j Stortbad om een Overspelig longkruid m v42 I Zaterdag 10 november 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Veel plantennamen verwijzen naar een ziekte. Namen als beenbreek, leverkruid en ogentroost spreken voor zich. In datzelfde rijtje past het longkruid, waarvan de wetenschappelijke naam Pulmonaria luidt. Ooit werd deze plant als geneesmiddel voor longkwalen gebruikt. Misschien omdat het gevlekte blad van het longkruid doet denken aan de dwarsdoorsnede van een long. Longkruid is een van de eer ste vaste planten die in het voorjaar begint te bloeien. Meestal zijn er kort na de kerstdagen al een paar bloemen te vinden. In de loop van het nieuwe jaar wordt de bloei rijker. Het hoog tepunt valt in maart en april. Er zijn verschillende soorten die onderling lustig kruisen, met als gevolg dat er een eindeloze reeks van hybriden in de han del is. Als u meerdere soorten plant, kunt u ook in uw eigen tuin nieuwe kruisingsproducten vinden en niets weerhoudt u ervan die een naam te geven en op de markt te brengen. U zult zeker niet de eerste zijn: er is reeds een eindeloze reeks van nieuwe hybriden in de handel. Met namen van vrouwen, kinderen en vrienden. 'Esther', 'Diana Clare', 'Roy Davidson', 'Leopold', 'David Ward', 'Dora Bielefeld', 'Fiona', 'Lewis Pal mer', 'Piet Stam'; je zou er een tuin mee kunnen vullen. De oudere cultivars herken je aan het feit dat vroeger geen voornamen werden gebruikt. Longkruiden met namen als 'E. B. Anderson' en 'Mrs. Moon' zijn ontstaan in een tijd waarin omgangsnormen vormeiijker waren dan nu. De meeste long kruiden hebben fraai gevlekt en gemarmerd blad, groen met zil veren vlekken. Het vroegst bloeiende longkruid, de soort waarvan de bloemen soms al eind december te vinden zijn, heeft effen, appelgroen blad. Dit is Pulmonaria rubra, met baksteenrode bloemen, de minst spectaculaire van alle longkruiden. Als de plant niet zo vroeg zou bloeien, zou je hem geen plaats gunnen in de tuin. 'Ra chel Vernie' heeft groen blad met een crèmewitte rand. Een tweede soort met ongevlekt blad is Pulmonaria angustifo- lia. Wat het blad aan sierwaarde mist, wordt door de bloemen goedgemaakt. Pulmonaria angustifolia 'Blue Ensign' heeft heel donkergroen blad en gentiaanblauwe bloemen. Pulmonaria's bloeien voordat het blad zich volledig heeft ont wikkeld, maar een volledig uitgegroeide 'Blue Ensign' heeft een hoogte van zo'n 35 centimeter. 'Blauer Hügel', 'Azurea' en 'Johnsons Blue' zijn andere selecties met effen blad en diep blauwe bloemen. Maar de mooiste longkruiden zijn toch die waarvan het blad met zilververf getekend lijkt. Dit zijn onder meer Pulmonaria longifolia en Pulmonaria saccharata. Pulmona ria longifolia heeft lancetvormig blad, dat zo intens gevlekt is dat het voor de helft uit groen en voor de andere helft uit zil ver bestaat. De bloemen zijn blauw, met dien verstande dat ze altijd een zweem van paars vertonen. 'Diana Clare' en 'Mary Mottram' zijn goede selecties, Soms komen er in het wild planten voor waarvan het blad geen groen meer vertoont, maar egaal zilverkleurig is. Zo'n in Frankrijk in het wild gevonden plant met zilveren blad is in de handel gebracht onder de naam 'Majesté'. Het is een plant die geen zon verdraagt - dan verbrandt het blad, maar die in donkere, zonloze tuinen met veel effect kan worden toegepast. Wat blad betreft, is Pulmonaria saccharata de meest spectaculai re soort. Hier is het grote blad zo grillig getekend dat bloemen overbodig zijn. Gelukkig maar, want meestal varieert de bloemkleur tussen troebel blauw en rood. Veel bloemen begin nen rood, om later naar blauwpaars te verbloeien. 'Trevi Foun tain', 'Twickel Blue' en 'Silver Shimmers' zijn namen van varië teiten die onder deze soort worden ondergebracht. Als hij niet zo vroeg bloeit, gun je hem geen plaats in de tuin Pulmonaria longifolia 'Majesté'. foto Romke van de Kaa -ir#> - d u i ojw 4 Niet de warmtevraag, maar het waterverbruik is tegenwoordig bepalend voor de keus van de cv-ketel. Ook energiebesparing speelt steeds vaker een rol. door Paul Geerts foto's GPD Het komt regelmatig voor. In de nieuwe badkamer is een rian te stortdouche beves tigd, maar als de kraan eenmaal opengaat, blijkt de ferme waterstraal niet meer dan een motregen. Met de dikte van de leidingen heeft dat niets te maken, wel met de capaciteit van de ketel. Die pompt te weinig water door Ketelwijzers De meeste fabrikanten van cv-ke- tels bieden op hun sites aardige 're- kenhulpjes' om zelf te kunnen be palen welke ketel het meest ge schikt is in uw woonsituatie. Vail- lant en Remeha noemen de service 'ketelwijzer'. Daalderop biedt op de eigen site een (beperkt) over zichtje van de eigen ketels. Nefit rept over 'advies op maat'. De ketelwijzers werken alle op on geveer dezelfde manier. Er worden circa vijf standaardvragen gesteld: wat is de inhoud van de woning; hoe is de woning geïsoleerd; hoe wilt u uw verwarming regelen (handmatige of programmeerbare thermostaat); gaat u de cv-ketel ook gebruiken voor warm water; waarvoor gebruikt u warm water in de badkamer (douche, bad of bei de). Al naar gelang de antwoorden geeft de ketelwijzer vervolgens een advies voor een bepaalde ketel. Jammer maar vanzelfsprekend is dat de fabrikanten alleen adviseren over het eigen assortiment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 116