vraagt krachtige ketel f i 1 '-m v43 PZC Zaterdag 10 november 2007 ETALAGE de leidingen. Met name in de bad kamer willen we steeds meer luxe. Niet alleen een stortdou.<:he met een enorme douchekops maar ook een bad met bubbels en een douchekolom met van onder tot boven massagestralen. Die hang naar luxe heeft volgens Bert van Zumeren van ketelfabrikant Reme- ha gevolgen voor de cv-ketel, die meer vermogen moet hebben. Re- meha en producenten als Nefit en Vaillant plaatsten een vragenlijst op hun websites, aan de hand waarvan de juiste ketelkeuze kan worden bepaald. De lijstjes zijn summier, zegt Ma- riska Roos van Vaillant, omdat „ie dere situatie anders is." Zo valt de keus tegenwoordig bijna automa tisch op een hoogrendement com biketel, maar installatie daarvan is niet overal mogelijk. Dat komt doordat bij de verbranding in een hr-ketel condens ontstaat, die P'rijzen De prijs van een nieuwe cv-ketel is onder meer afhankelijk van het soort ketel. Een VR (verbeterd ren- dement)-ketel heeft bijvoorbeeld een rendement van minimaal 80 procent, terwijl een HR (hoog ren- dement)-ketel een minimaal rende ment heeft van 90 procent. p- Ook het merk, de CW-klasse en het benodigde vermogen (aangege ven in kilowatt) spelen een rol. Wilt u op meerdere plekken in de woning over wam water beschik ken, dan heeft u een ketel met een hogere CW-klasse nodig. Het type v/oning is een indicatie voor het be nodigd vermogen van de ketel. Een gemiddelde tussenwoning heeft een ketel nodig met een vermogen van 22 a 26 kilowatt (KW). p- Op internet zijn diverse aanbieders van cv-ketels te vinden. Op www.cvketelvervangen.nl wor den bijvoorbeeld prijzen genoemd van circa 1.500 euro voor een HR CW3-ketel met 21 KW tot circa 3.000 euro voor een HR CW6-ke- tel met 45 KW. Die prijzen zijn in clusief montage, maar exclusief eventuele toebehoren als een ther mostaat, exq^nsievaj koppelingen en kram moet worden afgevoerd naar het riool. Soms is de aanleg van een af voer te duur, of zelfs onmogelijk, en is een zogenoemde 'verbe- terd-rendementsketel' een optie. Die is minder energiezuinig, maar wel effectief Het benodigde vermogen hangt onder meer samen met de woning isolatie. En een weersafhankelijke thermostaat, die zich aanpast aan de buitentemperatuur, is energie zuiniger dan een standaard. De aanschaf van een beetje ketel, die tien tot vijftien jaar meegaat, kost enkele duizenden euro's. Wie de benodigde financiën niet direct pa raat heeft, kan een ketel huren bij zijn energiebedrijf. Meestal is dan ook het onderhoud geregeld. Met name in bestaapde woningen is de hr-ketel de meest toegepaste warm tebron. „Het is de oplossing van vandaag", schetst Roos. Toch is de hr-ketel, die 26 jaar geleden in Ne derland op de markt kwam, ge doemd plaats te maken voor ener gievriendelijker oplossingen. In nieuwbouwprojecten valt de keus nu al geregeld op een warmte pomp, die warmte uit de bodem haalt. Roos verwacht dat een verge lijkbare installatie op korte termijn ook voor bestaande woningen le verbaar zal zijn. Energiebedrijven verwachten veel van de hre-ketel, een apparaat dat aardgas omzet in warmte én elektriciteit. Daarmee heeft iedereen een eigen, kleine energiecentrale in huis. Het over schot kan worden afgeleverd aan het energienet. Het energiebedrijf moet dat verrekenen, maar dat is volgens betrokkenen nog niet al tijd even goed geregeld. Ook zon nepanelen kunnen een bijdrage le veren aan de verwarming. www.remeha.nl www.nefit.nl Gaskeur Bijna alle ketels in Nederland zijn voorzien van het keurmerk Gaskeur. Dat betekent dat ze voldoen aan bepaalde eisen op het gebied van veiligheid, kwa liteit, duurzaamheid