Reuzenpaleis in betonnen stad u Nicolae Ceausescu v33 PZC Zaterdag 10 november 2007 Boekarest is nog niet echt vriendelijk voor toeristen. Zo is het toeristenbureau niet altijd open. In de stad is de metro het handigste vervoermiddel, www.inyour- pocket.com/romania/en Als vakantieland is Roemenië niet zo heel populair, maar ge specialiseerde bureaus bieden reizen naar het land aan. Met de auto is Roemenië moeilijk bereikbaar. De afstand be draagt zo'n 2.000 kilometer. Tot aan de Hongaars-Roemeen- se grens liggen er wel snelwe gen. Winkelen: Boekarest is geen stad om uitgebreid te shoppen. In een aantal voormalige com munistische gebouwen zijn win kelcentra gevestigd. Een van de bekendste is de Bucuresti Mali, Calea Vitan 55-59 Restauranttips: Jaristea www.jaristea.ro en Rossetya www.rossetya.ro verijdelde aanslag. Fotograferen in het paleis is uit den boze. Alle tas sen moeten door het röntgenappa- raat en de enige detectiepoort trilt al van het kleinste stukje metaal. Het lijkt op toeristen pesten en als het nou niet druk was, maar het paleis is dé attractie van Boekarest en de rij wachtenden zwelt alleen maar aan. Maar eenmaal binnen word je gegrepen door de groots heid. In het paleis ligt bijvoorbeeld het op twee na grootste tapijt ter wereld, een gordijn ter decoratie weegt zomaar 150 kilo. Talrijk zijn ook de verhalen over hoe lastig de Ceausescu's waren als het om de inrichting ging. De ene dag werd een trap geplaatst, die de volgende dag weer verwijderd of verplaatst moest worden. Om een kamer goed te laten zien, heeft onze charmante gids twee handen nodig om alle lichtschakelaars te bedienen. Ceau sescu wist hoe hij zijn gasten moest imponeren en hun mede werkers moest vernederen. In de fraaie vergaderzalen staan name lijk plompverloren commentaarca bines, die je ook ziet aan de finish bij een wielerkoers, voor tolken en verslaggevers. Hoogtepunt is natuurlijk de bal konscène. Zelfheeft Ceausescu hier nooit gestaan, want het paleis is na zijn dood in 1989 afgebouwd. Michael lackson had die eer wel en maakte zich onsterfelijk bela chelijk door zijn Roemeense fans toe te schreeuwen: 'Hello Boeda pest'. Nu hebben het parlement en de se naat een plekje gevonden in het ge bouw en ruimtes worden ver huurd voor exposities. Vanaf het balkon is er uitzicht op de brede Bulevardul Unirii, waar Galarie of Honour. Op decoratie is niet bezuinigd. Het grootste gebouw ter wereld, het Pentagon, is voor ons niet toegankelijk. Het op één na grootste wel. Dus togen we naar het Roemeense Boekarest voor een kijkje in het Paleis van het Parlement, dat voormalig dictator Ceausescu liet bouwen. door Ruud Poels Met een stralende glimlach, alsof ze zojuist geslaagd is voor haar ma kelaarsexamen, gaat onze gids ons voor in hét so cialistische gezicht van Boekarest. Ondertussen lepelt ze de statistie ken op. Om het paleis mogelijk te maken, is ongeveer een kwart van het historische centrum van de stad gesloopt. Het gebouw telt twaalf verdiepingen boven de grond en vier eronder. Daaronder is nog een atoombunker. De totale vloeroppervlakte is 330.000 vier kante meter en het paleis telt 1.100 kamers (zie kader). In haar loop draait ze zich om en laat zien dat ze op haar hoge hak ken net zo snel voor- als achteruit kan lopen. "Oh ja, de helft van de kamers staat leeg." Verder toont ze met veel gevoel het neusje van de zalm wat Roemeense binnenhuis architecten, woninginrichters en stoffeerders te bieden hebben. Al les in overtreffende trap. De gids heeft ook wel wat goed te maken met de rondleiding, want onze entree in het paleis was be paald niet gemakkelijk. De veilig heidscontrole is net zo scherp als op een luchthaven daags na een Voor het paleis moest een groot gedeelte van het centrum van Boekarest wijken. foto GPD Nicolae Ceausescu kwam in 1965 aan de macht in Roemenië. De functie van president werd speciaal voor hem gecreëerd. Ceausescu stelde zich onafhankelijk op tegen de Sovjet-Unie en voor het Westen was hij daarom lange tijd een communist met wie te praten viel. Naarmate hij langer aan de macht was, nam de persoonsverheerlijking toe. In 1979 werd Boekarest getroffen door een aardbeving. Ceausescu greep die gelegenheid aan om het centrum van de stad op de schop te nemen en zijn paleis te laten bouwen. In 1989 viel het ene na het andere communistische regime in Oost-Europa. Roemenië was als laatste in de rij aan de beurt. Op 25 december van dat jaar werden de Ceausescu's geëxecuteerd. foto Bilderberg/Hollandse Hoogte schijnlijk de meest indrukwek kende van heel Oost-Europa. Aan weerszijden staan twee rijen met voornamelijk beige, betonnen ko lossen. De boulevard zeifis twee meter breder dan de Champs Ely- sees in Parijs. In alles wilde de dic tator andere staatshoofden over treffen. In het Nationaal Historisch Mu seum is een expositie te zien van cadeaus die het echtpaar in de loop der jaren heeft ontvangen. De geschenken zijn uiteenlopend van aard, maar hebben één ding gemeen: Ceausescu's beeltenis staat overal op. Verder ontworstelt Boekarest zich maar moeizaam aan de dictatuur. Achter de beige gebouwen heerst armoede en zelfs in de hoofdstad lopen zwerfhonden rond. De meeste betonnen kolossen zijn in middels geadopteerd door Wester se reclame. Het geeft de stad een schreeuwerige aanblik. Voor de toerist is het goed zoeken naar ge zelligheid. Wij lieten ons een aan tal malen misleiden door bloemen- stalletjes onder een horecaparasol. oekraïne Botosani moldavië I «Oradea ROEMENIË Timisoara Galati servië *1 Paleis van het Parlement I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107