v31 Stedentrips LEZERSACTIE! Heerlijke stedentrips 2-daagse reis vanaf 69,- PZC Zaterdag 10 november 2007 Over tien jaar moet Willemstad een historische trekker zijn voor toeristen. Om dat te bereiken, moet geïnvesteerd worden in gebouwen én in vriendelijkheid van mensen, foto Hollandse Hoogte Water. Zet de heldere baaien af te gen de met roet van de raffinaderij vervuilde 'kuchende' volkswijk Marchena. En kijk naar de natuur. Toeristen die niet verder komen dan hun hotel, zien Curasao als een Bounty-eiland. Maar de bou gainville en de flamboyant in de hoteltuin krijgen de hele dag dooi water. De palmen op stranden zijn geïmporteerd. Achter die weelderi ge facade groeit zelfs geen gras langs de weg. Van nature is Cura sao droog en kaal. Maar niet lelijk. Via een verscholen pad komen we in een verlaten woestenij. De aar de is fel rood, kurkdroog en bloed heet. Als je op de grond spuwt, sist het. Brandend zand, maar geen verloren land. De Vlakte van Hato is uitnodigend prachtig. On begonnen werk echter voor onze Kia. Behendig stuurt directeur Leo Helms van hotel/museum Kura Hulanda daarom zijn jeep langs ga ten en manshoge cactussen. Prehis torische draken van leguanen, gif groen en soms ruim een meter lang, schieten weg. Rechts in de verte beukt de Caribische Zee bul derend tegen de noordkust. De gol ven slaan hard op de rotsen en spetteren spectaculair uiteen. Links duikt de hoge wand op van een kilometers lang kalkplateau. Diepe, donkere grotten gapen ons aan. In de grotten zijn tekeningen ge vonden van indianen, de oorspron kelijke bewoners van Curasao. „La ter boden ze een schuilplaats aan weggelopen slaven", vertelt Helms, die in Kura Hulanda een unieke expositie kon inrichten, waarin de Hollandse slavenhandel centraal staat, die van Afrika via Curasao naar de twee Amerika's. „Die slaven konden op het eiland geen kant op. Deze vlakte was hun enige kans om uit handen van boze eigenaren te blijven." Nu nog is de vlakte voor de mees te toeristen onbekend terrein. Maar eilandbestuurder Eugene Rhuggenaath wil dat veranderen. „We moeten ons verleden conser veren. Die grotten. Maar ook mo numentale panden. Voor onszelf en de 'sophisticated' toerist. Dan slaan we twee vliegen in één klap. We maken Curai;aoënaren trots op hun verleden en hun land en creëren via het toerisme inkom sten en werk." De investeringen in monumenten in Willemstad zijn tot nu toe voor al gekomen van Nederlandse za kenlieden. Rick Baljet bijvoor beeld, die verpauperde villa's in Pietermaai omvormt tot populaire appartementencomplexen. De wijk is inmiddels veilig genoeg om overdag van hartje stad naar het vermaarde Avila Hotel te lopen. Dat begint zelfs een mooie wande ling te worden. Maar 's avonds raadt het hotel dat nog af Of neem de creatieve mil jonair Jacob Gelt Dek ker. Hij toverde het hart van de historische volks wijk Otrobanda - tien jaar geleden tijdens ons eerste bezoek een no go area - om tot het unieke Kura Hulanda. Naast het museum zijn nu luxe hotelkamers gekomen in aantrekkelijk gerestaureerde hui zen. Rustig gelegen, maar midden in het uitgaansleven. Anderen - particulieren en over heid - volgen. De pontjesbrug over de Sint Annabaai is voor miljoe nen guldens gerenoveerd. Over nog eens tien jaar moet de hele binnenstad een historische trekker zijn voor toeristen uit Nederland (nu al gegroeid naar 120.000 per jaar) én de rest van de wereld. Dat kost geld. Veel geld. Dat moet ko mend jaar vrijkomen bij de verzelf standiging van Curasao, die ge paard gaat met schuldsanering door Nederland. Behalve in gebouwen, wil bestuur der Rhuggenaath ook investeren in de vriendelijkheid van mensen. Via lessen op school, tv-spotjes en een trainingshotel. „We zijn onvol doende servicegericht. Een smile kost moeite. Vooral als Nederlan ders zich nadrukkelijk presente ren. Er is een minderwaardigheids gevoel, wellicht door de slaven tijd." Terug naar de vakantievierende au torijder. Ook die moet op Curasao rekening houden met een stukje slavernijverleden: overal dwalen kuddes verwilderde geiten rond, nazaten van het vee op de planta ges. Overdag zie je ze van verre. Maar 's avonds kunnen ze in het donker plotsklaps voor de auto op duiken. Na zonsondergang zijn ook de an tieke ANWB-wijzers lastig te le zen. Natuurlijk, de altijd fel bran dende pijpen van de raffinaderij vormen een baken. Maar voor wie de weg niet goed kent en boven dien met volle teugen wil genieten van (het toenemend aantal) goede restaurants en bars in Willemstad, is een hotel in het centrum aan te bevelen. Reis/verblijf: KLM, Martinair en ArkeFly rechtstreeks (8,5 uur). Aanbevo len stadshotels 1 of 2 personen: Kura Huianda (uniek complex, hartje stad, rustig gelegen, p-plaats, zwembad, combi mogelijk met strandres- sort Westpunt), Avila Hotel (stadsrand, strand, zwembad, drukke bar, veei BN'ers). Combinatie vlucht en hotel fors goedkoper. Hoogseizoen oktober/april. Bijna iedereen spreekt Nederlands. Autohuur: Vroeg reserveren (internet, reisbureau). Internationale verhuur bedrijven aanwezig: lokale (bijv. Michel) goedkoper (30 euro p.d.). Sta op 'geen eigen risico' en wegenwachtservice. Neem mobieltje mee. www.Cura9a0.pagina.nl Speciaal voor u als lezer heeft Bex Reizen drie geweldige aanbiedingen samenge steld! Al vanaf 69,- boekt u voor twee da gen een schitterende trip naar Disneyland® Resort Paris. Het magische park viert dit jaar haar 15e verjaardag met het grootste feest ooit! Wilt u liever van kunst, cultuur of historie genieten? Of heerlijk winkelen? Dat kan natuurlijk ook! Breng dan een bezoek aan het sfeervolle, gezellige Gent of aan Düsseldorf, de stad van de mode en cultuur! 2-daagse reis Frankrijk - Disney Hotel Campanile Torcy Inclusief één dag entree O.b.v. 2 pers. logies en ontbijt Reisnr. XIFR5203 3-daagse reis Duitsland - Düsseldorf Hotel Renaissance Düsseldorf Stad van de mode en kunst en cultuur O.b.v. 2 pers. logies en ontbijt Reisnr: XIDE6401 lergens göedkopi 3-daagse reis België - Gent Hotel Gravensteen Verblijf in het centrum van Gent O.b.v. logies en ontbijt Reisnr: XIBE5201

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105