en pres taties. Eigenaar is de Stichting Energie Prestatie Keur (EPK). Verantwoordelijk voor de keu ring en de toekenning van het label is KIWAGastec. Ketels met gaskeur hebben een informatiesticker waarop onder andere het rendement (HR) staat. De meeste exempla ren hebben een rendement van 107 procent. Dat het ren dement hoger kan zijn dan hon derd procent, komt omdat de warmte die vrijkomt bij de ver branding van aardgas opnieuw gebruikt wordt. Gaskeur HR zegt niets over de warmwatervoorziening. Dat geldt wel voor gaskeur CW en HRww. CW staat voor comfort warm water. Achter CW staat een getal tussen de 1 (laag comfort) en de 6 (hoog com fort). Dus hoe meer tappunten in de woning aanwezig, hoe ho ger het cijfer zal (moet) zijn. Het label HRww (hoog rende ment warm water) is daarop een aanvulling. Belangrijkste verschil is dat het rendement van HRww hoger is (minstens 67 procent). Op de website van de stichting EPK kan iedereen zelf bereke nen of het rendabel is de huidi ge ketel te vervangen door een nieuwe: www.epk.nl ev^ leidingen, rarièn. Foto boven: Voor een enorme douchekop, zoals de 18.000 euro kostende RainSky E van Dornbracht, moet de capaciteit van de ketel groot zijn. Foto rechts: De huidige generatie ketels, zoals deze Vaillant, neemt weinig ruimte in. Foto'rechtsboven: Bijna alle ketels in Nederland zijn voorzien van het keur merk Gaskeur. Dat betekent dat ze voldoen aan bepaalde eisen op het ge bied van veiligheid, kwaliteit, duurzaamheid en prestaties. Parels van Ti chelaar Makkum, behang van Studio Ditte en vogelhuisjes ont worpen door Frederik Roijé. De ze bijzondere ontwerpen zijn tot 6 januari verkrijgbaar bij de Bijenkorf in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In de vesti gingen van het warenhuis is daarvoor een speciale afdeling ingericht, waar design het steek woord is. Op deze zogenaamde Designmarket zijn niet alleen woonaccessoires, maar ook mo de en gadgets te koop, onder meer van Aldo Bakker, Chris Ka bel, Dick van Hoff, Roderick Vos en Scholten 8c Baijings. Schilderijtje van Rike Beekman. foto's GPD Alsof ze zich in hun eigen staart willen bijten, zo zien de dieren op de schilde rijtjes van Rike Beekman eruit De ontwerpster, die is afgestu deerd aan de Koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, maakte de serie spe ciaal voor de kinderkamer. Grap pig is dat de staart van de car- tooneske dieren letterlijk uit het schilderij steekt. De schilderij tjes kosten 45 euro per stuk en zijn onder andere verkrijgbaar via de website van Beekman (www.rbontwerp.nl). Het Duitse porseleinmerk Rosenthal en het Italiaanse modehuis Versace sloegen al in 1993 de handen in een. Dat heeft geleid tot verschil lende bijzondere serviezen. Nieuw is Dedalo, een collectie die bestaat uit dinerservies, scha len, vazen en kandelaars. Het witte porselein is gecombineerd met platina, zwart of grijs. De speelse lij nen refere ren aan de oudheid. Het servies is vanaf 6 de cember te zien op de Miljonair Fair in Am sterdam, wat tevens iets over de Servies Dedalo van prijs zegt. Versace. De succesvolle door Peter Maly ontworpen haarden- lijn Balance van Conmoto, in 2005 bekroond met een Red Dot Design Award, is onlangs uitgebreid met een wandmeu- bel waarin een haard is geïnte greerd. De haard is verkrijgbaar in verschillende uitvoeringen. Zo is speciaal voor de kleine woonkamer de Balance Kom- pakt verkrijgbaar. Voor wonin gen zonder schoorsteen is er de Balance Bio Alcohol, een haard die brandt op vloeibare bio alco hol. De kachels zijn te koop van af 2.350 euro. www.conmoto.nl -~2rj-=s£^ e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117