge duldige jongeren. Het ene na het andere sms-jes werd verstuurd. „En aan wie dan wel?", vroeg de verslaggever. „Naar al mijn klein kinderen", zei een gelukkige oma. En een juf van twaalf jaar zei: „Ik krijg er een goed gevoel van dat ik ouderen kan helpen." PZC doet niet mee aan de nationale Goed Nieuwsdag. Ze is 99 jaar en ze wordt de laatste jaren vaak onrustig van het lezen van de krant. Het team 6 van ver pleeghuis Ter Reede in Vlissingen schreef naar de PZC dat de bijna honderdjarige verlangt naar een Goed Nieuws krant. Met nieuws over gewone dingen, in plaats van de 'veelvoud aan berichtgeving over moord en doodslag, seks en incest'. Dit soort verzoeken bereikt de krant vaker. Gisteren werd een Na tionale Goed Nieuwsdag gehou den op initiatief van 'burgerjourna list' Robbert Zoon. Volgens hem wordt het nieuws waarvan je een goed gevoel krijgt onderge sneeuwd. Hij verkondigt dat het nieuws dat de media aanbieden ver afstaat van de belevingswereld. 83 procent van de Nederlanders heeft behoefte aan meer positief nieuws, blijkt uit landelijk onder zoek dat is uitgevoerd in opdracht van Zinfo.nl, de organisatie van Zoon. Twaalf nieuwsbronnen of nieuwe media deden mee aan de Goed Nieuwsdag. Persbureau Novum bij voorbeeld liet elk uur een goed- nieuwsbulletin horen. Daarin werd gewezen op de gevaren van roken, de sluiting van de Ooster- scheldekering in de storm en de toename van het aantal jongeren dat hulp zoekt bij Jeugdzorg. De re dacteur 'legde de berichten posi tief uit'. De jongeren bijvoorbeeld konden jeugdzorg gemakkelijker vinden. Vandaar die toename. Robbert Zoon pleit voor deze be nadering. Hij schaart onder goed nieuws niet alleen luchtige bericht geving, zoals de geboorte van een ijsbeer, maar ook hard en span nend nieuws en 'inspirerende en zinvolle gebeurtenissen'. Nieuws, moet meer oplossingsgericht wor den gebracht, vindt hij. De PZC heeft niet meegedaan aan de Goed Nieuwsdag. Het is gekun steld voor een nieuwskrant om één dag per jaar nieuws op een an- Goed nieuws is ook hard en spannend nieuws dere manier te wegen. De PZC se lecteert op nieuwswaarde. In de onderwerpkeuze worden zware en lichte nieuwsfeiten afgewisseld. Bij de selectie speelt geen rol of nieuws goed of slecht is, positief of negatief Een korte terugblik deze week laat zien dat we 'goede en slechte' be richten afwisselen. Op de voorpagi na van donderdag werd gemeld dat een Zeeuwse gitarist ingelijfd wordt door de bekende zangeres Anouk én dat in 2009 de eerste cruiseschepen in Zeeland afmeren Op de pagina staat een dreigende foto bij het verhaal over de nood toestand van Georgië. Mannen met gasmaskers die zich opmaken voor de strijd. Wat je ook doet of wilt bereiken, die opstand in Geor gië wordt nooit goed nieuws. Dat melden we, zakelijk en feitelijk. De foto vertelt meer dan de tekst en brengt de ernst of wellicht de noodzaak om in te grijpen duide lijk over. Een verandering van de benade ring van nieuws is dat rampen in andere werelddelen dichterbij ko men. De wereld is in razend tem po kleiner geworden. Dat is soms onrustbarend. Marloes Cevaal woont in Vlissingen en studeert in Rotter dam. Zij reist dagelijks met de trein en vindt dat een ont spannen manier van reizen. Maar de laatste maand gaat het steeds vaker mis. Dan duurt de reis van Vlissingen naar Rotterdam door werkzaamheden geen twee, maar drieënhalf uur. Zij kijkt met angst en beven uit naar volgend jaar als de trein van 22 maart tot 22 april niet op dit traject rijdt. „Natuurlijk vind ik dat het spoor in goede staat moet verkeren, maar waarom kunnen goederentreinen volgend jaar 's nachts wel rijden? Ik heb enkele op lossingen bedacht: plan de werkzaamheden in de zomervakantie, als de OV-studentenkaart niet geldig is, vrijwel iedereen op vakan tie is en het alleen druk is met dagjesmensen. Werk 's nachts aan het spoor en laat overdag zowel goederen- als passagierstreinen rij den. In de Randstad zouden de NS er niet over denken om een he le maand de trein niet te laten rijden! Bovendien laat de informatieverstrekking van de NS de laatste tijd te wensen over. 's Ochtends wordt pas gemeld dat de treinen van uit Middelburg vertrekken. Sta je op het station in Vlissingen. Ik vind al het gezeur dat de NS alleen maar met vertraging rijden on zin. Maar nu ben ik het zat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11