is niet automatisch beter I v45 PZC Zaterdag 10 november 2007 Heel even dreigde de gloeilamp het loodje te leggen. Maar hij mag van milieuminister Cramer toch blijven. De consument stort zich intussen wel op allerlei alternatieve lampen. door Paul Geerts foto's GPD Janneke van Herwaarden van Philips valt direct met de deur in huis. De led-lampen die het bedrijf sinds enige tijd op de markt brengt, zijn niet bedoeld om de normale gloeilamp te vervangen. „Ze heb ben te weinig lichtopbrengst", legt ze uit. „We kunnen al wel led-lam pen maken met voldoende lichtop brengst, maar die zijn nog te duur. Daar wil de consument niet aan." De verlichtingswereld was de afge lopen maanden in rep en roer. In navolging van Australië (2010) wil de milieuminister Cramer het ouderwetse peertje nog deze kabi netsperiode afschaffen. De reden? De gloeilamp is een energievreter met relatief weinig rendement. Alternatieven als spaarlampen en led-verlichting zijn aanzienlijk mi lieuvriendelijker. Ze zijn weliswaar duurder in aanschaf, maar die kos ten zijn door de energiebesparing zo terugverdiend. Cramer is inmiddels alweer om. Haar voorstel zou praktisch niet haalbaar zijn. Toch heeft ze de con sument aan het denken gezet, zo MiMM«>t blijkt uit een rond- je langs een aantal verlichtingsspeciaalzaken. De vraag naar spaarlampen is het afge lopen jaar gegroeid. De cijfers van Philips bevestigen dat. Volgens de leidende lampen producent is de verkoop van sep tember 2006 tot april 2007 in ver gelijking met dezelfde periode een jaar eerder met 40 procent toege nomen. Steeds meer consumenten informeren daarnaast of ze de gloeilamp kunnen vervangen door de nog energiezuinigere led-lamp. „Daarvan is nog geen sprake", al dus een verkoper. „De meeste lam pen zijn niet goed genoeg, de licht opbrengst is gering en ze gaan snel kapot." Dat is dan ook niet de re den waarom Philips ze op de markt bracht. „De consument wil sfeer in de woning. Met led-lam pen voldoen we aan die vraag." Een led-lamp die wel als vervan ging van de huidige gloeilamp op de markt verschijnt, is de Pharox van Lemnis Lightning. De enigs zins futuristisch ogende lamp is volgens Roos Kriek van het bedrijf een alternatief voor een gloeilamp van 40 watt. De lamp straalt een warm, wit licht uit. „We hebben ervoor gekozen deze lamp als eer ste op de markt te brengen omdat de gloeilamp van 40 watt het meest wordt verkocht in Neder land. We zijn al wel bezig lampen met hogere wattages te ontwikke len, maar die laten nog even op zich wachten." Kriek denkt dat het niet moge lijk is op korte termijn alle peertjes in de woning te ver vangen door led-lampen. Lemnis Lightning zelf kan al niet voldoen aan de vraag. Voorlopig zijn ze alleen beschikbaar voor klanten van energiebe drijf Oxxio. Al moet daar op korte termijn verandering in ko men. „Een van de voorwaarden is dat je niet inlevert op kwali teit, zoals dat bij de spaarlamp wel het ge val is", benadrukt Kriek. Want ook de spaarlamp is nu nog verre van per fect. Zo zijn dimbare exem plaren nauwelijks verkrijg baar en laat het licht vaak te wensen over. Voordelen zijn er ook. Wie zijn gloeilampen ver vangt door spaarlampen 'verdient' volgens Hans van Dijk van Milieu Centraal jaarlijks zo'n 85 euro. Op letten is wel het devies. De minde re exemplaren gaan zo'n 3.000 uur mee, terwijl sommige merken ga rantie geven tot 15.000 branduren. Helemaal milieuvriende lijk is de spaarlamp ove rigens niet. De produc tie ervan kost vijf keer zoveel als die van een gloeilamp. Daarnaast bevatten spaarlampen kwik, dus moeten ze na gebruik worden aangeboden als klein che misch aanval. Dat weten de mees te mensen volgens Van Dijk niet. Milieu Centraal heeft grofweg be rekend dat er zo'n 900.000 spaar lampen de vuilnisbak in gaan, waardoor het milieu er alsnog be kaaid van afkomt. Gaan ze bij het klein chemisch afval, dan wordt de volledige lamp gerecycled. „Leg ze naast de batterijen en bied ze aan bij de milieustraat", oppert Van Dijk. „Dan is er niets aan de hand." Hij denkt dat led de verlichting van de toekomst is. Niet alleen om dat de lampen energiezuinig zijn, ook vanwege de vele mogelijke kleuren. Zover is het nog lang niet. Van Herwaarden van Philips noemt het in ieder geval de meest energiezuinige oplossing. Voorlo pig kan de consument volgens haar het best voor iedere toepas sing een afweging maken. „Een spaarlamp geeft bijvoorbeeld iets minder fel licht. Soms is het dan beter halogeenlampen toe te pas- sen die overigens ook zuiniger zijn dan een gloeilamp." Ook daarvan verschijnen bij Phi lips binnenkort exemplaren met 'normale'fitting, die de gloeilamp kunnen vervangen. www.philips.lighting.nl www.lemnislighting.nl www.milieucentraal.nl Energieverbruik Het elektriciteitsverbruik door gloeilampen bedraagt nog geen procent van het totale energieverbruik in Nederland. Het jaarverbruik van energie voor gloeilampen komt over een met drie weken oliever- bruik voor transport of een kleine twee weken aardgas verbruik voor verwarming. Dat blijkt uit cijfers van CBS die gebaseerd zijn op onder zoek van EnergieNed. Volgens een rekensom van Mi lieu Centraal is de besparing gemiddeld 380 kWh per jaar als alle gloeilampen worden vervangen door spaarlampen. Dat scheelt zo'n 85 euro op de jaarrekening. De Pharox-lamp (led) is nog energievriendelij ker. Als elk huishouden in Ne derland vier gloeilampen zou vervangen door Pharox-lam- pen, dan wordt er jaarlijks bij vier branduren per dag ander half miljard kilowatt energie bespaard. Levensduur Een spaarlamp gaat aanzienlijk langer mee dan een gloeilamp. Brandt het peertje zo'n 1.000 uur, een goede spaarlamp wel 8.000 uur. De levensduur staat op de verpakking vermeld. Halogeenlampen gaan gemid deld langer mee dan gloeilam pen en zijn bovendien energie zuiniger. Led-lampen gaan het langst mee. Die kunnen 50.000 uur branden. Foto boven: De vorig jaar geïntroduceerde Pharox-farnp kan een gloei lamp van 40 watt vervangen. Foto rechts: De gewone gloeilamp, een energievreter, mag »sn mi lieuminister Cramer toch blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119